Ana SayfaHaberlerEkonomiCognitiwe: Üretim ve perakende...

Cognitiwe: Üretim ve perakende sektörüne yönelik görüntü işleme çözümleri sunan yerli girişim

Cognitiwe, iş güvenliği, kalite kontrol, akıllı stok takibi gibi birçok alanda yapay zeka destekli video analiz çözümü sunan bir girişimdir.

Mete Bayrak ve Attila Algan tarafından kurulan Cognitiwe, 12 yıllık bir şirket olan ve kurumsal video çözümleri sunan şirket Motiwe içerisinden doğdu.

hakkında Cognitiwe Uretim ve perakende sektorune yonelik goruntu isleme cozumleri sunan Cognitiwe

Cognitiwe, özellikle üretim ve perakende sektöründe Türkiye ve MEA bölgesinde müşterilere ulaşıyor. Microsoft yönetilen ISV iş ortaklarından olan girişim; Migros, Metal Sanayicileri İş Veren Sendikası, Borusan Mannesman gibi kurumlara projeler sunuyor. Cognitiwe ürünü mevcut standart CCTV kameralardaki görüntüleri platform içerisinde her geçen gün çeşitlendirdiği yapay zeka modelleri ile analiz ettirmenizi ve analiz sonuçlarına göre de belirlediğiniz aksiyonları almanızı sağlıyor.

Ana sektör olarak üretim ve perakendeye odaklı çalışıyor. Üretim sektöründe baret, yelek gibi güvenlik ekipmanlarının kontrolü, sosyal mesafe kontrolü, maske denetimi, tehlikeli alan giriş çıkış kontrolü, kampüs içi forklift denetimi, kalite kontrol gibi birçok başlıkta çözümler geliştiriyor. Perakende alanında ise dünyada ilk olarak meyve sebze reyonlarında gerçek zamanlı teşhir stoğu kontrolü (kasa tanıma, ürün tanıma ve kasa doluluk oranı tahmin etme), raf planogram uyum kontrolü ve stok takibi gibi amaçlarla kullanılıyor.

Cognitiwe’in çözdüğü sorun

hakkında 1597997156 608 Cognitiwe Uretim ve perakende sektorune yonelik goruntu isleme cozumleri sunan Cognitiwe

Üretim alanında insan hatalarından kaynaklı iş kazalarının önlenmesi, üretim anında gözden kaçan kalite kontrol hatalarının tespiti ve perakende de teşhir stoklarının gerçek zamanlı kontrolü yapılarak müşterilerin ürün bulamamasını engelleme, teşhirde bozulabilecek ürünlerin uzun süre sergilenmesini önleme, biten ürünün anında siparişini verme gibi ihtiyaçlara cevap veriyor.

Girişimin değer önerisi

Kurucular girişimin Microsoft Azure desteği ile geliştirilmiş teknolojik olarak en gücel Yapay Zeka algoritmaları ile beslenen bir çözüme sahip olduklarını dile getiriyor. Geliştirdikleri yapı sayesinde tekrarlanabilen bir satışa sahip bir platform ve ürün satışı yerine aylık hizmet şeklinde ücretlendirme yapıyor.

Ayrıca kurucular rakiplerine karşı en önemli avantajlarının, Microsoft tarafında özel konumda bir çözüm ortağı oldukları için tüm MEA bölgesinde Microsoft’un binlerce satış ve pazarlama ekibi, ‘girişimin kendi ekibi gibi’ ürünü müşterilere ulaştırıyormuş ve aynı zamanda Microsoft geliştirme ekibi içerisinde de girişime bağlantılı çalışan bir kişi olduğundan dolayı her tür yeni teknoloji daha piyasaya sürülmeden deneme ve müşteriye sunma şansı verildiği söyleniyor.

Ürünün kullanımı

Kurucular ürünün nasıl kulladığıyla ilgili; “Ürünümüz müşterinin tercihine göre bulut tabanlı veya yerinde olarak hatta hibrit olarak çalışmaktadır. Çok basit bir yapı ile müşterimiz içerik kaynağını (kamera, kaydedilmiş video veya resim gibi) tanımlayıp içerik içerisinde hangi alanlarda hangi hazır modellerimizi kullanacağını belirleyip işlemi başlatabiliyor. Son aşamada analizler sonucunda ne tür bir çıktı istediğini belirleyebiliyor.” dedi.

Cognitiwe artık egirişim olarak takip ettiğimiz girişimler arasında yerini aldı. Yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sarımsağın saymakla bitmeyen 12 faydası

Sarımsağın saymakla bitmeyen faydalarından 12 tanesini sizin için listeledik. İşte sarımsağın...

Ünlülerin daha önce görmediğiniz 32 fotoğrafı

  Bu içerikte, daha önce görmediğinizi düşündüğümüz, tarihin tozlu sayfalarından çıkarılmış 33...

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Sağlıklı bir gebelik için 9 öneri

Gebelik dönemi çoğu kadın için zorlu bir süreçtir. Gebelikte en çok karşılaşılan sorunların başında ruh sağlığı bozukluğu ve stres geliyor. Bu dönemi en az hasarla atlatmak ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak için gebelik öncesinde ve gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken pek çok şey var.

Tartışı-Yorum

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...