Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

0


Dev kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi

Dünyadan 500 bin katrilyon uzaklıktaki kara deliğin ilk kez fotoğrafı çekildi. Fotoğraf için dünyanın değişik bölgelerinde yer edinen 8 teleskop kullanıldı.


DUVAR – Gökbilimciler, uzak bir galaksinin merkezinde yer edinen süper kütleli kara deliğin ilk kez fotoğrafını çekti. 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan dev kara deliği bilim adamları “canavar” olarak nitelendiriyor.

Dünya’dan 500 bin katrilyon (500 kentilyon) km uzaktaki kara deliğin fotoğrafını çekmek için dünyanın değişik bölgelerinde yer edinen 8 teleskop kullanıldı. Fotoğrafla ilgili ayrıntılar bugün The Astrophysical Journal Letters adlı dergide yayımlandı.

Dev kara deliğin fotoğrafını çekme önerisini Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden Profesör Heino Falcke getirmişti. Fackle, bu kara deliğin Virgo galaksi kümesindeki M87 adlı galakside bulunduğunu söylemiş oldu.

Fackle, kara deliği, “Evren’deki kara deliklerin ağır sıklet şampiyonu denebilecek bir canavar” olarak vasıflandırdı. (Kaynak: BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here