Çin-ABD Ticaret Savaşı Durdu Derken Bu Kez AB –ABD Savaşı Alevlendi

0


Anlaşılan Trump, tıpkı generaller gibi bir cephede savaşı bitirince şimdi diğer cephede savaşı şiddetlendirmenin zamanı geldiğini düşünüyor.

Dün (Pazartesi) Washington’da Trade Representative merkezinden bir liste yayımlandı. AB ile süregiden ve aslında Boeing-Airbus kavgası olarak da tanımlanabilecek tartışmadan kaynaklı olarak 4 milyar dolar tutarında Avrupa malına ek gümrük vergileri geleceğini gösteren mal listesinden bahsediyoruz. İçindekilerin uçak parçasıyla filan da alakası yok. Kiraz da var, et de… Zeytinden tutun endüstriyel borulara ve bazı viski çeşitlerine kadar hedef alınan çok sayıda mal var.

ABD bu meseleyi bir cins misilleme olarak görüyor. Avrupa Birliği’nin Airbus tartışmasında AB’nin yaptığını öne sürdüğü sübvansiyonlara bir misilleme… Zaten Nisan ayında 21 milyar dolar tutarında AB malı için böyle bir liste yayınlamıştı. Bu sonuncusu işte o listeye ek olarak geldi.

Böylece Çin-ABD gerginliği azaldı derken küresel piyasaların başına bu kez Washington-Brüksel gerginliği gelmiş oldu.

ABD tarafı Avrupa Birliği’nin Airbus için yaptığı sübvansiyonların ABD ekonomisine yıllık 11 milyar dolar zarara yol açtığını iddia ediyor.

Bu çatışmada Dünya Ticaret Örgütü (WTO) arabuluculuk yapmaya çalışıyor ama AB de bir yandan Amerika’nın Boeing’e yönelik sübvansiyonları nedeniyle 12 milyar dolarlık kendi misilleme paketini hazırlamakla meşgul.

Boeing konusu ABD için bir hayli önemli; çünkü şirket arka arkaya gelen kazalarla ciddi olarak sıkıntı içinde. G-20 Osaka zirvesinde Erdoğan ile Trump arasındaki görüşme sonrasında Erdoğan, Türkiye’nin 100 kadar Boeing uçağı satın alacağını açıklamıştı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here