11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

Çin Cep Telefonu Devi Huawei’e Trump’tan Sonra Bir Darbe de Google’dan

[ad_1]

Reuters ajansının haberine nazaran Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını deklare etti. Google bundan bu şekilde işbirliğini yalnız açık kaynak ürünler alanında devam ettirecek.

 

Kararın Huawei açısından Çin pazarını oldukca etkilemeyeceği bildiriliyor; şu sebeple aslına bakarsanız Google’ın bir oldukca uygulaması (aplikasyon) Çin’de yasaklı. Fakat firmanın ikinci büyük pazarı olan Avrupa pazarı için bu kararın ciddi neticeleri olabilir. CCS Insight’ın Başkan Yardımcısı Geoff Blaber karar hakkında ” (Google’ın) O Aplikasyonlarını kullanmak akıllı telefon üreticilerinin Avrupa pazarında rekabet edebilir durumda kalabilmeleri için son aşama mühim”  yorumunu yapmış oldu.

Her ne kadar Google’dan bir yanda ABD devletinin kararlarına uyacaklarını bildiren fakat öteki taraftan kullananların zarar görmeyeceğini temin eden bir tweet atılmış olsa da bu muğlak bildirim endişeleri gidermekten uzak. Google’ın işletim sistemi Android’in Twitter hesabından atılan tweet’te “ABD hükümetinin tüm taleplerine uyacağımızı temin etmekle beraber, Google Play ve Google Play Protect şeklinde hizmetler mevcut Huawei cihazlarında emek harcamayı sürdürecektir” denilmişti.

Reuters’ın haberine nazaran  Google’ın bu sonucuna cep telefonlarına çip ve network desteği elde eden, yarı iletken üreticileri ABD’li firmalar Qualcomm, Broadcom ve Intel’in de katılacağı belirtiliyor. Hatırlanacağı suretiyle ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi kara listeye aldığını açıklamıştı.

Reuters’ın haberine nazaran Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in almış olduğu karara nazaran bundan sonrasında piyasaya çıkacak Huawei telefonlarında Android yazılımı güncellenemeyecek.

Bu telefonların, uygulama mağazası Google Play, Gmail ya da video uygulaması YouTube’a da erişimi olmayacak. Varolan Huawei telefonlarında ise bu hizmetler olduğu şeklinde kullanılmaya devam edecek. Mevzuya yakın kaynaklar Android güncellemelerinde ise gecikmeler ve problemler yaşanabileceğini açıkladı.

Alphabet’in almış olduğu bu karar büyük ses getirse de Huawei, söz mevzusu kararın gelebileceğini düşünerek mart ayında kendi işletim sistemini geliştirdiğini açıklamıştı. Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu Chengdong Alman basınına yapmış olduğu açıklamada bu işletim sisteminin hem telefon hem de bilgisayara i çin geliştirildiğini belirterek “Android’e erişimimiz kısıtlanırsa B planımız hazır” ifadelerini kullanmıştı. Huawei ise mevzuyla ilgili sonrasında yapmış olduğu yazılı açıklamada B planları olmasına karşın bu plana gereksinim duymamayı umduklarını vurgulamıştı.[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler