Çin ticaret müzakerelerine devam edecek mi?

0


Çin Ulusal Haber Ajansı Xinhua’nın haberine gore, Çin ABD ile gümrük vergilerinin artırıldığı mevcut durumda tecim görüşmelerini sürdürmekle ilgilenmezken, ekonomiyi desteklemek için hükümet tarafınca verilen teşviklerin artırılacağı açıklandı.

Çin’in devlet kontrolündeki Xinhua Haber Ajansı haberine gore, ABD’den iyi niyet gösterecek bir hareket gelmediği sürece tecim temsilcilerinin Çin’e gelmiş olarak tecim görüşmeleri yapmasının bir anlamı olmadığı açıklandı.

Tecim Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, ABD heyetinin Pekin’e gelmiş olarak tecim görüşmelerini sürdüreceklerine yönelik bir bilgisinin olmadığını belirtti. Çin eski Tecim Bakanı Zhou Xiaoming, ABD’nin bazı kilit mevzularda taviz vermemesi durumunda Çin’in görüşmeleri sürdüreceği fazlaca azca nokta bulunduğunu belirtti.

Devlete ilişkin haber ajansı Xinhua’daki bir köşe yazısında, “ABD’nin görüşmeleri ilerletme mevzusunda gerçek bir samimiyetini göremiyoruz,” denildi. “ABD Çin halkının iradesini görmezden gelirse, o süre muhtemelen, Çin tarafınca etkili bir karşılık alamayacak.” denildi.

Görüşmelerin durdurulacağına yönelik  sinyaller sonrası dikkatler Donald Trump ve Xi Jinping’in görüşmeleri beklenen Japonya Osaka’da gelecek ay gerçekleşecek G-20 Liderler Zirvesine yöneltildi.

Teşvikler mevzusunda aciliyet gündeme gelebilir

Pekin’in retoriğinin katılaşması sonrasında, Dolar Çin Yuanı karşısında tekrardan güçlendi. Offshore yuan altı ayın düşük seviyesi 6,9449’a gerilerken, resmi oranı Aralık ayından beri ilk kez 6,90 üstüne terfi etti.

Bu haftanın başlarında gösterilen verirler, hem endüstriyel üretimde hem de perakende satışlarda müzakerelerin kötüleşmeye başlamasından önceki Nisan ayında bile Çin için keskin bir düşüş yaşandığını gösterdi.

ING ekonomisti Iris Pang, “Ekonomik aktivite verilerinde görülen gerileme Mayıs ve Haziran ayında da devam ederse, Çin’in 2019’un ikinci çeyreğindeki GSYİH büyümesi geçen senenin aynı dönemine gore %6,0’ın altına düşebilir,” dedi.

Bununla beraber Pang tecim müzakerelerinin Nisan ayında iyi ilerlemiş olmasının hükümetin ek teşvikler mevzusunda acil etmemiş bulunduğunu yansıtıyor olabileceğini işaret ederken, ek teşvikler mevzusundaki bir aciliyetin tekrardan gündeme gelebileceğini ekledi.

İki ülke liderin Aralık ayında Arjantin’de gerçekleşen görüşmeleri sonrası müzakereler Mayıs ayında Washington’da gerçekleşmesi planlanan görüşmeye kadar yoluna gitmişti.

ABD geçtiğimiz Cuma gününden beri geçerli olan 5,700 değişik ürün kategorisindeki ithalata uygulanan vergi yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarmış Çin tarafınca cevaben 60 milyar dolar tutarındaki ABD ürününe yönelik vergi tarifesinin 1 Haziran’dan itibaren geçerli olmak suretiyle 5 binden fazla ürünü kapsayan kalemde % 5 ile % 25 aralığında yükseltileceğini deklare etti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here