12.5 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

CHP’li Taşkın: “İşitme engellilerin sorunları derinleşti”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, işitme engellilerin sorunlarının derinleştiğini belirterek,” Ülkemizde 3 milyon civarında işitme engelli yurttaşımız var. Unutulmamalıdır ki yandaşlık değil vatandaşlık temelli, insan hak ve haysiyetine uygun nesnel bir duruşu sergilemek anayasal yükümlülüğümüzdür” dedi.

Taşkın, engelli vatandaşların haklarına ve sorunlarına dikkat çekmek ve bunlara çözüm üretmek istediklerinin altını çizerek “İşitme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 2009’dan bugüne her yıl eylül ayının son haftası Uluslararası İşitme Engelliler Haftası olarak düzenleniyor. Yapılan tahminlere göre dünyada yarım milyara yakın, ülkemizdeyse 3 milyon civarında işitme engelli yurttaşımız var. Unutulmamalıdır ki yandaşlık değil vatandaşlık temelli, insan hak ve haysiyetine uygun nesnel bir duruşu sergilemek anayasal yükümlülüğümüzdür” ifadelerini kullandı.

CHP’nin engellilerin eğitim, sağlık, istihdam başta olmak üzere tüm anayasal haklardan engelli olmayan bireylerle eşit biçimde yararlanması için sosyal devlet sorumluluğu içinde hareket ettiğini dile getiren Taşkın, “Partimiz iktidara geldiğinde insan hakları temelli ve hak odaklı bir yaklaşımı yaşama geçirecektir” dedi.

“Merkezi hükümeti de yükümlülükleri konusunda sürekli uyarıyoruz”

Taşkın, pandemi nedeniyle işitme engellilerin sorunlarının daha da derinleştiğini söyleyerek engelli bireylerin eğitim alanında yaşadığı sorunlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Yerel yönetimlerimizin sorun alanlarına hızla müdahale etmesi için gayret ediyoruz. Merkezi hükümeti de yükümlülükleri konusunda sürekli uyarıyoruz. EKPPS konusunda yayınladığımız basın açıklamasıyla bu konuya dikkat çektik. Sınavın güvenli bir biçimde ve 2020 yılı bitmeden gerçekleştirilmesini önerdik. Bu işitme engellilerin de en önemli taleplerinden birisidir. Eğitimle ilgili bir başka sorun, MEB’in Uzaktan Eğitim hakkında bilgilendirme videolarında işitme engelli bireyler için tercüman ve altyazı bulunmamasıdır. İşitme engelliler, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sorunlarının çözümünde daha aktif olmasını talep ediyor. Bu kamu kurumunun daha aktif olması talebine katılıyoruz. Ayrıca bu kurum çok daha katılımcı olmalıdır. Artık yönetim değil yönetişim çağında olduğumuz unutulmamalıdır.”

“İki kulağında sorun olanlara tek cihaz yazılması uygulaması devam ediyor”

İşitme engellilerin en fazla süreklilik gösteren sorunlarından birisinin çocuk ve yetişkin kullanıcıların cihazlara erişmek ve yenilemek olduğunu söyleyen Taşkın “Ara kablo, pil gibi zorunlu ihtiyaçlar karşılanamıyor. İki kulağında sorun olanlara tek cihaz yazılması gibi uygulamalar devam ediyor. SGK geri ödemelerinin yetersizliği ve yükselen kurlar sebebiyle “ara farklar” giderek açılıyor, ciddi bir mali yük oluşturuyor Diğer bir sorun işitme cihazı kullanımında gecikilmesidir. Bu durumun yarattığı peç çok sorun arasında Alzheimer hastalığını tetiklemesi de ayrıca vurgulanmalıdır. Beş yılda bir işitme cihazını yenilemesi gereken vatandaşlarımız Covid-19 pandemisi nedeniyle hastaneye gidemiyor, yenileme işlemleri gecikiyor. Benzer biçimde engelli heyet raporu randevuları alınamıyor. Çok sayıda şikâyete rağmen bu konu sürüncemede bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

“TCDD, kota uygulamasının takipçisiyiz”

Taşkın, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın  (TCDD) Yüksek Hızlı Tren’ de (YHT) seyahat etmek isteyen engelli yolculara “kota” uygulanmasına dair şikâyetlerin takipçisi olmaya devam edecekleri belirtti. Ayrıca Taşkın işaret dili tercümanlarının yetersizliğini ise şöyle anlattı:

“İşaret dili tercümanlarının yetersizliği sorun olmaya devam ediyor. Çok sayıda ilimizde tercüman mevcut değil. Partimiz 2018 Seçim Bildirgesinde, “Bütün hastanelerde engelli karşılama birimi oluşturacak, işitme engelliler için tercüman bulunduracağız” vaadinde bulunmuştur. Engellilere sunulan hizmetlerin tek elden ve hızla gerçekleştirilmesi en önemli önceliklerimizdendir.”

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/chpli-taskin-isitme-engellilerin-sorunlari-derinlesti/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler