Danimarka’da hatalı telefon lokasyon tespiti nedeniyle 32 mahkum serbest, 10 bin 700 dava yeniden görülecek

0


Danimarka’da davalarda kanıt olarak kullanılan mobil telefon lokasyon verilerinin hatalı olabileceğinin tespit edilmesinin ardından 10 bin 700 dava yeniden görülecek, 32 mahkum ise serbest bırakıldı.

Fotoğraf: Mads Claus Rasmussen / Ritz Scanpix

Agence France Presse’nin haberine göre polisin önemli bir kanıt olarak kullandığı jeo-lokasyon da denilen coğrafi lokasyon verilerini işleyen yazılımda bir açık bulundu. Hata nedeniyle bir saat içinde beş arama yapan bir telefonun bazen sadece ilk saatte yaptığı aramaların kayıt altına alındığı ya da bir telefonun aynı anda farklı telefon kulelerine sinyal gönderebildiği ortaya çıktı. Alınan mesajların lokasyonunun yanlış kaydedildiği bazen de belirli kulelerin lokasyonuna ilişkin verilerin yanlış olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine 2012 yılından bu yana süren 10 bin 700 davanın yeniden görülmesine, 32 mahkumun da serbest bırakılmasına karar verildi.

‘Hukuk devletinde verilmesi gereken bir karardı’

Danimarka Başsavcısı Jan Reckendorff mobil telefon lokasyon verilerinin davalarda kanıt olarak kullanılmasının iki aylık süreyle yasaklandığını duyurdu ve “Bilginin yanlış olduğunu bildiğimiz halde insanları hapse gönderemeyiz. Bu çok zor bir karar fakat bir hukuk devletinde verilmesi gereken bir karardı” dedi.

Adalet Bakanı Nick Haekkerup adalet sisteminde yanlış yapılmaması için hızla önlem alınması gerektiğini belirterek “Masum insanların hüküm giymesi riskini alamayız” dedi.

Danimarka Telekomünikasyon Sektörü Derneği direktörü Jakob Willer bu durumdan telefon operatörlerinin sorumlu tutulamayacağını vurgulayarak “Bizim işimiz vatandaşları izlemek veya kontrol etmek değil. Bu veriler telekom hizmetleri vermek için oluşturuluyor” dedi. Willer yine de bu verilerin emniyet güçleri için ne kadar önemli olduğunu teyit etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here