13.9 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Covid pandemisi sonrası küresel ekonomik iyileşme kırılgan ve düzensiz
En son Brookings-FT izleme endeksine göre, küresel ekonomi koronavirüs salgınının diplerinden bu yana yalnızca kırılgan bir toparlanma elde etti ve birçok yükselen ekonomi hala ciddi zorluklar yaşıyor.

IMF ve Dünya Bankası’nın bu haftaki yıllık toplantılarının zeminini oluşturacak istikrarsız görünümü vurgulayan endekse göre, dünyanın en büyük ekonomilerindeki büyüme düzensiz.

Normale dönme çabalarını baltalayan ikinci bir koronavirüs dalgası, işletmelerin, hanehalklarının ve yatırımcıların güveninin sarsılması ve ek para politikası teşviki için çok az kapsamın olmasıyla, çoğu ülkenin üretiminin pandemi öncesi seviyelere ulaşması için uzun bir yolu var.

Brookings Enstitüsü’nden Profesör Eswar Prasad, “Ufukta geniş tabanlı ve sağlam bir iyileşme görünmüyor. Ekonomiler üzerinde önemli ve uzun süreli yara izi kalma riskleri de artmış durumda” diyor.

IMF-WB toplantıları bu hafta Washington’dan yapılacak. IMF genel müdürü Kristalina Georgieva, geçen hafta Covid-19 krizinden toparlanmanın “uzun, düzensiz ve belirsiz” olurken aksiliklere de açık bir yolda olacağını söyledi.

Dünya genelinden gelen ekonomik veriler, 2012’de Brookings-FT Küresel Ekonomik İyileşme İzleme Endeksi’nin (Tiger) başlamasından bu yana herhangi bir önceki gerilemenin en kötü noktasından daha zayıf.

Endeks, küresel ekonomiye ve münferit ülkeler için gerçek faaliyet göstergeleri, finansal piyasalar ve güven göstergelerini tarihsel ortalamalarıyla karşılaştırarak cari dönemdeki verilerin ne ölçüde normal olduğunu yakalar.

Baharda yaşanan tarihi düşüşün ardından gelişmiş ekonomilerdeki toparlanmanın tamamlanmış olmaktan uzak olduğunu ve göstergelerin hala normal seviyelerden çok uzak olduğu gelişmekte olan pazarlardaki durumun çok daha kötü olduğunu göstermekte.

İmalat güçlü bir şekilde toparlanarak dünya ticaretini canlandırdı. Gelişmiş ekonomilerdeki hükümetler, kaybedilen kazançları ücret sübvansiyonları ile değiştirdiğinden, hane halkı harcamaları genellikle güçlü kalabildi. Fakat kurumsal görünüm sorunlu ve işletmelerin, hanehalklarının ve yatırımcıların güveni düşük.  Bu durum da tehdit edici herhangi bir gelişmede iyileşmenin gücünü baltalamakta.

Prof Prasad’a göre özel sektör güveni seviyesi, yatırım ve istihdam yaratma açısından iyiye işaret değil.

Bununla birlikte, mali piyasalar ilk şoktan sonra istikrar kazandı.
Prof Prasad toparlanmanın ılımlı olmasına rağmen, mali politikanın muazzam kullanımı sayesinde dünya ekonomisinin çok daha büyük zararlardan kurtulduğunu düşünüyor. Prasad’a göre merkez bankaları ellerinden geleni yaptı, ancak para politikasının cephane yetersizliği bulunuyor ve politika eylemi için kalan kapsamları “giderek daha net hale” geliyor.

“Merkez bankaları, şirket ve devlet tahvilleri satın alarak ve firmaları doğrudan finanse ederek ekonomilerindeki artan karmaşıklık tehlikesiyle karşı karşıya.  Bu onları gelecekte siyasi baskılara ve bağımsızlıklarına yönelik tehditlere karşı savunmasız bırakabilir” dedi.

ABD, yaz aylarında işsizliğin düşmesiyle birçok Avrupa ülkesinden daha güçlü bir performans gösterdi. Bununla birlikte, ülke koronavirüs salgınlarının kontrolünü kaybettiği ve politikacıların işsiz hanelere verilen desteği yenilemek için mücadele etmesiyle son aylarda toparlanması yavaşladı.

Aynı risklerin çoğuna ek olarak, Euro bölgesi deflasyon tehdidiyle karşı karşıyadır; yıllık enflasyon oranı yakın zamanda negatife döndü. İyileşmesi düzensiz ve virüsle mücadeledeki başarı ile bağlantılıydı; Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa’dan daha iyi performans gösterdi. Bütün ülkelerde, hizmet sektörleri darbe aldı.

Asya’da Çin, Covid-19’un Ocak ve Şubat aylarında ilk saldırısında kaybettiği ekonomik aktivitenin çoğunu geri kazanarak en güçlü toparlanmayı gösteriyor; buna rağmen 1980’lerin başında ekonomisini ticarete açtığından bu yana izlenen performansı içinde bu yılki en kötüsü olacak.

Virüsten sıkı bir kapanış ve ardından yeniden açılma ile kurtulmadaki başarısı, çok daha fazla vaka ve ölüme maruz kalan ve ekonomisi işlemez hale gelen Hindistan’la bir tezat oluşturuyor.

Bloomberg

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler