20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

CHP’nin karantina raporu: Karantina uygulamaları sosyal devlet ile bağdaşmadı, halk kaderine terk edildi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ilkini altı ay önce yayımladığı “Karantina Altına Alınan Yerleşim Yerleri Raporu”nun ikincisini hazırladı. Raporda sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı aylarda vaka sayısında artış olduğu belirtilerek, vaka sayılarındaki artışla birlikte karantina uygulanan yerleşim yeri sayısında da artış olduğu kaydedildi. Raporda, vaka sayılarında ve karantina altına alınan bölgelerdeki artışa rağmen karantinadaki bölgelerin hiçbirinde yaygın test yapılmadığı ve vaka sayılarını net bir şekilde açıklanmadığı vurgulandı.

Karantina bölgelerine yardım yapılmadı

İki haftaya kadar karantinaya alınan bölgelere düzenli olarak yardım yapılmadığı ortaya konan raporda, 22 Ekim 2020 itibarıyla karantinadaki birçok yerleşim yerine yardım yapılmadığı ve halkın kendi imkanlarıyla ihtiyaçlarını karşıladığı kaydedildi. Raporda, İlçe Hıfzıssıhha tarafından “İhtiyaçlar Vefa Destek Grubu’ndan sağlanacaktır” denilmesine rağmen herhangi bir yardım yapılmayan Balıkesir Altıeylül’deki Köylüköyü Mahallesi buna örnek olarak sunuldu.

Raporda, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle kayıtlara ilk geçen karantina uygulamasının 26 Mart 2020 tarihinde Rize ve Malatya’da gerçekleştiği hatırlatılarak karantinaya alınan ev sayısının ise 463 evle en çok Adıyaman’da olduğu kaydedildi. Karantina altındaki yerlerdeki yetkililer ve halk ile görüşülerek hazırlanan raporda, 22 Ekim 2020 itibarıyla Türkiye genelinde artan vakalara bağlı olarak 37 il sınırı içinde kalan 1 belde, 17 köy, 5 mahalle, 1 caddede, 3 sokak, 1 sitede, 3 apartmanda ve 465 evde karantina uygulandığı belirtildi.

Karantina uygulamaları gayri ciddi

Raporda karantina alınması gereken yerler konusunda gayri ciddi kararlar alındığı ve uygulamada sorunlara neden olduğunu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Karantina uygulamasının gayrı ciddi biçimde yürütüldüğü de anlaşılıyor. Buna göre Kırklareli iline bağlı Babaeski İlçesi Büyükmandıra Beldesi’nde görülen vaka üzerine karantina tedbiri alındığı, ancak uygulamanın vakanın tespit edildiği ana cadde olan Atatürk Caddesi’nde değil de hemen arkasındaki ara yolda bulunan Bağlar Sokağında gerçekleştirildiği anlaşılıyor. Karantina uygulamasının vakanın görüldüğü yer olan ana cadde yerine neden arka sokağında uygulandığı sorusu yanıtsız kalırken, karantina altındaki evlere hiçbir yardım yapılmaması da başka bir tartışma konusu.” (BK)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/chpnin-karantina-raporu-karantina-uygulamalari-sosyal-devlet-ile-bagdasmadi-halk-kaderine-terk-edildi/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler