Darüşşafaka ile hayatı değişen gençler anlattı: Dayanışmayı öğrendik

0


Babası yada anası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarı göstermiş küçüklere parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2019 yılı imtihanı 26 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da yapılacak.

Imtihan için son müracaat zamanı 20 Mayıs. Türkiye’de çağdaş eğitim veren kurumlardan önde gelen Darüşşafaka 156 senedir öksüz ve yetim evlatların hayatlarını değiştirmeye devam ediyor. Küçüklere fırsat eşitliği elde eden ve bağışlarla ayakta kalan Darüşşafaka’nın yaşamını değiştirdiği çocuklar gazetemiz BirGün’e konuştu.

Darüşşafaka’dan mezun olan ve şu anda üniversitede okuyan gençler “Devlet okulunda alamayacağımız bir bilimsel eğitim aldık. Bir tek derslerde başarı göstermiş olmanın yetmeyeceğini, insanlarla dayanışma içinde olmanın önemini de öğrendik” diyor.

Elif Karanfil

Darüşşafaka’dan mezun olan ve şu anda İstanbul Üniversitesi’nde diş hekimliği eğitimi alan Elif Çağla Karanfil “Ben babamı kaybettim ve Darüşşafaka olmasaydı babamla beraber birçok şeyi yitirmiş olacaktım. Aile bireylerini hem de çocukken yitirmek oldukça zor. Öğretmenlerimle aram oldukça iyiydi. Biz aslına bakarsan duygusal olarak noksan kalmış çocuklardık. O nedenle de aile bağları gelişiyor öğretmenlerle aramızda” diye konuştu. Bilimsel niteliği olan olarak almış olduğu eğitimin yadsınamayacağını söyleyen Karanfil “Ben robot yapıyordum okulda. Son zamanların devamlı en ilerisinde oluyor, yakalıyor kısaca çağı. Örneğin kimya dersinde gözlem yapılması gerekir sadece devlet okullarında yalnız kuramsal olarak geçilir. Ikimiz de hakikaten uygulama dersi yapılıyordu. Üniversiteye ulaşınca şaşırdığım oldukça şey oldu.

Yazdıkları makalaye kaynakça koymayı bilmeyen dostlar gördüm. Ben bunu 6. Sınıfta yapıyordum. Bizi oldukça iyi donattı, teknoloji, sanat, spor. Okul bir seyahat yapardı, o gezide bizi operaya da götürürdü sanat etkinliklerine katılırdık. Bunlar doğal ki oldukça mühim fakat en önemlisi ise onlar ikimiz de sevmeyi öğrendik. İnsanı, canlıyı ve doğayı…” ifadelerini kullandı.

Gizem Genç

Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sıhhat Yönetimi okuyan Gizem Genç ise Darüşşafaka’nın kendisine oldukça öneli şeyler kazandırdığını altını çizdi. Genç “Bilimsel niteliği olan katkılarının haricinde bana katmış olduğu en mühim şey herhalde beni ben yapması oldu. Darüşşafaka olmasaydı şu anda dünyaya daha karanlık bakan ve ne yapacağını bilemeyen birisi olurdum. Öğretmenlerimiz bizlere anne-baba abi abla benzer biçimde davranıyorlardı. Hala görüşürüm onlarla. Beni hiçbir süre boş bırakmadılar ve en boş vermiş olduğum zamanlarda beni motive ettiler. Bana özgüven aşıladılar.”

Ecem Çalık

Ecem Çalık ise şu anda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde reklamcılık okuyor. Babasını kaybettikten sonrasında Darüşşafaka’ya başlamış olan Çalık “Bilimsel niteliği olan olarak buradan iyi bir yer bulunduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Darüşşafaka’da hem de dayanışmayı da öğrendiğini özetleyen Ecem bunu şu şekilde özetledi “Minimum 30 şahıs beraber uyuyorsunuz. O insanların nefes alışverişini duyuyorsunuz.

Kimseyi yargılamamayı öğreniyorsunuz. Bilge köyü katliamından gelen arkadaşlarımızla büyüdük. Onlar hiçbir süre bizlerden değişik büyümediler. Biz onların hikâyelerini dinledik onlar bizim hikayelerimizi dinledi. Hikâyelerimiz birbirine karıştı.”

***

Kimler başvurabilir?

Anası yada babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumu yetersiz, ilköğretim dördüncü derslik talebesi olan, T.C. vatandaşı, sıhhat yada öteki yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmayan her çocuk başvurabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here