1.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Citigroup:  Gelişen Piyasalar hisselerinin  zamanı geldi
Citigroup stratejisti Jeremy Hale ve ekibine göre artık Avrupa hisselerinden çıkıp, Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisselerine yatırım yapmanın zamanı geldi. Citibank’ın geliştirdiği Ekonomik Sürprizler Endeksi’ne göre, Avrupa göstergeleri yavaşlarken, GOÜ’de canlanma devam ediyor. Ekip ayrıca, ABD yüksek getirili tahvillerden (junk) yatırım yapılır notlulara geçilmesini önerirken, model portföylerinde altının ağırlığını artırdılar. Citigroup uzun vadeli temel ekonomik göstergelerin ABD dolarını desteklemediğini de yazdı.

Bloomberg.com’da yer alan “Citigroup Says Switch From European Stocks to Emerging Markets” başlıklı haberde, Avrupa ve GOÜ Ekonomik Sürprizler Endeksi arasında ayrışmaya vurgu yapılırken, ek olarak Stoxx600 kar beklentilerinin zirve yapıp gerileme evresine girdiği de kaydedildi. Buna karşın GOP hisseleri değerleme bazında hala ucuz ve son haftalarda finansal sermaye girişlerinin hızlandığına dair işaretler var. Stoxx600 Ağustos-Eylül aylarında %3 değer kaybederken, İngiltere, Fransa, İspanya ve Almanya’da yeniden tırmanışa geçen Covid-19 vakalarının ekonomiye hasar vermesi kaygısı öne çıktı. Stoxx600 ayrıca Brexit anlaşmazlığı, HSBC ve Standart Chartered başta bir dizi global ticari bankanın para aklamaya aracılık ettiğine dair iddialarla da sarsıldı.
Markit IHS Eylül öncü bileşik PMI 2 aylık dibe gerilerken, Hizmet PMI 50,5’ten 47.6’ya düştü ve işletmeler, koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasının faaliyetteki zayıflığın önemli bir faktörü olduğunu belirtti.  Dün de Alman Ifo yatırım iklimi endeksi Eylül’de aylık bazda 92.6’dan 93.4’e yükselirken konsensus olan 93.8’in gerisinde kaldı.

Citigroup stratejistleri hala model portföylerinde normal ağırlığının üstünde hisse senedi taşıyorlar, fakat Avrupa yerine GOP hisselerini plase ediyorlar.

Rapora göre, ABD dolarının ilerleyen günlerde yeniden değer kaybetmesi de GOP hisselerine destek verecek.

 

ANALİZ: Global piyasalarda fiyatlama dinamikleri değişti

 

 ING: Euro Bölgesi PMI zayıflığına dikkat!

 

Oyak Yatırım’dan Strateji ve Hisse Önerileri…

 

Banka hisse senetleri yabancı çıkışlarıyla rekor seviyede iskontolu
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,294BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler