Ana SayfaYaşamCorona Virüsü ile Mücadele:...

Corona Virüsü ile Mücadele: Türkiye Hangi Ülkeye Ne Kadar Yardım Gönderdi?

Corona virüsüne karşı mücadelede tüm dünya neredeyse tek yürek oldu ve birbirine destek oluyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde salgının seyri Türkiye’den çok daha ağır. İtalya, İspanya ve İngiltere ağır kayıplar verdi. Avrupa’da özellikle sağlık sisteminin zayıf olması kayıpları daha da ağırlaştırıyor. Salgınla mücadelede ise ülkeler birbirlerine destek olmaya çalışıyorlar. Salgının başladığı yer olan Çin, salgını atlattıktan sonra İtalya’ya doktor göndermişti. Bunun yanı sıra pek çok ülke de birbirine yardım etti. Türkiye’de onlarca ülkeye bu süreçte destek oldu. Peki Türkiye hangi ülkeye ne kadar yardım gönderdi? Detaylara birlikte bakalım.

Corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında Türkiye pek çok ülkeye yardım malzemeleri ve sağlık ekipmanları gönderdi. İşte Türkiye’nin yardım gönderdiği ülkelerden bazıları;

türkiye yardım
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada 116 ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu ve bunların 44’üne yardım gönderildiğini söylemişti.

1. İtalya ve İspanya

türkiye corona yardım
Savunma Bakanlığı 31 Mart’taki açıklamasında İtalya ve İspanya’ya birer askeri uçakla sağlık ekipmanı gönderildiğini belirtmişti. NATO ise Türkiye’nin İtalya ve İspanya’ya toplam 450 bin maske gönderdiğini açıkladı.

Öte yandan, İspanya’ya ihracatı yasaklanmış 116 solunum cihazı da özel izinle satıldı.

2. İngiltere

türkiye corona yardım
Türkiye, İngiltere’den de desteğini esirgemedi. Birleşik Krallık’a ilk yardım 10 Nisan’da ulaştı. Türkiye, İngiltere’ye tıbbi yardım malzemesi sağladı. Bunun ardından ise İngiltere, ücretini ödeyerek Türkiye’den ürün de satın aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi; “Hemen hemen her alanda mükemmel düzeyde seyreden ilişkilere sahip olduğumuz ve Türkiye için vazgeçilmez ortaklardan biri olan Birleşik Krallık, ülkemizle dayanışmasını çeşitli vesilelerle birçok kez göstermiştir. Biz de, zor günler geçirmekte olan dost ve müttefikimiz Birleşik Krallık’la dayanışmamızı göstermek için bugün Hava Kuvvetlerimize ait bir uçakla ülkenize tıbbi yardım malzemesinin intikalini sağlıyoruz”

3. ABD

türkiye corona yardım
Türkiye, dünyanın en güçlü devletleri arasında gösterilen ABD’ye de 28 Nisan’da askeri uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderdi. ABD, şu anda corona virüsü salgınını en ciddi boyutlarda yaşayan ülkelerden biri.

4. Balkanlar

corona
Türkiye Balkanlar’da da Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’a da yardımda bulundu. Bu konuda ise açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik şu ifadeleri kullandı; “Avrupa ülkeleri Balkanlar’ı kendi haline terkettiler. Türkiye ise orda. Bazı Avrupa ülkelerinin Balkanlar’la ilgili tek hedefi Türkiye’nin etkisini kırmak üzerine kuruluydu. Virüs salgınıyla ilgili olarak Balkanlar’ın ihtiyacı olduğunda hiçbiri ortada görünmüyor. Türkiye ise Balkan ülkelerine en zor zamanda yardım ulaştırıyor. Türkiye’nin tek başına yaptığını, AB ne İtalya ve İspanya için ne de Balkan ülkeleri için yapabildi. Türkiye, bütün boyutlarının yanı sıra köklü ve güçlü bir Avrupa devleti olarak, Avrupa coğrafyasının teminatı olduğunu gösteriyor. Türkiye olmadan Avrupa tanımlanamaz.”

5. İran

türkiye yardım corona
İran, corona virüsü salgınının Çin dışında ilk yayılmaya başladığı ülkelerden biriydi. Türkiye’nin sınır komşusu olan İran salgında ağır kayıplar verdi. Türkiye, İran’a; 1000 tanı kiti, 4 bin 715 tulum, 20 bin önlük, 2 bin 4 adet gözlük, 4 bin N95 maske ve 78 bin üç katlı maske yardımında bulundu.

6. Irak

türkiye yardım
Türkiye bir diğer sınır komşusu olan Irak’ı da unutmadı ve Irak’ın Erbil Valiliği’ne 30 bin maske ve 475 koli gıda yardımı gönderildi.

Türkiye bu ülkelerin dışında, Gürcistan, Azerbaycan, Afganistan, Kolombiya ve Pakistan gibi çok sayıda ülkeye de yardım gönderdi

hakkında 1588169274 284 Corona Virusu ile Mucadele Turkiye Hangi Ulkeye Ne Kadar Yardim corona
Gönderilen yardım malzemelerinin içerisinde; N95 maske, cerrahi maske, tulum, koruyucu gözlük ve siperlik gibi koruyucu malzemeler ve test kitleri yer alıyor. Gönderilen malzemelerin miktarı ise ülkelere göre değişiklik gösteriyor.

Türkiye tarafından pek çok ülkeye gönderdilen yardımların üzerinde Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yazısı yer alıyor.

Kaynak: 1


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini...

Şubat Avrupa’da ‘Karnavallar’ zamanıdır!

Şubat Avrupa’da karnavalların zamanıdır. Venedik, Nice, Köln, Düsseldorf ve Santa Cruz...

Çare sosyalizm diyen en zengin yoldaşımız Bill Gates’e Twitter’dan yorumlar

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in çare sosyalizm açıklamasından sonra, Twitter'dan da birçok...

Brad Pitt’in objektifinden Angelina Jolie fotoğrafları

Angelina Jolie, dünyada en takip edilen kadınlardan birisi. Jolie, şimdiye kadar...

Tartışı-Yorum

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig...