Ana SayfaHaberlerEğitimDevletin kâr sınavı KPSS

Devletin kâr sınavı KPSS

Milyonlarca gencin ümit bağladığı Kamu Personel Seçme Imtihanı’na (KPSS) müracaat ücretlerine meydana getirilen yüzde 25’lik zam büyük tepki çekti. 2018 senesinde düzenlemiş olduğu altı merkezi sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde etmiş olduğu ortaya çıkan Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 28 Temmuz 2019’da düzenlenecek olan KPSS’ye müracaat için adaylardan 225 TL talep etmesi kurumu bir kez daha eleştirilerin odağı haline getirdi.

24 Şubat’ta düzenlenen Tıpta Uzmanlık Imtihanı’na (TUS) müracaat ücretini de 432 TL olarak belirleyen ÖSYM’nin tüccar zihniyetiyle yönetildiğini korumak için çaba sarfeden gençler, “Aslına bakarsan işsiziz. Şimdi bu parayı iyi mi bulup da müracaat yapacağız” diye sordu.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Sınavlardan kesinlikle kar elde edilmiyor” sözlerine rağmen 2018 yılındaki merkezi sınavlardan milyonlarca lira kar elde etmiş olduğu ortaya çıkan ÖSYM, Temmuz ayındaki KPSS için gene fahiş müracaat tutarı belirledi. Buna bakılırsa, “Genel Kabiliyet-Genel Kültür” ve “Eğitim Bilimleri” oturumlarının her biri için müracaat tutarı 75 TL, “Alan Bilgisi” oturumu için müracaat tutarı ise 50 TL talep edildi. Her bir Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin müracaat tutarı ise 50 TL oldu. ÖSYM’nin KPSS müracaat ücretlerine 2018 yılına oranla yapmış olduğu zam, yüzde 19.5 olduğu açıklanan enflasyonun dahi üstüne çıktı.

“VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU?”

Üç oturuma da girmek zorunda bulunduğunu söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu İpek Sayın, müracaat ücretini öğrendiğinde yaşamış olduğu mutsuzluğu söyledi. Sayın, işi olmayan bulunduğunu, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını ifade ederek “İyi puan alsam bile iş bulacağımın garantisi dahi veremeyen bir imtihan için ailemden para istemeye utanıyorum” dedi. KPSS’nin işe alımlarda belirleyici olma hususi durumunu yitirdiğini belirten Sayın, “Bu parayı verip, koca bir yıl emek verdiğim imtihanı kazanıp da mülakatta elenirsem umutsuzluğum iyece artar” diye konuştu. Çevresinde KPSS’ye hazırlanan tüm arkadaşlarının işi olmayan ve bunalımda bulunduğunu aktaran Sayın, “Bu ücretleri belirleyenlerin vicdanları asla sızlamıyor mu? Demek ki KPSS’ye müracaat şartları içinde varlıklı olmak da varmış” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

***

ALES ve YDS toplamı 240 TL

ÖSYM’nin, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine yönelik 2019 senesinde düzenlenecek öteki sınavlar için belirlediği müracaat ücretleri ise şöyleki oldu:

Üniversite sınavına başvuracak adaylardan yalnız TYT’ye girecek olanlar 50 TL, TYT ile beraber AYT ve YDT’ten herhangi birine girmek isteyen adaylar 100 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 150 TL yatıracak.

Öğrenciler, lisansüstü eğitim için girmek zorunda oldukları YDS için 120 TL müracaat tutarı ödeyecek.

ALES’e girmek isteyen adaylar müracaat için 120 TL ödeyecek. Geç müracaat tutarı ise 180 TL olacak.

***

2018’DE 113 MİLYON TL KAR

ÖSYM’nin 2018 yılındaki YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin 448 TL’ye ulaştı. Yıl içinde meydana getirilen tüm sınavlarda kullanılan testlerin hazırlanması, sual kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi şeklinde kalemler için toplam 623 milyon 578 bin 517 TL harcandı. ÖSYM’nin sınavlardan elde etmiş olduğu gelir ve maliyet gideri arasındaki fark 113 milyon 788 bin TL oldu.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dedikodu üzerine söylenmiş 15 acımasız söz

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan...

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

25 maddede #ÖSYM’nin sınavdan çıkan öğrenciyle imtihanı

İlkokul sıralarında başlayan sınav maratonu bitmek bilmiyor. Üniversiteye girişte ilk aşama olan...

World Leaders Are People Too: Artist Shows Them Doing Their “Duty”

Given all the hefty decisions that today’s world leaders often have...

Tartışı-Yorum

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...

Antonio Gramsci’nin 1916’da yazdığı “Ermeni sorunu üzerine” adlı makalesi

Tartışı-Yorum / Antonio Gramsci Bu yazı Antonio Gramsci’nin gençlik yıllarında yazdığı ve 11 Mart 1916’da Il Grido del Popolo’da (Halkın Çığlığı) yayımlanmış "Ermeni sorunu üzerine" makalesinin tam metninidir.Hep aynı hikâye....

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...