Disney kadın çalışanlarına daha az maaş vermekle suçlanıyor

0


Hanımefendilerin günlük yaşamda maruz kalmış olduğu cinsel tacize dikkat çekmeye çalışan #MeToo (Ben de) kampanyasının patlak verdiği ABD Hollywood’da bu kez de sektörün lokomotiflerinden Disney’e hanım çalışanlara daha azca maaş verdiği iddiasıyla mahkeme yolu göründü.

Eğlence sektörünün en büyük şirketlerinden Walt Disney Co, hanım çalışanlarına erkeklere gore daha azca maaş verdiği suçlamasıyla dava edildi.

LaRonda Rasmussen ve Karen Moore tarafınca oluşturulan davayı üstüne alan San Francisco merkezli hukuk şirketi Andrus Anderson LLP, Disney’in şirket politikalarının hanımefendiler üstünde ayrımcılık yaptığını savundu.

Davacı hanımefendiler, aynı işi icra eden adam meslektaşlarından daha azca maaş almamalarını güvence edecek bir iç mekanizma işletmediği için Disney’i suçluyor. Bayanlar ek olarak işe yeni alınanlara verilecek ücretin, bundan önceki maaşlarına gore belirlendiğini, bunun da hanımefendiler için ayrımcılık bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Şikâyet üstüne meydana getirilen zam bile farkı kapatmadı

Şikâyetçilerden önde gelen Rasmussen, finansal analist olarak 11 senedir Disney’de çalışıyor. Rasmussen, aynı sıfatla çalmış olduğu altı adamın kendisinden daha çok maaş aldığını keşfedince 2017 senesinde ücret konusunu insan kaynaklarının gündemine getirmiş.

Rasmussen, hanımlarla erkekler arasındaki senelik maaş farkının 16 bin ile 40 bin dolar içinde değiştiğini belirtmiş.

Bunun üstüne Rasmussen’e 25 bin dolar benzer biçimde bir zam yapılmış sadece bu oranla bile adam meslektaşlarına yetişememiş. Benzer uygulamaya Karen Moore’un da maruz kalması üstüne hanımefendiler “dizgesel suistimale” karşı harekete geçmiş.

Şirket reddediyor

Mahkemeye sunulan dilekçede, “Şeffaflık, tutarlılık ve hesap verebilirlik ilkelerini gözetmeyen her şirket benzer biçimde Disney yönetimi de adam çalışanlarına hanımefendiler çalışanlarından daha çok kıymet verme eğiliminde” ifadelerine yer verildi.

Disney ise iddiaları reddediyor. Şirket sözcüsü tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Davanın dayanağı yok ve kendimizi kuvvetli bir halde savunacağız” denildi.

Şirket, geçen yıl Walt Disney ve Pixar’ın baş kreatif direktörü John Lasseter’in cinsel rahatsız etme suçlamalarının arkasından çekilme etmesiyle gündeme gelmişti.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here