Çocuklar 114 ülkede ikinci kez küresel greve çıkıyor!

0


Liderlerden iklim değişikliğine karşı harekete geçmesini talep eden çocuklar, yarın 114 ülkede, 1400 kent ve kasabada ikinci kere iklim grevine çıkıyor.

Fotoğraf: Reuters

15 Mart 2019’daki ilk küresel iklim grevinde 1.4 milyon çocuk okula gitmeyip iklim eylemi çağrısında bulunmuştu. 24 Mayıs’ta katılımın daha çok olacağı ifade ediliyor.

 Fridays for Future’un (İklim İçin Okul Grevi) açıklamış olduğu verilere bakılırsa, iklim grevine en fazla kent ve kasabayla katılan ülkeler Almanya (215), ABD (159), Birleşik Krallık (141) ve İsveç (116).

Okul grevleri Türkiye’de de 15 Mart’tan beri tertipli olarak yapılıyor. Türkiye’de çocuklar 24 Mayıs Cuma günü iklim eylemi için okulu kırıp karar vericilerden derhal harekete geçmelerini talep edecek. 

Fridays for Future adlı Greta Thunberg’in başlatmış olduğu iklim grevi Türkiye’de de 15 değişik noktada yapılacak.

Bu cuma günü gerçekleşecek toplu grevden ilkin, aralarında Greta Thunberg’in de bulunmuş olduğu bir grup genç aktivistin bir sonraki küresel iklim grevi ve fiil haftasının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres başkanlığında 23 Eylül 2019’de toplanacak BM İklim Eylemi Zirvesi’nin derhal öncesinde, 20 Eylül’de yapılması için çağrıda bulunması planlanıyor. BM Genel Sekreteri Guterres dünya liderlerinin gençlerin çağrılarına cevap verecek somut fiil planları ile zirveye katılmaları icap ettiğini ifade etmişti.  

Türkiye’de okul grevleri 15 Mart 2019’da başlamıştı. O tarihten beri İstanbul başta olmak suretiyle birçok değişik şehirde genç aktivistler, enerji politikalarının değişmesini, sera gazı emisyonlarının acil önlemler ile azaltılmasını ve Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu 1,5 C aşama hedefi için ülkelerin derhal şimdi harekete geçmesini talep ediyor.

24 Mayıs’ta genç aktivistler, Adıyaman, Ankara, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Çıralı, Dalyan, İzmir, İstanbul, Malatya ve Samsun’da iklim krizinin aciliyetine dikkat çekecekler. Anketlere bakılırsa, Türkiye’de iklim değişikliğinden endişeli eden yalnız çocuklar değil. Türkiye’de her dört kişiden üçü iklim değişikliğinden endişeli, nüfusun yüzde 83’ü temiz enerji dönüşümü talep ediyor. Her 10 kişiden altısı ise etkilerin şu anda devletimizde hissedildiğini ifade ediyor.

Grevler Avrupa seçimlerinin gündemini değiştiriyor!

Ortalama bir senedir okullarda meydana getirilen iklim grevlerinin en etkili olduğu yerlerin başlangıcında Avrupa Birliği geliyor. Genç aktivistler iklim değişikliğini bu hafta sonu 28 üye ülkenin tamamında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçim gündeminin merkezine taşımayı başardı ve iklim değişikliği kuvvetli adayların münazaralarında tartışıldı.

AB seçimlerinde seçmen katılım oranı, ve bilhassa genç seçmen iştirakı, çoğu zaman ulusal seçimlere bakılırsa daha düşük gerçekleşiyor. 2014 senesinde, 18-24 yaş arası seçmen iştirakı yüzde 28 oranında gerçekleşti. Greta Thunberg ve öteki genç iklim aktivistlerinin mesajlarını tekrarlayan Avrupalı genç toplumsal medya fenomenleri, gençlere “iklim değişikliğini umursuyorsanız gidip oy verin” çağrısı yapıyor.

İklim eylemi talep eden yalnız gençler değil. Anketlere bakılırsa, bazı büyük AB vatanlarında nüfusun dörtte üçü politikacıların iklim değişikliğine karşı harekete geçmelerini istiyor.

Bu cuma günü gerçekleştirilecek iklim işbırakımı ve eylemleri için şimdilik bildirilen sayılara bakılırsa Almanya’da 215, Birleşik Krallık’ta 141, Fransa’da 59, İtalya’da 90, İspanya’da 60 ve Polonya’da 12 noktada on binlerce aktivist iklim için okulu kıracak.

Youth for Climate Belçika ise gençlerden oluşan delegasyonları Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’deki iklim eylemine katılmaya çağrı etti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here