Çavuşoğlu: S-400’de Erteleme Ya da Durdurma Söz Konusu Değil

0


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar’ı kabulünün peşinden Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AA’nın haberine nazaran ABD’nin S-400 hava müdafa sistemlerinin F-35’lere ve NATO sistemlerine tehdit oluşturabileceği iddiası üstüne Türkiye’nin ortak bir emek verme grubunun kurulması teklifinde bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Bu komisyonun içinde NATO’nun da olması icap ettiğini söyledik.” diye konuştu.

ABD tarafıyla bu komisyonun kurulması, amacı hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını özetleyen Çavuşoğlu, “Bu aşamadayız kısaca şu anda erteleme ya da başka durdurma benzer biçimde herhangi bir şey söz mevzusu değil. Gündemde de değil. Biz bu şekilde bir emek verme grubu olacaksa ön şartsız bir halde bunu yürütmek, başlatmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD’nin ortaya attığı iddialar ya da endişelerin doğru olup olmadığına uzmanların karar vermesi icap ettiğini belirterek, “Biz bu mevzuda kendimize güveniyoruz. O nedenle bu şekilde bir yapıcı teklifte bulunduk. ABD de kendisine güveniyorsa daha ilkin de söylediğim benzer biçimde bu önerimizi kabul etmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Bu mevzuda Türkiye ile ABD içinde görüş alışverişinin devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, hemen hemen netleşen bir şey olmadığını söylemiş oldu. Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

“Ertelemeyi niye biz konuşalım? Ertelemeyle bu sürecin bir ilgisi yok. Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şu anda ertelemeyle ilgili mevzuyu konuşmanın zamanı da değil. Bu komisyon oturur, çalışır ve raporunu da hazırlar. Ondan sonrasında biz değerlendirmemizi yaparız. Bu ön şartlarla bir yere varmak mümkün değil.”

Türkiye’nin teklifinin iyi niyetli ve yapıcı bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “ABD de yapıcı ve iyi niyetliyse bu teklifimizi kabul eder ve uzmanlar bunu değerlendirir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine değinen Çavuşoğlu, “İdlib mevzusunda emek verme grubunun bir an ilkin bir araya gelmesi mevzusunda iki devlet başkanı mutabık kaldılar.” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, bu hususta çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Ilk olarak rejimin bu saldırgan tutumunun değişmesi lazım. Saldırılarını durdurması lazım. Bir taraftan siyasal süreç konuşulurken, Anayasa Komisyonu’nun kurulması mevzusunda büyük bir mesafe katetmişken, yaklaşımlar olmuşken, rejimin sahadaki saldırganlığı her şeyi iğrenç edebilir. Ilkin bunu durdurmamız lazım.”

Suriye’de sahada karşılıklı rahatsız etme iddialarına ilişkin ise Çavuşoğlu, “Bunların delilleriyle masaya konup incelenmesi için de bu emek verme grubunun bir an ilkin bir araya gelmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin rejimin saldırılarının durdurulması mevzusunda tavrının net bulunduğunun altını çizerek şu şekilde devam etti:

“Rejimin saldırılarını durdurması gerekiyor. Rejimin garantörü İran ve Rusya’dır. İran ve Rusya’nın bu mevzuda yükümlülüğü var. Bizim orada gözlem noktalarımıza yönelik bir hücum yok. Bu mevzuda bir sıkıntımız yok fakat endişelerimiz var. Her an her şey olabilir bu hücum çerçevesinde. Bunun durdurulması için çaba sarf ediyoruz.”

PİYASALAR KARAMSAR

Hafta başı gene büyük seviyede S-400 haberleri yardımıyla indirilmiş olduğu 86 binli seviyelerden 89’bine doğru hareketlenen BİST-100 endeksi bugün de kıymet yitirdi. Hafta başı gelen tüm kazancı sonunda bugün tümüyle iade eden borsa % 1,5’a yakın kıymet kaybederek yeniden 86 binli seviyelere geri döndü. Döviz kuru ise bugün nispeten sakin kaldı. Dolar kuru 6,04’e terfi etti, euro kuru ise euro/dolar kurunun düşmesi sebebiyle hâttâ birazcık kıymet kaybederek 6,75’te kaldı. İki senelik gösterge tahvilin faizi ise bugün % 0,7 civarı artarak % 26’yı geçti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here