Dijital hizmetlere vergi Fransa’nın başına iş açtı: Trump bazı ürünlere %100 vergi tehdidi savurdu

0


ABD hükümeti, Fransa’nın yeni dijital hizmetler vergisinin ABD’deki teknoloji şirketlerine zarar vereceği sonucuna vardıktan sonra Fransa’dan yapılan 2,4 milyar dolar tutarında, el çantası, makyaj hammaddesi, peynir ve diğer ürünler ithalatına % 100 oranına kadar cezalandırıcı vergi koyabileceğini açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi (USTR), “Bölüm 301” soruşturmasına göre Fransa’nın koyduğu dijital hizmet vergisinin “uluslararası vergi politikasının geçerli ilkelerine uymadığını; Alphabet, Google, Facebook, Apple ve Amazon da dahil olmak üzere etkilenen ABD şirketleri için alışılmadık derecede ağır olduğunu” belirtti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, hükümetin benzer soruşturmaları Avusturya, İtalya ve Türkiye’nin dijital hizmet vergilerine açıp açmayacağını araştırdığını söyledi. Lighthizer, “USTR, ABD şirketlerini haksız yere hedef alan AB üye devletlerinin artan korumacılığına karşı koymaya odaklanıyor” dedi. Yaptığı açıklamada Kanada veya İngiltere’de önerilen dijital vergilerden hiç bahsetmedi.

Senato Finans Komitesi’nde, üst düzey Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatör Charles Grassley ve Ron Wyden, “Fransa’nın dijital hizmetler vergisi makul değil, korumacı ve ayrımcı” dedi.

USTR’nin raporunun yayınlanmasından önce, bir Fransız yetkili, Fransa’nın ticaret ajansının bulgularına itiraz edeceğini ve Paris’in dijital verginin özellikle ABD’deki teknoloji şirketlerine yönelik olmadığı iddiasını yinelediğini söyledi. Yetkili, dijital firmaların “vergilendirilmesinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Fransa’nın dijital hizmetlere getirdiği % 3’ü vergi, Fransa içinde geliri 25 milyon Euro’dan (27.86 milyon $) ve dünya genelinde 750 milyon euro’dan (830 milyon dolar) fazla gelir elde eden şirketlere uygulanacak. 

USTR’nin raporu ve önerilen tarife listesi, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin arasındaki küresel dijital vergi kurallarının elden geçirilmesi konusunda aylarca süren müzakerelerin ardından geldi. İkili, Ağustos ayında Fransa’daki  G7 zirvesinde, ABD’deki firmalara Fransız vergisi ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın oluşturduğu yeni bir mekanizma arasındaki farkı iade edecek bir uzlaşma getirmişti. 

Ancak Trump, bu anlaşmayı hiçbir zaman resmen onaylamadı ve Fransa’ya vergi tehdidini hep elinin altında tutmayı tercih etti. CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here