Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerDemirtaş: Kobanê yüreğimizdeki direniştir!

Demirtaş: Kobanê yüreğimizdeki direniştir!

Hdp Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu.

 

Demirtaş, “Kobani direnişi bugün 30. gününde. Kobani meselesini son 30 günde değerlendirirseniz, Başbakan gibi değerlendirirseniz; toplumu aldattığınızı zannedersiniz fakat sadece yalanlarınızı alkışlayanları aldatmış olursunuz. Bugün Başbakan kürsüde ‘Sünniler, Araplar katledildi, Suriye’ye sessiz kalındı’ diyor, dünya kadar danışmanınız var hepsine maaş veriyorsunuz, HDP hangi katliama sessiz kalmış? Bunu önce anlayın sonra eleştiri yapın, saygı duyarız. Siz Suriye’de mezhepçilik yaptınız. TIR’lar dolusu silah gönderdiniz, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gönderdiniz. Suriye’de beslediğiniz çetelerden iki şey istiyordunuz: ‘Esad’a karşı savaşın ve ‘Kürtlerin statü kazanmasını önleyin. Bunu eleştirdik. ‘Silahlar El Nusra çetelerinin eline geçiyor, izin vermeyin’ dedik. Biz size Suriye’de olanlara sessiz kalın mı dedik?” dedi.

 İç savaşın büyümesine sizler benzin döktünüz!

Demirtaş, “New York’a BM toplantısına gittiğinizde tüm dünya sizi ‘IŞİD’i desteklemekle’ suçladı, bu algıyı biz mi oluşturduk? Başbakan diyor ‘Bizi IŞİD yanlısı olarak gösteriyorsunuz’ Bütün dünya öyle diyor? Biz mi dolaşıp anlattık? Sanıyor musunuz ki biz sizi teşhir ettik, sanıyor musunuz ki IŞİD’e giden TIR’ları tüm dünya bilmiyor da bir tek HDP biliyor ve ortaya çıkardı. Suriye’de iç savaşın büyümesine sizler benzin taşıdınız. Suriye’de iç savaşın büyümesine sizler benzin taşırken içeride de bir barış arayışı başladı. Bunların hepsi İmralı’da Sayın Öcalan’la yapılan görüşmelerde masaya yatırıldı. ‘Rojava ayrı Kobani ayrı’ dediniz. Bugün diyorlar ya, ‘Rojava ayrı, süreç ayrı.’ Konuştuğumuzda böyle demiyordunuz? Bunlar o zaman masadaydı. 30 gün öncesine kadar ‘Süreç ayrı Rojava ayrı’ demediniz. Bunlar masadaydı. Bütün bu süreçlerin birlikte işlemesi gerektiği önemini, Türkiye ile PYD’nin birlikte çalışması gerektiğini konuştuk. ‘Siz Rojava’da kırmızı çizgimizdir oldu bittiye izin vermeyiz’ dediniz, biz ‘Rojava’yı dost olarak görün ilişkiye geçin’ dedik. Zaman zaman denediniz. Ama Nusra’ya silah gitmesin engellemediniz. ‘Rojava ile süreç ayrı’ demediniz?” diye konuştu.

Bu bizim işimiz değil diyorsa…

Demirtaş, “Kalın kalın kitaplar yazmışlar ya, zannediyorlar ki herşeyi onlar biliyor. Hayat kitaplarınız gibi değil. Burnundan kıl aldırmayan üsttenci, otoriter tavırlarınızla siyaset yapılamayacağını görmediniz mi hala. Kendi yazdığınız derinlikte boğulmak üzeresiniz. Bunu iki yıldır her görüşmemizde anlatıyoruz. Sayın Öcalan uyarıyordu. Fakat o oradan uyarınca yalaka medyanız ‘Apo tehdit etti’ diye manşet atıyordu. ‘Biz Suriye’de ayrımsız herkesi destekledik’ diyorlar, keşke öyle olsaydı. Siyasi düşüncelerine göre desteklediniz. Her fırsatta ‘Suriye bizim iç meselemizdir’ dediniz. Eskimiş Başbakanınız bağıra çağıra anlattı. Nereye kadar? Kobani’ye kadar. Evet, Somali’de Bosna’da yaşayan bizim kardeşimizdir. Ama Kobani’deki öz kardeşimiz, annemiz, amcamızdır. Aynı soyadını taşıyoruz. Benim öz kardeşim tecavüzcünün tehditi altındayken hükümet ‘Bu bizim işimiz değil’ diyorsa, sen de bizim Hükümetimiz değilsin” dedi.

IŞİD ile aynıysa görüşme!

Demirtaş, “Bizim paramızla bizim düşmanımızı besliyorsun. Halk bunu iki yıldır izliyor.IŞİD’e tehdittir demedin ama PYD için dedin. ‘IŞİD ile PKK aynıdır’ dedin. Aynıysa niye görüşüyorsun? Niye bizi yoruyor, kendini yoruyorsun? Niye halkı kandırıyorsun? Son iki yıldır resmi diyalog yürütüyor, müzakere aşamasna geliyorsun, ‘IŞİD’le aynıdır’ diyorsun.IŞİD’le aynıysa görüşme o zaman. Bunların hepsini halk izliyor, halk aptal değil. Halkı aptal yerine koya koya öfkeyi büyüttünüz. Kobani IŞİD’in elin geçerse orada bir barbarlık yaşanacak, Türkiye koridor açmadığı için sorumlu olacaktı, süreç yürütülemeyecekti” diye konuştu.

Hani Ortadoğu’da herşey sizde sorulurdu?

Demirtaş, “Ölümden öte köy mü var? Neyle tehdit ediyorsunuz bizi? Dersim’i, Maraş’ı,Çorum’u, köy yakmaları yaptınız, boyun eğdik mi? Kime nasıl bedel ödeteceksiniz? Her birimiz canı da halkımıza bin defa kurban olur, bunu da böyle bilin. Provokasyonlar varmış. Senin dört tane maaşlı istihbarat örgütün var, senin haberin yoksa benim nasıl haberim olacak? İstihbarat sizin, devlet sizin. Ha değilse de bilelim. Bingöl’deki gibi yanlı istihbaratla sizi tuzağa düşürdülerse açıklayın. Hal böyleyken kimse bize ‘katil’ diyemez. Hele sen, Roboski ‘katliam’ emrini veren, Gezi direnişinde ‘vur’ emri veren, onlarca çocuğun vurulmasının emrini veren, Diyarbakır için ‘Kadın da olsa çocuk da olsa gereğini yapın’ diyen sen bize en son ‘Katil’ diyecek adamsın! Sen önce bunların hesabını ver! Neredeyse Ortadoğu’da olup biten her şeyden bizi sorumlu tutacaklar. Hani Ortadoğu’da her şey sizden sorulurdu?” diye konuştu.

Kobanê yüreğimizdeki direniştir.

Demirtaş, “Türkiye bugün Suriyeleşmemişse Demokratik Barış ve Çözüm Süreci nedeniyledir. Süreci kendimiz yürütürüz diye kimi kandırıyorsunuz? ya müzakere ciddiyetinde olursunuz ya da Ortada sadece bizim yürüttüğümüz bir süreç var’ diyorsanız bizden destek istemenize de gerek kalmaz. Biz insanız. Bu barbarlar ve tecavüz ordusuna karşı gerekirse tek başımıza direnecek ve onları defedeceğiz. Kobanitam yüreğimizdeki direniştir. Vicdan gözüyle baktığımızda göreceğiz ki Türk’ün, Arap’ın, kadının direnişidir. Biz insanız. Bu barbarlar ve tecavüz ordusuna karşı gerekirse tek başımıza direnecek ve onları defedeceğiz. Medyadaki tetikçilerinin gözüyle bakmayın.Gazetelerindeki köşelerini kanalizasyon gibi kullanan insanlara gazeteci demeyeceğiz. Kiminle barış, çözüm yapacaksınız? Küfür, hakaret ettiklerinizle mı? Bu kadar ucuz mu bu barış süreci? Biz görüyor, uyarıyoruz, tehdit diyorlar. Gerçekleşince de ‘Bunlar demişti’ diyorlar. Uyarmak için söylüyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Trabzonda Gezilecek Tarihi Yerler

1. SÜMELA MANASTIRITrabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın tam...

Alkol Oranı En Yüksek 10 İçki

10. OLMECA TEKİLASon sırada %38 alkol oranıyla Olmeca Tekila yer...

Vietnamlı fotoğrafçıların gözünden 13 fotoğrafla Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı tarihte görülmüş en çetin savaşlardan biriydi kuşkusuz. Savaşın gerçek...

7 maddede mutfağınızdaki doğal antibiyotikler

Press Haber - Havaların soğumasıyla birlikte artan grip ve soğuk algınlığından...

Tartışı-Yorum

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça...

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...