Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

CHP’den kıdem tazminatı teklifi!

Ekonomi 17 Nisan, 17:38'de eklendi


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu “Düzeltim Paketi”nde yer edinen ve fona devrilmesi öngörülen kıdem tazminatına ilişkin kanun teklifi hazırladı.

Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu pakette kıdem tazminatının BES’le entegre olarak bir fonda toplanacağı belirtilmişti. Veli Ağbaba, TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu kanun teklifinde, kıdem tazminatı fonu kurulmasına dair yürürlükteki kanun maddesinin iptal edilmesini ve kıdem tazminatı hak ediş koşullarının genişletilmesini istedi.

İŞÇİLERİN YÜZDE 90’I BU HAKTAN YARARLANAMIYOR

Veli Ağbaba, kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye’de kıdem tazminatı hakkının 83 senelik bir tarihe haiz bulunduğunu ve 1936’dan bugüne dek işçiler adına gelişerek devam ettiğini belirtti. Türkiye’de işçilerin yüzde 90’ını kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığını ifade eden Ağbaba, şunları dile getirdi:

‘İŞSİZLİK FONU GİBİ AMAÇ DIŞI KULLANILACAK’

“İktidar, işçilerin bu haktan yararlanamamasının sebebi olarak kıdem tazminatının fona devredilmemesi gerekçe göstermektedir. Lakin iktidarın bu açıklaması gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile kıdem tazminatı gün sayısını yarı yarıya düşürecek ve bu şekilde kıdem tazminatında hak edilen ücrette yarı yarıya düşecektir. Kıdem tazminatının fona devri ile tıpkı işsizlik sigorta fonunun amaç dışı kullanılması şeklinde, kıdem tazminatı fonunun da amaç dışı kullanılmasını bununla beraber getirecektir.”

‘TAZMİNATIN KALDIRILMASI, İŞTEN ÇIKARMALAR KOLAYLAŞACAK’

“Kıdem tazminatı ek olarak işçileri emek harcama yaşamında korumaya dönük caydırıcı bir tesir taşımaktadır. Kıdem hakkının ortadan kaldırılması ile işçilerin iş güvencesi elinden alınacak, işten çıkartılmaları kolaylaşacaktır. Kıdem tazminatının fona devri, işçilerin emeğinin ve geleceğinin sorgusuz ve sualsiz bir halde yağmalanmasının da önünü açacaktır. Kıdem tazminatı hakkının tüm işçilerin yararlanabilmesi için iktidarın bahsetmiş olduğu fon uygulamasından ziyade mevcut kıdem tazminatı hakkından yararlanabilme koşullarının tekrardan ele alınması gerekmektedir.”

‘1 YIL KOŞULU KALDIRILSIN’

Ağbaba’nın sunmuş olduğu kanun teklifinde, 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici 6. Maddesine bakılırsa kurulması öngörülen Kıdem Tazminatı Fonu maddesinin iptali öngörülüyor. Ek olarak Kıdem Tazminatı hakkını elde edebilmek için minimum 1 yıl emek harcama koşulu kaldırılarak, 1 yıldan kısa süreli çalışmalarda da işçinin kıdem tazminatı alabilmesinin önü açılıyor. Kanun teklifinde, işçiden kaynaklanmayan zorlayıcı sebeplerle iş sözleşmesini sona erdirmek zorunda kalan ve bu sebepleri belgeleyen işçiye de kıdem tazminatı ödenmesi teklif ediliyor. Bu sebepler içinde eş tayini yada vazife yeri değişikliği, işçinin kamu çalışanı olmaya hak kazanması, yakınlarının sıhhat problemlerinden meydana gelen tedavi ve bakım ihtiyacı da içeriyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.