Cinayetin arka planı ile ilgili ilginç detaylar!

0

Suruç’ta CHP’li eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp Suruç’a bağlı 11 Nisan mahallesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Kalaşnikof silahlarla saldırıya uğradı.

 

Mustafa Ergün – Son günlerde IŞİD‘in Kobanê’ye saldırmasıyla gündeme gelen Suruç dün silahlı bir saldırıyla sarsıldı. Dün saat 16:00 sularında taziye dönüşü Aligör (11 Nisan) girişinde kimliği belirlenemeyen kişilerce saldırıya uğrayan eski başkan Salih Tekinalp ve veteriner olan oğlu Sinan Tekinalp hayatını kaybetti. 30 Mart seçimlerinde BDP‘nin adayı Orhan Şansal’a destek veren Tekinalp’ın bu yüzden hedef seçildiği düşünülüyor. Sinan Tekinalp yönetimindeki 33 B 3254 plakalı otomobille Şanlıurfa’dan Suruç’a dönerken saldırıya uğrayan aracı fark eden vatandaşların jandarmaya haber vermesiyle birlikte polis ve jandarma ekiplerinden oluşan geniş bir güvenlik ekibi tarafından olayla ilgili arama başlatıldı. BDP’li ve CHP‘li birçok milletvekilinin taziyesine katıldıkları Tekinalp’ın katilleri henüz bulunmadı. Dört ay önce de silahlı saldırıya uğradıklarını belirten yakınları, birçok mobesenin olduğu güzergahların kullanıldığını ve buna rağmen saldırganların bulunamamasına bir anlam veremediklerini söylediler.

Baba ve oğul Tekinalp’ın naaşları bugün büyük bir kalabalıkla toprağa verildi.

 

Kandil’e gitmişti!

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) 1994 yılında Suruç Belediye Başkanı seçilen Salih Tekinalp, IŞİD’in saldırılarını yoğunlaştırdığı Kobanê’ye yardım kampanyalarında etkin rol almıştı. Yakın akrabalarına ulaşan Press Haber’in yakınlarından aldığı bilgiye göre yerel seçimlerde BDP’nin adayı Şansal’a destek veren Tekinalp, seçim sürecinde bilgi alışverişinde bulunmak için Kandil‘e gitmişti.

 

Bu ilk saldırı değil!

Son birkaç aydır hareketli günlerin yaşandığı Kobanê‘nin karşısındaki Suruç’ta, eski belediye başkanının saldırıya uğraması ilk değil. Press Haber’in yakın akrabalarından aldığı bilgiye göre Tekinalp dört ay önce de silahlı saldırıya uğramıştı. Yakınları yaklaşık dört ay önce tanımadığı iki kişinin at satın almak bahanesiyle yarış atları olan Tekinalp ile görüştüklerini söyledi. Beraber yemek yedikten sonra atlar hakkında bilgi vermeye devam eden Tekinalp’a görüşme sonunda susturucu takılan silahla saldırı yapıldı. Kimliği tespit edilemeyen saldırganların Şırnak plakalı bir araçla olay yerinden uzaklaştıkları söylendi. Kim olduklarını tanımadığını söyleyen Tekinalp, kafasına isabet eden kurşunla 15 gün boyunca hastanede hayat mücadelesi vermişti. Bunun üzerine babasının olası başka bir saldırıya uğrayabileceğini düşünen oğul Tekinalp, babasının yanından ayrılmıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here