11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

Cumhurbaşkanlığı klibinde yer alan sanatçılar: ‘Nilgün Belgün’ün kurbanı olduk’

[ad_1]

27 Mart Dünya Tiyatro Günü (dün) tv kanallarında ve toplumsal medyada piyasaya çıkan “Sanat var ise yaşam var” başlıklı klipte yer edinen sanatçılar, klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmediklerini söylediler.

Klipte yer edinen sanatçılardan Suna Keskin, Haldun Dormen, Göksel Kortay ve Nevra Serezli, bu klip için Nilgün Belgün’ün kendilerini arayıp çağırdığını söylemiş oldu. Sanatçılar, ne klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini ne de klibin sonunda yer edinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dünya Tiyatro Günü mesajını bilmediklerini ifade ettiler.

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak ve Ayça Han’ın haberine bakılırsa, Dünya Tiyatro Günü, dün tüm memlekette büyük bir coşkuyla kutlandı demek isterdik. Fakat bir taraftan Kadıköy Kaymakamlığı, Kadıköy Tiyatro Platformu’nun Dünya Tiyatro Günü yürüyüşünü yasakladı. Tüm bunlara karşın dün Genco Erkal başta olmak suretiyle birçok sanatçının katılımıyla sanatçılar toplandı ve bildiri okundu. Bu etkinliğin ayrıntılarını birazdan bu haberde yazacağız…

Fakat ilkin…

Tüm bu kutlamaları ve yürüyüşleri engellemiş olan, memleketteki tiyatro binalarını yıkan ya da kaderine bırakan iktidar, önceki akşam televizyonlarda ve toplumsal medyada “Sanat Var ise Yaşam Var” adlı bir klip yayımladı. Klibin sonunda “Cumhurbaşkanlığı” amblemini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya Tiyatro Günü”nü kutlayan yazısını gördük. Şaşırdık mı? Hayır, şundan dolayı seçim yakın…

Merak ettik ve klipte şarkı söyleyen duayen sanatçılara işin aslını sorduk. Suna Keskin, Haldun Dormen, Göksel Kortay ve Nevra Serezli benzer biçimde neredeyse tüm sanatçılar bu klip için Nilgün Belgün’ün kendilerini arayıp çağırdığını söylediler. Sanatçılar, klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini hatta klibin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dünya Tiyatro Günü mesajını bilmediklerini söylediler. Şaşırdık mı?

Evet…

Mevzuyla ilgili konuştuğumuz Nilgün Belgün ise meydana getirilen klibin Kültür Bakanlığı desteğiyle yayımlanacağını klipteki sanatçılarla paylaştıklarını; fakat Cumhurbaşkanlığı desteğiyle değil de Kültür Bakanlığı desteğiyle olarak aktardıklarını belirtti. “Kültür Bakanlığı da Cumhurbaşkanlığı’na bağlı değil mi?” diyen Belgün; seçimlerden derhal ilkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm tv kanallarında yayımlayarak Dünya Tiyatro Günü’nü kutladığı klibin sonuna kendi mesajını ekleyeceğinden sonradan haberdar olduklarını aktardı.

‘Nilgün’ün kurbanı olduk’

Klipte yer edinen duayen sanatçılar Haldun Dormen, Suna Keskin, Nevra Serezli ve Göksel Kortay ise mevzuyla ilgili şunları söylediler:

Haldun Dormen:

“Tamamen Nilgün’ün kurbanı olduk diyorum, hiçbirimiz bunun siyasal bir sonucu olacağından haberdar değildik. Ben bu zamana kadar AKP’den gelen hiçbir davete, hiçbir yemeğe katılmadım. Nilgün’ün haberi var mıydı yok muydu bilmiyorum, kendisi de olmadığını söylüyor.”

Suna Keskin:

“Teklif bana Nilgün Belgün’den geldi, söz mevzusu tiyatro ve sanat olunca benim için akan sular durur. Dünya Tiyatro Günü için bir klip söylediği için kabul ettim. Fakat ben klibin Cumhurbaşkanlığı için çekildiğini bilmiyordum. Ben de klip yayımlandıktan sonrasında öğrendim.”

Nevra Serezli:

“Tiyatro için bir şarkı yapılmış oldu ve Dünya Tiyatro Günü’nde yayımlanacak dedildi. Onun için gittim sorgulamadım açıkçası… Haldun Dormen ve öteki arkadaşlarımın adını de duyunca… Nilgün Belgün beni aramış ulaşamamış, BKM’nin müdürü aradı Tiyatro Günü için bir klip çekiliyor dedi. Bir nebze destek olunursa diye gittim. Fakat sonradan klibin sonuna bir şeyler konulmuş bilmiyorum. Pozitif yönden de bakmak gerekirse Cumhurbaşkanı Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamış. Yaşını başını almış insanlarız, kolay kolay kullanılmayız, art niyet aramıyorum. Biz sanatçılar, çocuklar için ya da engelliler için denildiğinde doğal varım diyoruz. Bazı zamanlarda bunu düşünmezsiniz tiyatro sözü denilince gittim.”

Göksel Kortay:

“Nilgün Belgün’ün davetiyle gittik haberimiz yoktu. Videoyu da akşam 17.00’de izleyince gördük ne işe yaradığını. Fakat biz bu ülkenin sanatçılarıyız, bu ülkenin halkına sanat yapıyoruz, tası tarağı toparlayıp gidemeyiz. Cumhurbaşkanlığı için yapıldığını bilseydim gider miydim, net bir şey söyleyemiyorum doğal fakat; sanat ayrımcı değil, birleştiricidir. Ben her türlü yasaklamaya karşı özgürlükten demokrasiden yanayım. Sanata emek vermiş sanatçıların Dünya Tiyatro Günü mübarek olsun, dilerim tiyatrolar asla boş kalmaz. Tiyatro bitmez, tiyatro benim bitmez sevdamdır.”

‘Bir replikle değişmiş olur dünya, bir haykırışla…’

Öteki taraftan Kadıköy Tiyatro Platformu da Dünya Tiyatro Günü sebebiyle Kadıköy’de bir yürüyüş düzenlemek istedi. Kadıköy Kaymakamlığı tarafınca yasaklanan yürüyüş, bu yıla kadar düzenlenen yürüyüşlerin içinde hem tiyatrocuların hem de tiyatro izleyicilerinin en yüksek katılım sağlamış olduğu şov olarak tarihe geçti. Kadıköy Tiyatro Platformu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için yayımladığı “Bir replikle değişmiş olur dünya, bir haykırışla…” başlıklı mesajında “En karanlık, en sessiz anı yaşadığını sandığında, sokaktan, yaşamdan, sahneden ve kendinden sakın vazgeçme!” ifadeleri yer aldı.

Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle görüşlerini aldığımız Orhan Aydın şunları söylemiş oldu:

“İlk kez bu kadar kalabalık oyuncu ve seyircinin katılmış olduğu bir yürüyüş oldu. Bunun sebebi Kadıköy kaymakamının kendisini Salozun Mavalı yerine koymasıdır. Sanattan, sanatla alakalı yaratıcılardan o denli korkulması içinden geçtiğimiz süreçte sistemin nereye savrulduğunun bir emaresidir. İnsanlık tarihinin en eski ve en saygı duyulan mesleği olan tiyatro, yalnız bizim devletimizde değil dünyanın her yerinde saldırılara, dayatmalara, ötekileştirmelere ve düşmanlıklara karşın ayaktadır ve ayakta kalmaya devam edecektir. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde, bizi üzen şeyler de var. Tiyatrocu arkadaşlarımız Nazlı Masatçı ve Cenk Dost Verdi arkadaşlarımızın tutuklanarak cezaevine konmasıdır. Biri sahnelediği oyun gerekçe gösterilerek, biri düşüncelerini açıklamış olduğu için iki oyuncunun cezaevinde olması korkulu bir şeydir. Gene de her şeye karşın yaşasın 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, yaşasın tiyatro!”

Cumhurbaşkanlığı tarafınca paylaşılan “Sanat var ise yaşam var” klibi için de izahat meydana getiren usta oyuncu “Bazı utanmazlıklar affedilir benzer biçimde değil, hele Türkiye tiyatrosunda duayen bulunduğunu bildiğimiz bazı adların bir müsamerenin dekoruymuş benzer biçimde kullanılarak siyasal erk adına “figüran” yapılması asla affedilir benzer biçimde değil” ifadelerini kullandı.

Genco Erkal ise “Bugüne dek Kadıköy’de yapılmış Tiyatrolar Günü yürüyüşleri içinde en kalabalık olan yürüyüştü. Hem tiyatrocuların hem de izleyicilerin inanılmaz iştirakı oldu, bunu yasaklama sonucuna bir tepki olarak görüyorum” diyerek, duayen oyuncuların yer almış olduğu kliple ilgili bir şey söylemek istemediğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler