Dış Basındaki Dünkü “S-400 Alımı 2020’ye Ertelendi” İddiası Piyasaları Hareketlendirdi

0


Dün akşam saatlerinde dış basında bir haber çıktı. Aslına bakarsak daha ilkin Bild gazetesinde çıkan ve ondan sonra Türk yetkililerce yalanlanan haberin bir benzeri ve fakat daha ayrıntılısıydı. Reuters ve Bloomberg’de çıkan haberlerde Türkiye’nin ABD ve NATO ile krize neden olan Rusya’dan S-400 roket alımlarının 2020’ye kadar erteleneceği iddia edildi.

Habere gore bu talep, ya da “rica” ABD tarafınca geldi. Mevzu daha ilkin Berat Albayrak’ın bahsetmiş olduğu ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ziyareti ihtimalinin görüşmeleri esnasında ortaya çıktı. Trump’ın ziyaretinin eğer gerçekleşirse temmuz ayında olması düşünülüyor. Oysa S-400 teslimatının da temmuz ayında olacağı açıklanmıştı.

Ertelemenin konuşulduğu iddiası ilk olarak Reuters tarafınca duyurulurken; benzer bir haber meydana getiren Bloomberg tarih vererek teslimatın 2020’ye ertelenmesinin değerlendirildiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta Alman Bild gazetesinde bir Türk dışişleri yetkilisine dayanarak S-400 alımlarının erteleneceği haberi yapılmış sadece türkiye bu haberi yalanlamıştı. Bild haberinin tesiri de piyasalarda bir süreliğine pozitif tesir yaratmış, dolar/TL, 6,1315 seviyesinden yüzde 1,5’luk düşüşle 6,0721 seviyesine gerilemişti.

Reuters ve Bloomberg’in dün akşamki haberlerinden sonrasında bu sabah BİST-100 endeksi % 1,5’a yakın bir kıymet kazanarak düşmüş olduğu 86 bin seviyelerinden yine 88 bin seviyelerine yaklaştı. Dolar/TL kurunda ise tekrardan süregelen dolar lehine yukarı hareket durdu ve tersine TL bir miktar kıymet kazanmıştır. böylece dolar/TL kuru 6,05’e geriledi.

Bloomberg’ün haberinde, ertelemenin NATO’nun bu iki büyük müttefikine Türkiye ekonomisine daha çok yaptırımla sonuçlanacak bir çıkmazı çözmek için süre kazandıracağı yorumu yapılmış oldu. ABD’li yetkililer, Rus roket sisteminin Türk üreticilerin de katkılarıyla üretilen F-35 de dahil olmak suretiyle NATO uçaklarını vurmak için tasarlandığını savunuyordu.

ABD Müdafa Bakanı Vekili Patrick Shanahan, geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamada “Eğer Türkiye S-400 kararını uygulamayı seçerse, o süre ikimiz de bu projeyi Türkiye’den çekmek zorunda kalacağız” demişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, geçen ay ABD Senatosu’nda yapmış olduğu konuşmada, “Pentagon’da bana anlattıklarına gore, büyük oranda S-400’ün etkinlik gösterdiği hava sahasına aynı anda F-35’i göndermek mümkün değil. Bu pek teknik bir izahat olmadı bir ihtimal fakat bu teçhizat bir arada bulunamaz, bunu dışişleri ve askeri kontakt kanallarından (Türkiye’ye) net bir halde ortaya koyduk. Bu oldukca ciddi teknik problem” diyerek Türk yetkililerin bu mevzuda bilgilendirildiğini söylemişti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here