Ana SayfaHaberlerDünyadanDemokrat senatör: Trump’ın İran’a...

Demokrat senatör: Trump’ın İran’a savaş açma yetkisi yok

ABD Senatosu’ndaki iki siyasi kanattan muhalefetteki Demokratların temsilcisi Chuck Schumer, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Kongre izni olmadan İran’a savaş açma yetkisinin olmadığını’ ve ‘İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesi kararından Kongre üyelerinin haberdar edilmesi gerektiğini’ söyledi.

hakkında Demokrat senator Trump’in Iran’a savas acma yetkisi yok Demokrat
Schumer, ABD Senatosu’ndaki konuşmasında. Fotoğraf: Reuters

Reuters’in haberine göre Senatör Schumer, Trump’ın ‘Kongre (ABD Temsilciler Meclisi ve Senato) izni olmadan İran’a savaş açma yetkisinin olmadığını’ açıkladı. Schumer, şöyle dedi: “Bana göre, başkanın İran ile savaş için yetkisi yok. Ayrıca potansiyel bir düşmanlığa karşı ABD birliklerini uzun süreliğine bölgeye konuşlandırmak için sayısını arttırmak istiyorsa, Trump yönetiminin bunu önce Kongre’ye ve Amerikan halkına onaylatması gerekiyor.”

Schumer ayrıca, İran Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi kararının uygulanmasından önce Kongre’deki siyasi kanat liderlerine bilgi verilmesi gerektiğini de ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, ‘acil bilgilendirme’ istedi

Aralık ayı sonunda Trump’ın azledilmesi oylamasında önemli rolü bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi’nin, İranlı komutan Kasım Süleymani suikastı ile ilgili Trump yönetiminden ‘acil bilgilendirme’ istediği bildiriliyor.

ABC News’un haberine göre Pelosi, ABD saatine göre perşembe günü gece geç saatlere denk gelen saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada, Süleymani’nin öldürüldüğü hava saldırısının, ‘şiddetin daha da tırmanmasını provoke etme riski taşıdığını’ ifade etti.

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise Süleymani suikastı ile ilgili olarak ‘operasyondan önce bilgilendirildiğini’ açıkladı. Graham, Trump ile golf oynamak için gittiği Florida’da uçaktan indiği sırada ‘Potansiyel bir operasyon için bilgilendirildiğini’ söyledi.

Trump: Savaşı durdurmak için Süleymani’yi öldürdük; emri ben verdim

ABD, İran’ın ‘intikam’ına karşı Kuveyt’e 3 bin asker gönderiyor

İran güvenlik konseyi: ‘Çok büyük intikam’ alınacak

ABD, Bağdat’ta füze saldırısı düzenledi: İranlı komutan Süleymani öldürüldü

İran’dan ABD’ye: Bu maceraperestliğin sonuçlarından sorumlu olacak

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

23 çizimle Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan cinsel gerginlik

Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan günümüz teknoloji bağımlığını eleştiren gerçeküstü dijital...

Andrei Tarkovsky seçimiyle izlemeniz gereken 10 film

Rus sinemasının dünyaya açılan yüzü Andrey Tarkovski, filmleriyle kendinden sonraki birçok yönetmeni...

Harika 20 çalışmasıyla sıradışı yağlı boya sanatçısı Riusuke Fukahori

Japon sanatçı Riusuke Fukahori, kendine has yöntemi ile harika ötesi yağlı...

Doğanın insanlığa karşı galibiyetini kanıtlayan 19 fotoğraf

Medeniyetimizin doğa üzerindeki denetimi çok sağlam ve sarsılmazdır. Fakat yapılardaki en...

Tartışı-Yorum

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den,...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…" Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları...