8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 10, 2020

Atalarımızın çağdaşımız olduğunu kanıtlayan 15 arkeolojik buluş

Bugün bizim kullandığımız günlük eşyalarımızın yaşı tahmin ettiğimizden daha fazla olabilir. Arkeolojik kazılarda bulunan bu eşyaların ait olduğu tarihleri duyduğunuzda çok şaşıracaksınız.Eski insanların selfie...

Bunlara bakmalısınız

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Erkeğin dünyasında zincirlerini kırmış 20 kadına adanmış 20 film

Tarihte bazı kadınlar toplum yapısına sirayet etmiş cinsiyet algısını öyle zorladılar ki, bugün onlar sayesinde bir nebzede olsa daha eşit bir dünya oluştu. Bu...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

CHP yinelenen İstanbul seçimlerine ne kadar hazır, neler planlandı, o gün hangi çalışmalar yapılacak?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararıyla yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için son 48 saate girildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da son birkaç gündür ağırlığını artırdığı İstanbul yarışında, öne çıkan adaylar Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım da kampanyalarını sürdürüyor. Millet ve Cumhur ittifaklarına destek veren partiler de seçim öncesinde yoğun bir çalışma içerisinde. Bir yandan sahada oy isteme çalışmalarını devam ettiren partiler; diğer yandan da seçim günü için hazırlık yapıyor.

Partisinin pazar günkü seçimler için yaptığı hazırlıkları T24’ten Gonca Tokyol’a anlatan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) YSK kararından sonra yeniden başlayan seçim kampanyası sürecini yöneten isimlerden biri olan Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, 31 Mart ve sonrasındaki dönemden çıkardıkları dersler olduğunu ve şimdi daha hazırlıklı olduklarını söylüyor. Bu seçimin daha hızlı sonuçlanacağını düşünen milletvekiline göre, yarışı kimin kazandığı saat 23.00 sıralarında belli olacak.

Anadolu Ajansı’nın (AA) ’31 Mart’ta tüm Türkiye’de sonuçları açıklarken İstanbul’da açıklayamayarak, daha sonrasında da neden açıklayamadığını açıklayamayarak kendini imha ettiği’ yorumunda bulunan Salıcı, CHP’nin 31 Mart’ta olduğu gibi 23 Haziran’da da ‘teyitli bilgi’ akışı kanalını açık tutacağını belirtiyor ve ekliyor:

“Seçim sonuçlarını verirken hız konusunda bir yerlerle yarışmak gibi bir durumumuz yok. Biz bu ülkeyi yönetmeye talip olan bir siyasi partiyiz, dolayısıyla da bu ağırlıkla, CHP’li olmanın verdiği sorumlulukla davranacağız; teyit edilmiş bilgiyi paylaşacağız.”

“Ben oy versem ne olur, zaten seçim kazanılıyor, rehaveti seçimi kaybettir”

Seçime çok az bir süre kala anket şirketlerinin büyük bir kısmının İmamoğlu’nu önde göstermesiyle ilgili de konuşan ve Millet İttifakı’nın adayını destekleyenlere bir uyarıda bulunan Salıcı, “Seçim ankette değil, sandıkta kazanılır” vurgusu yapıyor:

“Aaa sonuçlar çok iyi gözüküyormuş, o zaman ben İstanbul’a gitmeyeyim’ ya da ‘Ben oy versem ne olur, zaten seçim kazanılıyor’ rehaveti seçimi kaybettir. Rehavete ihtiyacımız yok, bizim Türkiye’nin umut kapısını açmaya ihtiyacımız var.

“Anketlere değil sandıkta vatandaşın vereceği bir tek oya bakarak, onun hesabını yaparak ve o oylardan herhangi birinin zayi olmamasını, o oyun sandığa girdiği gibi çıkmasını sağlayarak seçim kazanılır. O yüzden de tüm vatandaşlarımız bu konuda uyanık olsunlar, hiçbir şekilde rehavete kapılmasınlar; gelsinler, oylarını ve sonrasında da sandıklara nezaret etme haklarını da kullansınlar.”

Şehir dışından gelecek seçmenler için bin otobüs kaldırılacak

Seçim günü, İmamoğlu’nu destekleyen 200 binden fazla CHP ve İyi Parti üyesi ile gönüllünün görev yapacağını ifade eden Salıcı’nın açıklamasına göre,

-Şehir dışından oy vermeye gelecekler için binden fazla otobüs kaldırılacak,
-76 seçim kurulunun her birinde bir milletvekili bulunacak,
-39 ilçede parti örgütleri gün boyu görev yapacak
-31 bin 124 sandığın neredeyse tamamında avukatlar hazır bulunacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, sandık başında görev yapmak için avukatlardan taleplerin gelmeye devam ettiğini belirtirken; partinin İstanbul Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Doğuşcan Aydın Aygün de gönüllü meslektaşlarının destek hattını arayarak kendilerine ulaşabileceğini söylüyor.

“31 Mart seçiminde, kamuoyundaki genel beklenti seçimi bizim kazanmamız yönünde değildi, şu anda ise bizim kazanmamız yönünde”

CHP’nin 31 Mart seçimleri öncesinde kaynaklarını büyük oranda tükettiğini, bu yüzden de yenilenen seçim kampanyasının İmamoğlu’na bağış yapanların ortaya koyduğu ‘dayanışmayla’ finanse edildiğini ifade eden Salıcı’nın, İmamoğlu’nun İstanbul Sanayi Mahallesi’ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi’nde yaptığımız görüşmede partisinin 23 Haziran için yaptığı çalışmaya dair sorulara verdiği yanıtlar şöyle…

-CHP, yenilenen İstanbul seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 23 Haziran’da, 31 Mart’tan farklı olarak ne yapacaksınız?

31 Mart seçiminde, kamuoyundaki genel beklenti seçimi bizim kazanmamız yönünde değildi, şu anda ise bizim kazanmamız yönünde. Biz o zaman da seçimi kazanacağımızdan emindik, gayet iyi bir hazırlık yapmıştık hem öncesinde hem de seçim günü için, şu anda o hazırlıklarımız daha da üst düzeyde. Seçimi, hiçbir sorun yaşamadan atlatabilmek için gerekli bütün hazırlıklar yapıldı. Partili arkadaşlarımız, gönüllülerimiz görev alıyorlar. Avukat organizasyonu devam ediyor, İstanbul dışından gelip sandık başında durmak isteyen avukatlar var.

Sadece bizim görevlendireceğimiz 100 binden fazla insan var. İyi Parti’nin müşahitleriyle ya da o gün oy kullanıp da sonrasında sandık başında vatandaşlık görevini yapacaklarla da birlikte 200 bine yaklaşmasını bekliyoruz.

-Her sandığın başında bir avukat olması yönünde bir çalışmanız vardı, o nasıl gidiyor?

İstanbul’da bin 919 okulda oy kullanılacak. Zaten bir önceki seçimde avukat sayımız bunun çok üzerindeydi. Şu anda daha da aştık, hedefimiz hâlâ her sandığa bir avukat ve özellikle son birkaç gündür artarak gelen taleple birlikte bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum.

“31 Mart’a göre çok daha hazırlıklıyız”

-CHP, sandık güvenliği konusunda neye odaklanacak? Oy kullanma sürecine mi, yoksa sonrasındaki sayıma mı? 

Biz her ikisi için de tedbirimizi alıyoruz. Sabah oy kullanma başladığı andan itibaren sandık başında görevli arkadaşlarımız burada olacaklar, herhangi bir aksilik olursa, bir problem çıkarsa, hastalanırlarsa yedek arkadaşlarımız ulaştırılacak.

Diğer illerden il başkanları seçim günü İstanbul’da olacaklar. Milletvekillerimiz, parti meclisi üyelerimiz şu anda zaten İstanbul’da. İstanbul’da 76 seçim kurulu var, bunların her birinde bir milletvekili arkadaşımız görevli olacak, 39 ilçede ilçe başkanlıklarında bölgelerindeki okullarda herhangi bir sorun çıkarsa buna müdahale etmek üzere hazır olan arkadaşlarımız bulunacak. Seçimde oy kullanma öncesi, oy kullanma sırasında ve sayım esnasında bazen aynı, bazen farklı ekiplerle sürece hazır olacağız. Bütün bunların hazırlıkları yapıldı, dijital ortamda da planlandı. Ciddi bir gönüllü ordusu bu kişilerin orada olup olamayacağının teyidi için çalışıyor; herhangi bir şekilde programında bir değişiklik olan arkadaşımız varsa yerine birisi görevlendiriliyor. Net bir şekilde söylemek gerekirse 31 Mart’a göre çok daha hazırlıklıyız.

“Geçersiz oy miktarı azalacak, sonuçlar daha erken alınacak”

-Dikkat etmeliyiz, daha yoğunlaşmalıyız, daha deneyimli arkadaşları görevlendirmeliyiz dediğiniz bölgeler oldu mu? 

Her seçim kuruluna bir milletvekili 31 Mart’ta yoktu ama sonrasında ortaya çıkan mazbata tartışması ya da oyların yeniden sayılması süresinde birkaç milletvekili arkadaşımız vardı sayım yapılan sandıklarda. O dönemden çıkardığımız dersler de var.

Bir de şöyle bir fark var; bu seçim daha hızlı sonuçlanacak. Çünkü aday sayısı azaldı, seçmen daha bilinçli, ağırlıklı olarak iki aday arasında geçecek yarış. Geçersiz oy miktarının da azalacağı kanaatindeyiz, hata yapma ihtimali de azaldı. Seçim sonuçlarının daha erken alınacağını düşünüyoruz. Islak imzalı tutanakların hazırlanması ve partiye ulaştırılmasının da daha hızlı olacağı kanaatindeyiz.

-Pazar akşamı sonuçları saat kaç gibi öğrenmeyi bekliyorsunuz?

Muhtemelen saat 23.00 gibi sonuçlar tamamen ortaya çıkmış olur.

“Ekonomik durumu müsait olan, şehir dışındaki İstanbul seçmenlerinden bir ricamız var”

-Sonrası için herhangi bir kutlama planınız, hazırlığınız var mı?
Şu anda bir kutlama hazırlığı yapmış değiliz, tamamen seçimin kazanılmasına odaklandık. İstanbul dışından İstanbul’a gelmek isteyen seçmen var; onun organizasyonunu yapıyoruz aynı zamanda. Feribotla gelecek seçmenler var, ağırlıklı olarak da otobüslerle gelecekler. CHP il başkanlıklarına başvuran, İstanbul’a gelmek isteyen ama ekonomik durumu müsait olmayan vatandaşlarımız var. Ama ekonomik durumu müsait olan vatandaşlarımıza bir ricamız var; kaynaklarımız sınırlı, eğer gelebileceklerse lütfen kendi imkanlarıyla gelsinler ama gelemeyecek olanlar da mutlaka bize haber versinler.

“Biz kampanyayı vatandaştan topladığımız bağışlarla yapıyoruz; herhangi bir devlet imkanını kullanmıyoruz”

-Peki toplamda kaç kişi bekliyorsunuz şehir dışından?

Bini geçtik otobüs organizasyonunda. Erzurum’dan 15, Mardin’den 7 otobüs geliyor mesela. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’dan ciddi bir seçmen gelecek, feribotlala gelecek olanlar var Bursa’dan, tüm Türkiye’den İstanbul seçmeni gelecek aslında. Ama tekrar rica edeceğim; kendi imkanlarıyla gelebilecek olanlar lütfen böyle gelsin, hatta mümkünse yanlarına bir iki kişiyi de alarak getirsinler. Çünkü biz kampanyayı vatandaştan topladığımız bağışlarla yapıyoruz; herhangi bir devlet imkanını kullanmıyoruz, valiler, bakanlar yanımızda değil, bizim adımıza propaganda yapmıyorlar, biz bütün devlet imkanlarına karşı siyasetimizi yürütüyoruz, her türlü olumsuzluğa karşı da tedbir alıyoruz.

“Kampanyayı halk kendisi yapıyor, halk kendisi girecek seçime İstanbul’da”

-Seçimlerin ekonomik boyutundan bahsediyoruz; çok kısa bir sürede iki kez seçim kampanyası yapmanız gerekti. Bunun altından ekonomik olarak nasıl kalktınız?

Dayanışmayla. Ekrem İmamoğlu kampanyasına bağışta bulunun derken iki amacımız vardı. Bir tanesi şu; tekrarlanan bir seçim olduğu için bir devlet yardımız söz konusu değil ve biz kaynaklarımızı büyük oranda 31 Mart’ta tükettik. O sebepten de kampanyanın bir sebebi, ekonomik kaynak yaratabilmekti. Gerçekten inanan, bunun bir demokrasi meselesi olduğunu düşünen yurttaşlarımıza çağrıda bulunduk. İkinci olarak da ‘Karınca kararınca, 20 lira, 10 lira ne gönderebiliyorsanız’ diyerek vatandaşımızın katılımını artırmaya çalıştık. O da başlı başına bir işti, tüm Türkiye’de kampanya yapıldı. Yüzbinlerce insan bağış yaptı. Şöyle örnekler var mesela; Ramazan’da fitre 23 lira, insanlar diyor ki fitremizi size gönderiyoruz. Kampanyayı halk kendisi yapıyor, halk kendisi girecek seçime İstanbul’da. Biz başından beri söylüyoruz; bu kampanya Cumhuriyet Halk Partisi’nin meselesi olmaktan çıktı, Ekrem İmamoğlu’nun meselesi olmaktan çıktı ve bir demokrasi meselesine dönüştü. Vatandaş, sandıktan çıkan iradeye siyasi baskı yoluyla müdahalenin kabul edilemeyeceğini 23 Haziran günü gösterecek.

-Vatandaşlar seçim günü bir problemle karşılaştıklarında ne yapmalılar? 

Seçmenler oy kullanmaya gittiğinde bizim o sandık başında arkadaşımız olacak, katta arkadaşımız olacak, okulda arkadaşımız olacak, hatta seçim sonuçlarını daha hızlı işlemek için bilişim sorumlusu arkadaşlarımız olacak okullarda, avukatlar olacak. O sebepten de başvurabilecekleri arkadaşlarımız alanlarda olacak, onlara hemen ulaşabilecekler.

-Bir ihbar hattı olacak mı peki? 

Bunun için çalışmalar sürüyor ama yetişmezse de vatandaşlarımız şunu yapabilirler; ilçe başkanlıklarına, il başkanlığına ulaşıp eğer sorunlarını okullardaki görevlilerle çözemiyorlarsa. Ama ricamız yaşanan yerde sorunun çözümüne öncelik tanımaları.

“Anadolu Ajansı sonuçları açıklayamayarak, daha sonra da neden açıklayamadığını açıklayamayarak kendini imha etti”

-Biz sonuçları Anadolu Ajansı’ndan öğrenmeyeceğiz dediniz. Bir önceki seçimde, Ekrem İmamoğlu düzenli aralıklarla elindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı, bu seçimde nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz? 

Biz teyit edilmiş bilgi paylaşacağız. Seçim sonuçlarını verirken hız konusunda bir yerlerle yarışmak gibi bir durumumuz yok. Biz bu ülkeyi yönetmeye talip olan bir siyasi partiyiz, dolayısıyla da bu ağırlıkla, CHP’li olmanın verdiği sorumlulukla davranacağız. Teyit edilmiş bilgiyi paylaşacağız. Bizim için Anadolu Ajansı yok hükmünde, o gece ortadan kalktı. Anadolu Ajansı, 31 Mart’ta tüm Türkiye’de sonuçları açıklarken İstanbul’da açıklayamayarak, daha sonra da neden açıklayamadığını açıklayamayarak kendini imha etmiş oldu. Biz kendi kaynaklarımız üzerinden sonuçlara bakacağız.

“Anketlere değil sandıkta vatandaşın vereceği bir tek oya bakarak, o oyun sandığa girdiği gibi çıkmasını sağlayarak seçim kazanılır”

-KONDA çarşamba günü bir anket açıkladı ve İmamoğlu ile rakibi Binali Yıldırım arasındaki farkın 9 puan olduğunu duyurdu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise Twitter’dan anketlerin ciddiye alınmaması çağrısı yaparak, “Bu seçim öyle % 5-7-10 fark ile değil bir tek oyla kazanılacak. Sonuna kadar çalışmalı, sonuna kadar korumalı, mazbata alınmadan asla gevşememeliyiz” dedi. Siz anketler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz siyasetimizi anketlerin sonuçlarına göre değerlendirmiyoruz. Anket firmaları kendi araştırmalarını yapıyorlar, kamuoyuyla paylaşıyorlar; buna bir itirazımız yok tabii ki. Ama seçim ankette değil sandıkta kazanılır. Dolayısıyla, ‘Aaa sonuçlar çok iyi gözüküyormuş, o zaman ben İstanbul’a gitmeyeyim’ ya da ‘Ben oy versem ne olur, zaten seçim kazanılıyor’ rehaveti seçimi kaybettir. Rehavete ihtiyacımız yok, bizim Türkiye’nin umut kapısını açmaya ihtiyacımız var. Onun için, anketler ne söylerse söylesin… 31 Mart’tan önce de CHP seçimi kazanamaz diyordu anketler; dolayısıyla anketlere değil sandıkta vatandaşın vereceği bir tek oya bakarak, onun hesabını yaparak ve o oylardan herhangi birinin zayi olmamasını sağlayarak, o oyun sandığa girdiği gibi çıkmasını sağlayarak seçim kazanılır. O yüzden de tüm vatandaşlarımız bu konuda uyanık olsunlar, hiçbir şekilde rehavete kapılmasınlar ve gelsinler, oylarını kullansınlar, sonrasında da sandıklara nezaret etme haklarını da kullansınlar.

“3 bölgede, 39 ilçede avukat örgütlenmesi var; hazırız ve seçimi tekrar kazanacağız”

İstanbul Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Doğuşcan Aydın Aygün‘ün seçim gününe dair verdiği bilgiler de şöyle:

“CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu olarak 3 bölgede 39 ilçede avukat ötgütlenmesi yaptık. Okul okul, kat kat, sandık sandık hukukçularımız görev yapacak. Bu çerçevede binlerce avukat görev alıyor ve hâlâ görev talep edenler var.

“Bu süreçte 12 tane bölge hukukçu eğitimi yaptık. Üç bölgede İBB seçiminin haksız iptali ile ilgili Anayasa hukukçusu, İstanbul Milletvekilimiz Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılımı ile konferans yaptık. Pazar günü seçimin hukuksuz bir şeklde iptal edildiğini bilen ve seçim hukuku eğitimi almış sorumlularımızla sabah 06:00’da görev başındayız. Merkezimizde de sabah 06:00’dan itibaren destek verecek avukatların görevli olduğu destek hattımız hazır. Biz hazırız ve tekrar kazanacağız.

“İstanbul’da ya da şehir dışında yaşayan ve seçimde görev almak isteyen meslektaşlarımız da bize destek hattımızdan ulaşabilir.”
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Son haberler

İş Dünyasının Ekonomiye Güveni Arttı

2020 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 10,2 puan artarak 55,5 değerine yükseldi. Temmuz ayında...

SABAH Raporu:   CDS’lerde satış dalgası, dışarda kaygılı piyasalar

Corbyn’in sola çektiği İşçi Partisi’nin dümenini sağa kıran Starmer’a tepki büyük. Tabandan kopuşlar devam ediyor. Gerekçe yeni liderin Blair benzeri neoliberal politikalara geri...

Yunanistan: Türkiye ile diyalog kurmaya açığız ama tehdit altında olmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye ile diyalog kurmaya açık olduğunu ancak bunun tehdit altında yapılamayacağını söyledi.Türkiye, Meis Adası’nın güney ve doğusunda...

Frances McDormand’lı ‘Nomadland’in ilkgösterimi Venedik ve Toronto’da eş zamanlı yapılacak

Chloé Zhao’nun Frances McDormand’lı yeni filmi “Nomadland”, ilkgösterimini 11 Eylül’de Venedik ve Toronto film festivallerinde eş zamanlı olarak yapacak. FilmLoverss’ın Deadline’dan aktardığı habere göre,...

İşKur verileri  işsizlik Haziran’da yüksek seyredecek diyor

Almanya, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosu kararını denetlemek için İrini misyonu kapsamında Libya açıklarına asker gönderecek. Almanya, Libya’da çatışan taraflara yasa dışı yollarla silah...