Cari Denge Ekim ayında 1,55 milyar dolar fazla verdi

0


Türkiye’nin cari işlemler fazlası Ekim’de 1,55 milyar dolar fazla verdi. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler fazlası 4,336 milyon dolar oldu.

Beklenti 1,56 milyar dolardı. Söz konusu gelişmede, bir önceki yılın aynı ayında 630 milyon dolar fazla veren ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret dengesinin bu yıl 924 milyon dolar açık vermesi etkili oldu.

Net hata noksan Ekim’de 454 milyon dolar fazla verdi. Bu arada Eylül cari denge verisi 2,48 milyar dolardan 2,35 milyar dolara revize edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin resmi internet sitesinden açıklanan, Ekim ayı ‘Ödemeler Dengesi’ raporunda yer alan rakamlara göre;

Cari İşlemler Hesabı

“Cari işlemler fazlası, bir önceki yılın Ekim ayına göre 1,077 milyon ABD doları azalarak 1,549 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler fazlası 4,336 milyon ABD doları olmuştur.

Söz konusu gelişmede, bir önceki yılın aynı ayında 630 milyon ABD doları fazla veren ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret dengesinin bu yıl 924 milyon ABD doları açık vermesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler fazlası ise, bir önceki yılın Ekim ayına göre 700 milyon ABD doları azalarak 5,332 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 238 milyon ABD doları tutarında artarak 2,759 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 116 milyon ABD doları azalarak 951 milyon ABD doları olmuştur.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 17 milyon ABD doları artarak 132 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,013 milyon ABD doları azalarak 448 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 2,729 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 492 milyon ABD doları ve 929 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurt dışında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1,670 milyon ABD doları ve 25 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlarda 2,150 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4,058 milyon ABD doları net azalış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise 978 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 2,207 milyon ABD doları, 27 milyon ABD doları ve 304 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Resmi rezervlerde 1,871 milyon ABD doları net giriş gözlenmiştir.” denildi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here