Ana SayfaPolitikaDilan’ı memleketi Adana’da binler...

Dilan’ı memleketi Adana’da binler karşıladı!

Ankara katliamında hayatını kaybetden Dilan Sarıkaya Adana’da binler tarafından toprağa verildi. Sloganlar ve karanfillerle karşılanan Dilan’ın naaşı taşınırken öfke sel oldu.

Dilan için Uğur Mumcu Meydanı’nda karşılama töreni yapıldı. Tören alanına girişte HDP’li görevliler üst araması ile gelenleri alana aldı. Üst araması yapmak isteyen görevlilere polis müdahalesi sırasında arbede yaşandı.

Alanda acı kadar öfke de yüksekti. Sık sık “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

EMEP Adana İl Başkanı Sevil Aracı, yaptığı konuşmada barış mitinginde patlatılan bomba ile emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerine saldırıldığını belirterek, “Türkiye’nin her yerinden gelerek savaş politikalarına karşı çıkmak ve barış talebini haykırmak isteyenlere tahammül edilememiş, barışçıl eylemlere katılanlar hedeflenmiştir. Partimiz olarak barış mitingine yapılan saldırıyı lanetliyor, tüm halkımızı geleceğine sahip çıkmaya, bütün imkanlarıyla bu faşist saldırı ve provokasyonlara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Dilan Sarıkaya’nın babası İzzet Sarıkaya ise, “Benim yoldaşımı ona öğrettiğim ilk sloganla göndermek istiyorum. Faşizme ölüm, halka hürriyet. Yoldaşım yoldaşlarımıza selam söyle” diye konuştu.

Eğitim-Sen temsilcisi ise, “Ben yoldaşlarımızı sağ götürdüm ama size cenazelerini getirdim, hepinizden özür diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Adana’dan mitinge katılıp hayatını kaybeden 12 kişinin adı tek tek okunarak, “Yaşıyor, burada” diye haykırıldı.

 

Çukurova Üniversitesi öğrencisi ve EMEP üyesi olan 23 Yaşındaki Dilan, Suruç Katliamının ardından twitterda şu mesajı paylaşmıştı: dilansuruç

Adana’dan yola çıkarak Ankara’daki barış mitingine gidenlerden katliamda hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle:

BTS Üyesi Emekçilerden, Yılmaz Elmascan, Bilgen Parlak, Nevzat Sayan, Rıdvan Akgül EMEP üyeleri, Şebnem Yurtman, Dilan Sarıkaya, Gökhan Gökbayır, Eğitim-Sen üyesi Fevzi Sert, Gülhan Elmascan ve yine sendikalarla Adana’dan yola çıkan Hacı Mehmet Şah, Sabri Elmas, Erhan Avcı, Hacı Mehmet Şah, Sabri Elmas, Erhan Avcı.

Memleketlerinde Toprağa Verilecekler

Adana’dan Barış Mitingine katılmak için yola çıkanlardan hayatını kaybedenler memleketlerine gönderiliyor. Yılmaz Elmascan Suruç’a, Gülhan Elmascan Ereğli’ye, Bilgen Parlak Adıyaman’a, Rıdvan Akgül Siir’te Şebnem Yurtman Karaisalı’ya, Nevzat Sayhan Karaman’a, Gökhan Bakır Ceyhan’a yola çıkartıldılar. Buralarda karşılama ve törenler yapılacak.

Direnişteyiz.net

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Suriyeli ressam Abdullah el Ömer’den ‘dünya liderleri mülteci olursa’

Suriyeli ressam Abdullah El Ömer, 7 yıldır iç savaşın devam ettiği...

Elena Shumilova’dan iç ısıtan 25 pastoral fotoğraf

Fotoğraf sanatı kimimiz için hobi kimimiz için de bir tutkudur. Rus...

Tartışı-Yorum

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey...

Müslümanı şeytanlaştıran Kürt sorunu!

Her şey apaçık ortadayken, gerçekleri anlatmanın bu kadar zor olması nasıl bir sancıdır? Hâlbuki bir tokat yese en fazla ikincisinde kendisi de karşıdakine elini kaldırıp vuracak ve bunu da...

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...