Ana SayfaHaberlerEkonomiÇetin Ünsalan Yazdı: Bu...

Çetin Ünsalan Yazdı: Bu bütçeden ne çıkar?

Güney Kıbrıs Meclis Başkanı Demetris Silluris, Ay Jazeera muhabirinin Kıbrıs Pasaportu almak isteyen bir ‘Çinli İş adamı’ rolüyle imtiyaz istediği bir haberin kurbanı oldu. Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Al Jazeera televizyonunda yayımlanan haberin ardından, en az 2 milyon Euro yatırım yapanlara vatandaşlık ve AB genelinde vizesiz seyahat hakkı verilmesi uygulamasını askıya almaya karar verdi. 

Haberde, Kıbrıslı yetkililer kara para aklamaktan hüküm giymiş, Kıbrıs pasaportu almak isteyen bir Çinli iş insanı gibi davranan Al Jazeera muhabirine yardım etmeye çalıştı.

Yardım edenlerden birinin de Meclis Başkanı Demetris Silluris olması gündeme bomba gibi düştü. Silluris yayımlanan görüntüler sonrasında, soruşturma tamamlanana dek görevinden ayrıldığını açıkladı.

Kıbrıs protokolünün ikinci sırasında bulunan Silluris, 19 Ekim itibariyle görevinden ayrılacağını belirtti.

MUHABİRİN ROLÜ

Al Jazeera muhabirlerinin çektiği görüntülerde, Silluris hayal ürünü iş insanına vatandaşlık verilmesi için nüfuzunu kullanmayı öneriyor. Silluris yaptığı açıklamada “Kıbrıs halkına verilen ve bu hoş olmayan imajla vermiş olabileceği zarar nedeniyle özür dilediğini” söyledi.

Haberin ardından, hükümet acil toplantıda, vatandaşlık programının askıya alınması kararı verdi.

2004’te AB üyesi olan Kıbrıs, şu anda yeterli derecede yatırım yapanlara AB pasaportu veriyor.

Geçen Kasım ayında, Malezya devlet fonundan milyarlarca doların kaybolması skandalındaki önemli isimlerden Jho Low’un Eylül 2015’te Kıbrıs vatandaşlığı aldığı ve ülkede 5 milyon dolarlık mülk satın aldığı ortaya çıkmıştı.

25 kişinin vatandaşlıkları iptal edildi

Savcıların milyarlarca dolar kara parayı akladığını söylediği Low, ABD’de aranıyor.

Low suçlamaları reddediyor ve şu anda nerede yaşadığı bilinmiyor.

Kıbrıs daha sonra, 25 yabancı yatırımcının aldığı “altın pasaportları” iptal etmişti. Bunlar arasında dokuz Rus, sekiz Kamboçyalı ve beş de Çinli vardı.

Geçen yıl AB Komisyonu, AB üyesi ülkelere birlik dışından gelip, yatırımlar yoluyla vatandaşlık alanlar konusundaki araştırmaların sıkılaştırılması çağrısı yapmıştı. Malta ve Bulgaristan da benzer yatırım programlarıyla vatandaşlık dağıtıyor.

İngiltere ve bazı diğer AB ülkeleri ise, yatırım karşılığında “altın” oturum vaat ediyor.


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ankara'da düğün fotoğrafçısı arayan ve düğün hazırlıkları yapan çiftlere, bu listemizde...

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğe sigara, alerjik maddeler, mide asitleri ve soğuk algınlığı...

Tartışı-Yorum

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...

Ankara’da Gayrimenkulün Son Durumu

Ankara, bilindiği üzere memur kenti olarak da bilinmektedir. Fakat son yıllarda oluşan konut projeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin çıkarmış olduğu sosyal projeler ile   arsaların yüksek  noktada fiyatlanması aslında hiçte öyle...