Ana SayfaYaşamÇoğu genç 136 bin...

Çoğu genç 136 bin kişi göç etti

[ad_1]

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 göç istatistiklerini açıkladı. En fazla göç alan ve göç veren il İstanbul olurken iktidarın baskıcı politikalarından dolayı umudunu yitiren çoğu genç 136 bin kişi yurtdışına göç etti.

Verilere göre Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23,8 artarak 577 bin 457 kişi oldu.

Türkiye’ye göç edenlerin;

• Yüzde 52,7’si erkek.

• yüzde 47,3’ü kadın.

• Yüzde 12’si 25-29 yaş grubunda.

• 110 bin 567’si Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) yurttaşı.

• 466 bin 890’ını yabancı uyruklu.

• 201 bin 957 kişi ile en fazla İstanbul göç aldı. İstanbul’u Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir takip etti.

• Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu nüfusun içerisinde ilk sırayı Irak yurttaşları aldı. Bunu sırasıyla Afganistan, Suriye, Türkmenistan ve İran yurttaşları izledi.

Irak ilk sırada

Türkiye’den göç eden kişi sayısı ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 27,7 artarak 323 bin 918 oldu.

Türkiye’den göç edenlerin;

• Yüzde 53,3’ü erkek.

• Yüzde 46,7’si kadın.

• Yüzde 15,7’si 25-29 yaş grubunda.

• 136 bin 740’ı T.C. yurttaşı

• 187 bin 178’ini yabancı uyruklu.

• 113 bin 430 kişi ile İstanbul en fazla göç veren il oldu. İstanbul’u Ankara, Antalya, Gümüşhane ve İzmir izledi.

• Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu nüfusun içerisinde ilk sırayı Irak yurttaşları aldı. Irak’ı Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran yurttaşları takip etti.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Bitcoin’de mum formasyonları ve anlamları

Bitcoin ve kripto paralarda fiyat hareketlerini doğru veya doğruya yakın tahmin etmek piyasada kazanmak için en önemli aşamalardan biridir. Bitcoin ve altcoin fiyat hareketlerinde sıklıkla kullanılan mum formasyonları ve fiyat akış hareketlerini derledik.

Daha önce hiç görmediğiniz 11 ilginç kütüphane

Kitap okumak toplumlarda yerleşmesi zor bir alışkanlıktır. Gelişmekte olan toplumlar kitap...

Araç bahar bakımı nasıl olmalı?

Araçlarda bahar bakımı nasıl olmalı? Kış aylarında artan yağışlar, zorlaşan yol koşulları, hava kirliliği ve nem oranlarının artması araçların yıpranmasına ve performansının düşmesine neden oluyor. Bu durum bahar aylarında araçların birtakım bakım, onarım ve kontrollerini beraberinde getiriyor.

30 çalışmasıyla fotoğraf çekmek için evsiz gibi yaşayan Lee Jeffries

Amatör fotoğrafçı Lee Jeffries, ABD'deki evsizlerin hayatlarını gözler önüne sermek için ilginç...

Tartışı-Yorum

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça cümleyi tekrarlayarak Engin dertlerine bir de çağlayanlar ekliyordu. Gözyaşları bakışımızın değdiği her yerdeydi. Kara elbisesi; pul parlaklığını, onun...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt, hiç bir ortak payeleri olmayan iki grup olarak belletilen sağ ve sol ne çok şeyin altına ortak imzalarını...

Levent Ünsaldı “Söz ve eylemin anlaşmalı boşanmasına dair…”

Yetkin ve seçkin akademik kadrosu ve çağın gerektirdiği tüm teknolojik olanaklarla donatılmış Üniversitemiz, bilim ışığının gençlere ulaştırılmasında ve ülkemizin aydınlık nesillerinin yetiştirilmesinde tarihi ve vazgeçilmez bir duraktır…  Öğrenci İşlerinde bir gün…- İyi günler, kolay gelsin, bizim bir öğrencinin notu yanlış girilmiş sisteme, değiştirmek gerekiyor.- onunla biz ilgilenmiyoruz!- Ama...