22.9 C
İstanbul
Cumartesi, Haziran 19, 2021
spot_img

Covid’in Ekonomik Zararını Belgeliyoruz; ‘Tahtakale ve Mahmutpaşa mahzun’
[ad_1]

Yaklaşık 5 bin ürüne getirilen yüzde 4 ile 50 arasında değişen ek gümrük vergileri, Tahtakale ve Mahmutpaşa esnafını vurdu. Yüksek döviz kuru ve ek vergiler nedeniyle ithal ürünlerin pazara giremediğini belirten esnaf, pandeminin de etkisiyle iş yapamaz hale geldiklerini ifade ediyorlar.

Pandemi sürecinde yerli üretimin, ithal ürünlere karşı korunmasını sağlamak amacıyla nisan, mayıs ve haziran aylarında çeşitli kararnamelerle yaklaşık 5 bin ürüne ek gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergilerinin süresi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 31 Aralık 2020’ye kadar uzatıldı. Ek vergi getirilen ürünler arasında özellikle hediyelik eşya, ayakkabı, züccaciye ürünleri ve tekstil sanayinde kullanılan iplikler yer alıyor. Söz konusu ürünlerin ithalatı, ek gümrük vergileri ve dövizin yükselmesiyle neredeyse durma noktasına geldi. Dövizin yükselmesinin ithalatı çok fazla etkilemediğini belirten Mahmutpaşa esnafı, ek gümrük vergileriyle konteynır başına ilave minimum 300 bin TL masraf çıktığını ve son dönemde ithal ürün getirmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyorlar. Pandemi nedeniyle yüzde 70 ciro kaybı yaşadıklarını ifade eden esnaf, iş yapamamaktan şikayetçi. Kapalıçarşı’da ciro kayıplarının yüzde 60’ı aştığını söyleyen çarşı esnafı, turist sayısının az olması ve COVID-19 vakalarının tekrar artması nedeniyle kayıplarının telafi edilemez noktaya geldiğinden yakınıyor.

Günlük cirolar 1500 liraya kadar düştü

Mahmutpaşa ve Tahtakale bölgesinde dükkan kiraları 10 bin ile 50 bin lira arasında değişiyor. Pandemi öncesi günlük ortalama 15 bin lira ciro yapılırken bugün günlük ciroların bin 500 liraya kadar gerilediği belirtiliyor. Bu durumun böyle devam etmesi ve aşının bulunmaması halinde bölge esnafının uzun süre dayanamayacağına dikkat çekiliyor.

Umutlar 2021’e kaldı

Tahtakale’de hediyelik eşya satışı yapan bir esnaf, tüm ürünlerde fiyat artışının yaşandığını belirterek, önceki yıllara göre ciroda yüzde 70 kaybın olduğunu aktardı. Yüksek gümrük vergileri nedeniyle ürün bulamadıklarını, gelen müşterilere önceki yılın ürünlerini sunduklarını söyledi. Esnaf, yeni normalleşmeyle birlikte gurbetçilerin gelmesiyle biraz da olsa pazarın hareketlendiğini ancak ekim ayı itibarıyla işlerin yavaşladığını ifade etti. Bölge esnafı bu yılın kayıp bir yıl olduğunu ve 2021 yılının baharından umutlu olduklarını belirtiyor. Mahmutpaşa’da düğün ve kına organizasyonlarına yönelik ürün satışı yapan bir başka esnaf ise pandemi nedeniyle düğün ve kına organizasyonlarına getirilen kısıtlamaların cirolarında yüzde 75 azalmaya yol açtığını aktardı. Ellerinde mevcut bulunan ürünleri satışa sunduklarını ancak yerine yeni ürün koymadıklarını, bu yılı kayıp yıl olarak gördüklerini ve 2021 yılına odaklandıklarını dile getiriyorlar.

 

Yazının Devamına Buradan Ulaşabilirsiniz[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler