Disney’in varisi: Yöneticilerin ikramiyesinin yarısı çalışanlara verilsin

0


ABD’li film ve dizi yapımcısı Disney’in varisi Abigail Disney, firmanın maaş politikasına yönelik eleştirisini kuvvetlendirerek Washington Post gazetesine bir yazı kaleme aldı.

Abigail Disney, firmanın CEO’su Bob Iger’in geçen yıl maaş ve ikramiyelerle toplam 66 milyon dolar kazanmasını Twitter’dan “çılgınlık” diyerek eleştirmişti.

Disney, Washington Post gazetesine yazdığı makalede ise yöneticilere verilmesi planlanan ikramiyenin yarısının, Disney’in minimum maaş alan yüzde 10 oranındaki 200 bin çalışanına verilmesi icap ettiğini kaleme aldı.

Disney, “Bahsettiğimiz bu maaş seviyelerinde bir yöneticinin ikramiyesinin yarısından vazgeçmesi, yaşam kalitesi üstünde hiçbir etkiye haiz olmayacaktır. Sadece tabanda yaşayan insanoğlu için bu yoksulluktan ya da borçtan kurtuluş için bir bilet olabilir. Sağlam bir sıhhat sistemine ya da çocuğunun eğitimine erişim sağlayabilir” diye yazdı.

Disney’in kurucularından Roy Disney’nin kızı ve Walt Disney’in yeğeni olan Abigail Disney, makalesinde Disney şirketindeki maaş eşitsizliğine dikkat çekmesinin kimilerinin sinirini bozduğunu belirtti.

Ailesi değil kendi adına konuştuğunu belirten Disney, şu cümleleri yazdı:

“Walt Disney Co. önder ekibine benim önerim şu. Liderlik yapın. Eğer bunların herhangi biri sizin için terbiye zillerinin çalmasını sağlıyorsa değişik bir halde iş yapabilmenin varolduğunu göstermek açısından örneksiz bir yerdesiniz. Tüm çalışanlarınızı adil bir halde ödüllendirin.

Bir tek hissedarlarınızın ya da yöneticilerinizin yararı için yoksunuz. Sizin başarıya ulaşmış olmanızı elde eden tüm insanları ödüllendirin, Amerikan orta sınıfının tekrardan varolmasına destek olun ve Disney’i mükemmel bir yer yapmak için minimum sizin kadar çalışan bayanların ve adamların onuruna saygı duyun.”

Disney, bununla birlikte 1978 senesinde averaj bir CEO’nun bir çalışandan 30 kat daha çok maaş kazandığını, o günden bu yana bir CEO’nun maaşı yüzde 937 artarken bir çalışanın maaşının yüzde 11,2 yükseldiğini de altını çizdi.

‘Bir çalışandan 1.424 kat fazla maaş’

Abigail Disney, Twitter mesajlarında averaj bir Disney çalışanından 1.424 kat daha çok kazanan CEO Iger’a ödenen para için “Geçen yıl ikramiyesini aldığında oturup hesap yaptım. Disneyland’de çalışan her insana cebinden çıkarıp yüzde 15 zam yapsa bile elinde 10 milyon dolar kalıyor” demişti.

Abigail Disney, bu yıl firmanın sendikayla yapmış olduğu sözleşmeyle saatlik tutarı, asgari ücretin iki katına çıkarmasını da yetersiz buldu, “Bu kadar kâr elde ettiğimiz bir dönemde çalışanlara asgari tutara yakın bir para ödemek, insanların hakkaniyet duygusunu zedeler” dedi.

Iger’in ikramiyesinin geçen yıl sözleşmesinin uzatılması ve Disney’in 21st Century Fox’un hisselerinin büyük kısmı almasından meydana gelen primler sebebiyle arttığı belirtiliyor. Iger bu yıl 35 milyon dolar alacak.

Disney, Walt Disney Resort çalışanlarının saatlik ücretini 15 dolara çıkarmıştı.

Abigail Disney, bunun ABD’de saatlik asgari ücretin (7.25 dolar) iki katından fazla olmasına karşın, “Disney, asla olmadığı kadar kârlı olduğu bir dönemde çalışanlarına niçin asgari tutara en yakın tutarı ödüyor? Maaş skalasının en üstüyle en altı arasındaki orantısızlık insanların hakkaniyet duygusunu zedeliyor” dedi.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here