Diyarbakır’daki ‘Jiyan’ kadın semt pazarı belgesele konu oldu

0


Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Bağcılar Mahallesi, tamamı esnaf kadınlardan oluşan bir semt pazarına ev sahipliği yapıyor. Altı yıl ilkin, çevrenin tüm baskılarına karşın hanımefendilerin dayanışmasıyla kurulan semt pazarı, o gün bugündür hanımefendilerin emek mücadelesine sahne oluyor. Pazarın hikâyesi, şimdi bir belgesele mevzu oldu.

Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’un yönetmenliğini yapmış olduğu “Terazi” adlı belgeselde hem pazarın hem de pazarcı bayanları hikâyesi anlatılıyor. Belgesel, odağına almış olduğu yedi ana karakter ışığında, pazarcı hanımefendilerin gece geç saatlerde başlayıp ertesi geceye uzanan uğraşını beyazperdeye taşıyor.

Filmin yönetmenlerinden Mehmet İsmail Çeçen, Jiyan/Yaşam Semt Pazarı’nın “minik bir ülkeye” benzediğini söylüyor. Bu sebeple pazarın esnafı, şehir halkının yanı sıra, Samsun’dan Konya’ya, Türkiye’nin birçok yerinden gelip Diyarbakır’da emek mücadelesi veren kadınlardan oluşuyor.

Hikâyesi anlatılan bayanlar içinde, pazarcılık yapmış olduğu için eşi tarafınca yaralanan bir bayan da var, tek imgesel dans etmek olan bir başka esnaf da…  Mehmet İsmail Çeçen, hazırladıkları filmle “bu onurlu, gururlu ve yürekli” bayanları anlatmak istediklerini vurguluyor.

Öte taraftan belgeselde, hanım pazarcıların, yerlerini erkeklere kaptırmamak için verdikleri uğraşa da yer veriliyor.

“Terazi” adlı belgeselin ilkgösterimi yarın Diyarbakır’da yapılacak. Gösterime, Nuri Bilge Ceylan filmlerinden tanıdığımız, belgeselin yapımcısı Zeynep Atakan ile ozan Yılmaz Odabaşı da katılacak. Belgeselin haziran ayında da İstanbul’da gösterilmesi planlanıyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here