Ana SayfaHaberlerDünyadanCovid-19 güncesi | Çin’de...

Covid-19 güncesi | Çin’de havalimanı karantinası, Britanya’da üç aşamalı plan…

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 59 milyon 253 bini, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 398 bini aştı. İyileşenlerin sayısı ise 40 milyon 990 bine ulaştı.

Vaka sayısı ABD’de 12 milyon 611 bini, Hindistan’da 9 milyon 170 bini, Brezilya’da 6 milyon 73 bini ve Fransa’da 2 milyon 140 bini geçti.


hakkında Covid 19 guncesi Cinde havalimani karantinasi Britanyada uc asamali plan… aşamalı
Fotoğraf: Reuters

AA’nın derlemesine göre, Britanya Başbakanı Boris Johnson, salgınla mücadele kapsamında hayata geçirilen karantinanın 2 Aralık’ta sona ereceğini ve ardından da bahara kadar üç aşamalı planın uygulanacağını söyledi.

İlk aşamada insanlardan mümkünse evden çalışmalarının isteneceğini, ikinci aşamada alkollü içeceklerin sadece yemeklerin yanında satılabileceğini belirten Johnson, bu aşamalarda restoran ve barların artık saat 22.00’de değil 23.00’te kapanacağını ve sınırlı sayıda seyircinin statlara alınabileceğini açıkladı.

Üçüncü aşamada ise eğlence mekanları ile otellerin kapatılacağını ve restoranların sadece paket servisi yapabileceğini söyleyen Johnson, bu planın bahar aylarına kadar geçerli olacağını bildirdi. 

Gazze uyarısı

ABD’nin New York kentinde Covid-19 salgını önlemlerine ve karantinaya karşı çıkan bir grup gösterici maske yaktı. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), vaka sayısında yaşanan artış nedeniyle Gazze’de sağlık sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, ülkede 27 Kasım Cuma itibarıyla salgınla ilgili tedbirlerin kararlı bir şekilde sıkılaştırılacağını duyurdu.

Japonya destekleri askıya aldı

Fas hükümeti, akşam sokağa çıkma yasağını ülkenin dört bölgesi ile iki kentinde dört hafta süreyle uzatılması yönünde karar aldı.

Japonya’da ölümlerin günlük 2 bini geçmesi ve ülke genelinde günlük vakaların 2 binin üzerinde seyretmesi sonrası, iç turizmin canlandırılmasına yönelik verilen ‘Seyahate Çık’ ve ‘Yemeğe Çık’ destekleri askıya alınacak.

Şili’den turistlere şart

Sınırlarını yabancılara 18 Mart’ta kapatan Şili, 23 Kasım’dan itibaren ülkeye turistlerin girişine izin vermeye başlıyor. Ülkeye girecek kişilerin seyahat etmeden en geç üç gün önce yapılıp negatif sonuçlanmış Covid-19 testi sunmaları gerekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Covid-19 testinin negatif çıktığını açıkladı. Pakistan Başbakanı İmran Han, vakaların artması durumunda ülke genelinde ‘tam kapanmaya’ gidilebileceğini açıkladı.

18 bin kişilik karantina

Çin’in Şanghay kentinde Pundong Uluslararası Havaalanı’nda iki çalışanda Covid-19’a rastlanmasının ardından terminaldeki yaklaşık 18 bin yolcu toplu test için karantinaya alındı.

Filistin hükümeti, Covid-19 salgınının tırmanışa geçmesi nedeniyle ülkede iki günlük tam, 14 gün de kısmi karantina uygulamasına geçileceğini açıkladı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Sinemanın şefi Fatih Akın’dan lezzetli filmler

Fatih Akın filmlerini neden severiz sorusuna verilebilecek birçok cevap verilebilir. Hikayeleri...

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

13 fotoğrafla büyüleyici tarihi yerlere farklı açıdan bakmak

Gördüğümüzde büyülendiğimiz birçok tarihi yer vardır. Bununla birlikte bu tarihi yerlerin...

Tartışı-Yorum

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Direnen bir cennet: Küba

Tartışı-Yorum / Kemal Göktaş Küba önce "camii" ve Kristof Kolomb tartışmaları nedeniyle Türkiye'nin gündemine girdi; sonra ABD ile diplomatik ilişkilerin başlayacağının açıklanması ile dünyanın gündemine. Küba, gidenin niyetine göre görülen ülkelerden biri. Sosyalistseniz...