Ana SayfaHaberlerDünyadanÇin’deki deneyde remdesivir ağır...

Çin’deki deneyde remdesivir ağır hastaları iyileştiremedi; üretici sonuca itiraz etti

[ad_1]

İlaç üreticisi Gilead Sciences Inc’in yakından izlenen antiviral ilacı remdesivir, Çin’de yapılan klinik çalışmasında ağır Covid-19 hastalarını iyileştirmede başarılı olamadı ancak Gilead, çalışmanın erken sona erdirilmesi nedeniyle bulguların bir sonuca varmadığını açıkladı.

Britanya ‘dunyanin en buyuk Covid 19 ilac deneyi’ne basladi
Fotoğraf: Reuters

Sağlık haberleri sitesi STAT’ta 17 Nisan’da yer alan bir habere göre, ABD’nin Chicago kentindeki bir hastanede corona virüsü hastalarına antiviral ilaçları ile yapılan testler sonrasında hastaların ateş ve solunum yolu semptomlarında hızlı iyileşmenin gözlendiği ve hastaların neredeyse tamamının bir haftadan erken bir sürede taburcu edildikleri belirtilmişti.

Şu anda Covid-19 için onaylanmış tedavi veya önleyici aşı olmadığı için Gilead’in remdesivir ilacına ilgi yüksek ve doktorlar, akciğerleri ağır etkileyen ve son derece ağır vakalarda diğer organların işlevlerini sona erdirebilecek bu hastalığın seyrini değiştirebilme konusunda umutsuz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yanlışlıkla yayınlanan taslak belgelere göre, Çin’de yapılan deneyde intravenöz infüzyon yoluyla verilen remdesivir, hastaları iyileştiremedi veya kan dolaşımındaki patojenin varlığını azaltamadı.

Gilead konuya yönelik açıklamasında, az sayıda başvuru nedeniyle erken sona erdirilen çalışmayı uygun istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar çıkarmak için kullanılamayacağını söyledi.

Çin’deki remedisvir çalışmalarının sonucu Financial Times’ta yayınlanmıştı.

‘Corona’ tedavisi yolunda: Dört grup ilaç ve üç aşı çalışması öne çıkıyor

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Pek bilinmeyen ama mutlaka izlemeniz gereken 9 dizi

Ne izlesem, ne izlemeliyim diyerek uzun araştırmalar sonucu izlediğiniz dizi veya...

Dünyada ki En Sert İçkiler ve Yapımları!

Dünya çapında sertliği ile meşhur farklı içkiler vardır. bu yazımda en...

Mücadeleleriyle tarihte yer edinen Ortadoğu’nun 3 leylası

 Dünyanın mazlum halkları bir yandan var olma mücadelesi verirken bir yandan...

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope...

Tartışı-Yorum

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa, bu, toplumun nabzını hiç tutmadığınızı ya da size kimlik verip değerli kılan tarihinize yabancılaştığınızı gösterir.Osmanlı döneminde yahudiler, hristiyanlar...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya ağırlık vermektir. Hemen hemen tüm inançlarda yer alan oruç, çeşitli nüanslar göstermekte,kimi inançlarda yeme-içmeden uzak durmak seklinde olabileceği gibi bazı inançlarda, canlı varlıkları yememe...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça değerlidir.Olmadığında, küçümsenir ve ayaklar altına alınır”Bundan tam 6766 yıl önce (MÖ 4750) Asur ve Babil kaynaklarına göre, tarihte...