escort kuşadası

28.7 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 31, 2021

Dizi ihracatında Türkiye başlarda!
 Türkiye’de çekilen diziler yurtdışına satılıyor. Türkiye 200 milyon dolarlık dizi ihracatıyla bu sektörde kendine ayrı bir yer edindi.

 

Gittikçe büyüyen dizi sektörüne yatırım yapılacak. 2023’te 2 milyar dolarlık ihracat yapılacağı düşünülen sektör için hazırlıklar başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi televizyon endüstrisinin 2017 yılında 100 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını vurguladı.

Büyükekşi,  “Türkiye özellikle dizi sektöründe liderliğe oynuyor. ABD’den sonra en fazla dizi ihracatı yapan ikinci ülke konumundayız. Türk mallarını tanıtmak için ürün ve marka yerleştirmeye daha fazla önem vermeliyiz. Bu sayede Türk mallarının ihracat potansiyelini artırarak, kültür ürünleri ihracatımızı 2023 yılında 2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ülkemizde çekilen dizilerin diğer ülkelere servis edilmesiyle kültür aktarımı yapılacağını düşünen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,  “Türkiye film, dizi sanatının artık kültür coğrafyamızda etkin olmaya başladığını görüyoruz. Bu da etkin olduğumuz coğrafyalarda giyilen kıyafetler, oynanan oyunlar Türkiye’den örnek alınacak demektir. Kültürümüzü filmlerimizle, sanatımızla dünyaya doğru şekilde anlatarak ‘Geceyarısı Ekspresi’ filmindeki algıyı değiştireceğiz” dedi.
Türkiye’nin tanıtılması için yurtdışında da çalışmalar yapılacağını söyleyen Büyükekşi, 12 Kasım’da yayınlanacak Brezilya-Türkiye maçından önce Türkiye’yi tanıtan kısa bir filme yer verileceğini söyledi.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler