Çin’i gelişmekte olan ülke olarak değerlendirmek “gülünç”

0


Goldman Sachs’ın eski baş ekonomisti ve bununla birlikte eski yönetim kurulu başkanı olan Jim O’Neill Çin tüketicilerinin yükselişinin global ekonominin bütünü üstünde büyük bir tesiri bulunduğunu ve ABD’nın da bu büyümeden faydalanabileceğini belirtti.

Eğer Çin ekonomisi yavaşlarsa bu her insanın problemi olur diyen O’Neill Çin’in gelişmekte olan bir iktisat olarak değerlendirilmesini niçin “komik”  bulduğuna dair şöyleki bir örnek verdi:

“Çin ekonomisi %6’nın üstünde büyüyor, bunun global iktisat üstünde tesiri Almanya’nın %18 büyümesine eş kıymet bir noktada. Iyi mi hala gelişmekte olan bir iktisat olarak bahsedilebilir” dedi.

Bununla birlikte İngiliz Parlamentosu’nda Eski Tutucu Parti bakanlarından olan O’Neill ek olarak Hindistan ve Çin’deki büyümenin global gelir eşitsizliğindeki düşüşe en büyük katkı icra eden noktalar bulunduğunun da altını çizdi.

Bilhassa Çin ve Hindistan’ın altını çizen O’Neill global güçlerin kendi isteklerine nazaran yönlendirmede bulunmaya çalıştıklarına sadece bu iki ülkenin gelecek yıllarda daha mühim hale geleceğine değinirken, Asya’daki bu iki büyük ülkeye ek olarak Latin ABD’nın da yakından takip edilmesi icap ettiğini işaret etti.

O’Neill “Dünya ekonomisinde yegane en mühim şey Çin tüketicilerinin yükselişidir, nokta.” dedi.

Ve devam etti: “Çin’de son senelerdir istikrarlı şekilde yavaş yavaş yükselen tüketim trendinin tersine dönmesi benzer biçimde bir durum tüm dünyayı etkisinde bırakır. Ki bunu Almanya’nın kötüleşen verilerinden görebiliyoruz”

Dünya ekonomisi, büyük firmalar, para piyasaları… Tüm bunlar için en mühim sual Çin tüketicisiyle ilgili ne olduğudur yorumunda bulunan O’Neill Çin’in hala bir gelişmekte olan piyasa olarak adlandırılmasını “komik” bulduğunu deklare etti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here