8.5 C
İstanbul
Salı, Mart 31, 2020

Tarihten günümüze, 100 Afişle İşçinin Emekçinin Bayramı 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ruhu, ilk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne...

Bunlara bakmalısınız

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Kitaplardan Sinemaya Uyarlanan ‘Baş Yapıtlar’

Derleme/Günel Abdullayeva Tekcan Her zaman sevdiğimiz kitapları defalarca okumak hoşumuza gidiyor ama bu kitapların film versiyonları da bir o kadar heyecanlı olmuyor değil. Hele bu...

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Corona Virüsü Mücadelesi: Ülkelerin Virüsün Yayılımasını Önlemeyi Başardığı 5 Strateji

Corona virüsü tüm dünyaya yayılım gösterdi. Dünya genelinde yüz binlerce kişiyi etkileyen virüsün yayılmasını önlemek için ülkeler farklı stratejiler geliştiriyor. Şüphesiz bu konuda en iyi stratejilerden birini uygulayan ülke corona virüsün ortaya çıktığı Çin’di. Çin, vakalar yayılmadan karantina uygulamasına başladı ve birkaç ay boyunca süren karantina sonucunda vakalarda azalma görüldü. Çin yönetimi geçtiğimiz günlerde karantina uygulamasının 8 Nisan’da kaldırılacağını duyurdu. İngiltere ise başta uyguladığı “sürü bağışıklığı” stratejisiyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Peki ülkelerin corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla uyguladığı stratejilerden hangisi daha başarılı? İşte corona virüsünün yayılmasını önlemede başarılı olan 5 strateji…

Dünya çapında yayılım gösteren corona virüsü nedeniyle, pek çok şehir ve ülke karantina altında. Spor etkinlikleri ve kültürel faaliyetler ertelendi. Şirketler ve mağazaların bazıları ise kapandı

Avrupa, şu an salgının merkezi haline geldi. Virüs yayılmaya devam ediyor ancak bazı ülkeler salgının yayılımını kontrol altına almayı başarmış durumda

corona virüsü strateji

Bu ülkeler arasında Çin, Güney Kore, Tayvan ve Hong Kong bulunuyor. Peki bu ülkeler salgını nasıl kontrol altına aldı?

corona virüsü ölüm

1. Oldukça fazla sayıda test yapıldı

corona virüsü strateji
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgının yayılma hızını kontrol altına alma konusunda erken teşhisin en temel unsurlardan biri olduğunu söylüyor. Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolbert Nyenswah; “Kaç kişinin etkilendiğini bilmiyorsanız virüsün gerçek etkisini de bilemezsiniz ve uygun önlemleri de alamazsınız” dedi.

ABD’deki Temple Üniversitesi’nden Epidemiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Krys Johnson da bu görüşe katılıyor.

Güney Kore’de günde yaklaşık 10 bin kişiye test yapılıyor. ABD’de ise neredeyse 2 haftada bu kadar test yapılıyor. WHO yetkilileri, semptom gösterenlerin test edilmesinin salgının yayılmasında önemli bir rol oynadığını söylüyor.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, “Tüm ülkeler için çok basit bir mesajımız var: test yapın, test yapın, test yapın. Bütün ülkelerin şüpheli vakalara test yapabilecek kapasitesi olmalı. Gözü kapalı bir şekilde bu küresel salgınla mücadele edilemez” dedi.

Uzmanlar sadece ağır semptom gösteren kişiler için test yapılıp, diğer kişilere test yapılmamasının hastalığı yayacağı görüşünde. Bu nedenle mümkün olduğunca çok kişiye test yapılması gerekiyor.

2. Virüsü taşıyan kişilere sıkı bir karantina uygulandı

corona virüsü strateji
Çin ve Güney Kore, hastalığın teşhis edilmesi ve karantina uygulamasında çok iyi bir iş çıkardı. Çin’in salgın başladığı andan itibaren önce Wuhan’ı ardından da diğer şehirleri karantina altına aldığı biliniyor. Bu süreçte ise insanların dışarı çıkmasını önlemek için kapılar mühürlendi. Vatandaşlara yemekler görevliler tarafından verildi. Tek bir kişinin dahi dışarı çıkmasına izin verilmedi. Bu başarılı strateji sayesinde Çin, virüsün yayılmasını önledi ve var olan vakaların tedavisine yoğunlaştı. Binlerce insan hayatını kaybetti, ağır kayıplar verildi ancak Çin, bu salgını 3 ay gibi kısa bir sürede atlattı.

Temple Üniversitesi Epidemiyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Krys Johnson; test yapılmasının yalnızca hasta olanların tecrit edilerek virüsün yayılmasını engellemekle kalmadığını, aynı zamanda henüz semptom göstermeyen ancak hastalığın erken aşamalarında olan potansiyel vakaların tespit edilmesi için de büyük önem taşıdığını belirtti.

Tayvan, Singapur ve Hong Kong ise daha farklı bir yaklaşım benimsedi. Bu ülkeler, şüpheli vakaları kendi evlerinde tecrit altına aldı ve bu karantinanın ihlali durumunda 3 bin doları aşan para cezaları getirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolbert Nyenswah, Tayvan ve Singapur’da virüsü kapan kişilerle mülakatlar yaparak, güvenlik kamerası kayıtları incelenerek ya da ulaşım ağı kullanımları takip edilerek hastalığı kapan kişilerin temas kurduklarının tespit edildiğini söyledi.

Nyenswah; “12 Mart itibarıyla Hong Kong’da 445 şüpheli vaka vardı. Ancak virüsü taşıdığı düşünülen kişilerin temas kurduğu 14 bin 900 kişiye test yapılmış ve bunların 19’unun virüsü taşıdığı tespit edilmişti” dedi.
3. Ülkelerin iç denetimi kuvvetliydi ve hızlı bir şekilde harekete geçildi


Dünya tarihinde şu ana dek pek çok farklı salgın yaşandı. Bunlardan biri de Batı Afrika’daki Ebola salgınıydı. bu salgın sırasında orada çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Nyenswah gözlemlerini paylaştı. Nyenswah; “Bir virüsün yayılmasının kontrol altına alınmasındaki en temel unsurlardan biri; salgının nüfusun büyük bir bölümüne ulaşmasından önce hızlı bir şekilde hareket etmek.” dedi.

Nyenswah; “Tayvan ve Singapur gibi örnekler, yeni vakaların tespiti ve izole edilmesinin yayılımı kontrol altına almakta çok hayati önem taşıdığını gösteriyor” yorumunda bulundu.

Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan bir makalede ise bu konuyla ilgili olarak Tayvan’ın corona virüsü konusundaki başarısının arkasında 2003 yılında salgın kontrol merkezinin kurulması gibi bir hazırlığın olmasından bahsedildi. Ülke, bu tip bir salgın hastalıkla mücadele için son derece hazırdı. Öte yandan Çin’de de süreç oldukça planlı ve iyi yönetildi. Çin daha önce de SARS gibi benzer hastalıklarla boğuştuğu için salgın hastalıklar konusunda deneyimliydi.

Nyenswah; “Salgının erken aşamalarında harekete geçmeye hazır olmak ve bunu hızlı bir şekilde yapabilmek kritik önem taşıyor. Avrupa ve ABD’nin hazır olmadığını ve harekete geçmekte de ağır kaldığını gördük” dedi.

Hong Kong, 3 Ocak’ta gümrük kapılarına termal kamera yerleştirdi ve hemen ardından da gelen tüm turistlerin 14 gün karantinaya alınması uygulamasına başladı. Aynı zamanda doktorlara Wuhan’a seyahat etmiş olan ve ateş ya da akut solunum yolu enfeksiyonu semptomları gösteren herkesi bildirme zorunluğu getirildi.

Ülkelerdeki bu stratejik yaklaşımlar ve kayıpların oranları bu tarz kriz durumlarında zamanlamanın ve hızlı hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

4. Sosyal mesafe kuralına uyuldu


Hastalığın ülkede tespit edilmesinin ardından hastalığın kontrol altına alınması bir hayli zorlaşıyor. Bu nedenle virüs ülkeye gelmeden gerekli önlemlerin alınması ve hazırlık yapılması gerekiyor. Tabii ki bu süreçte yapılabilecek en ufak bir hata, İtalya’daki gibi ağır kayıpların yaşanmasına neden olabilir.

Hong Kong ve Tayvan ise, halkın genelinin korunması için en etkili yöntem olarak hızlı şekilde sosyal mesafelendirme uygulamasına geçti. Hong Kong, Ocak ayı sonundan halktan evden çalışması çağrısı yaptı, okullar tatil edildi ve tüm sosyal etkinlikler iptal edildi.

Singapur okulları kapatmadı ancak günlük olarak tüm öğrenci ve öğretim kadrosu üzerinde testler yaptı, bu kişiler gözlem altında tutuldu.

5. Hijyen önlemleri ve uygulamaları


Virüs ortaya çıktığı andan beri en önemli konunun hijyen olduğuna dikkat ediliyor ve hijyen kurallarına uyma çağrısı yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, ellerin düzenli olarak yıkanması ve hijyen seviyesinin yüksek tutulmasının virüsün bulaşmasının engellenmesinde kritik rol oynadığını belirtiyor. Tabii ki Asya ülkeleri bu konuda daha önce yaşadıkları SARS salgını nedeniyle deneyimli. Asya ülkelerinde yaşayanlar, hijyen kurallarına dikkat etmenin insanların hasta olmasını ve diğerlerine bulaştırmasını engelleyeceğini biliyordu.

Singapur, Hong Kong ve Tayvan’da ise sokakta antibakteriyel jellerin olduğu istasyonlar bulunuyor ve maske kullanımı oldukça yaygın bir uygulama. Hatırlayacağınız üzere Türkiye’de de metrobüs duraklarına dezenfektanlar yerleştirilmiş ancak bazı duraklarda bulunanlar çalınmıştı.

Kaynak: 1
Bunları kaçırmayın

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz. İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Son haberler

Norveç korona hastalarında ilk deneysel tedaviye başladı

Norveç korona hastalarında ilk deneysel tedaviye başladı Norveç, korona virüsüne karşı ilk deneysel tedavinin başladığını duyurdu. Çalışma, sıtma ve ebola ilaçlarının dahil olduğu üç...

Veri Delisi: 2 Trilyon Dolarlık Madeni Para Basma Fikri

Bu fikrin mimarı  Rashida Tlaib, kendisi Birleşik Devletlerdeki  ilk müslüman milletvekili.Rashida hanımın, senatoya sunduğu teklifi şu adresten görebilirsiniz.Bu teklif, her Birleşik Devletler vatandaşına...

Nisan ayı analizleri: Burçları neler bekliyor?

Krizlerle dolu bir Mart ayı geçirdik. Gökyüzü Nisan ayında da oldukça hareketli geçecek. Ünlü astrolog Dinçer Güner, Nisan ayı burç analizlerini kaleme...

Bayan Pijama Takımı Modelleri

Bayan Pijama takımı modelleri kadınlar  için gece giyimin en önemli giysileri arasında yer alır. Pijamalar kadınlar için konforlu uyku geçirmeleri için üretilmiştir. Rahat...