Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerDoğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada Kamp Nasıl Olmalı?

Doğada keyifli ve güvenli bir şekilde kamp yapabilmek için bazısı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle doğa kampına gitmeden önce bu malzemeleri temin etmek ve bu şekilde kampı kurmak gereklidir. Doğada kamp yapmak şehir yaşamında uzaklaşmak isteyen kişilerin ilk tercihi oluyor. Doğada insanlar dinleniyor algılarını açıyor duyularını keskinleştiriyor ve yeni tecrübeler kazanıyor.

Şehrin gürültüsünden uzakta keyifli ve güvenli bir şekilde doğa kampı yapmak için temel kampçılık ve doğa kurallarını muhakkak bilmek ve doğa kampına gitmeden önce mutlaka İlk yardım eğitimi almak gereklidir. Tüm bunlara dikkat edildiği sürece yapacak olduğunuz doğa kampınız güvenli ve keyifli bir şekilde geçer. Bunun yanı sıra tehlikeli canlılar bakımından da uygun yerlerde kamp yapılması gerekir.

Doğa Kampı İçin Gerekli Olan Malzemeler

Doğada kamp yapmayı ve gece kalmayı planlıyorsunuz bazı malzemeleri ve ekipmanlara ihtiyaç vardır. Kamp yapacak olduğunuz mevsime uygun bir çadır su ısıtıcı yemek yapmak için ocak mutfak malzemeleri ve uyku tulumu hangi gibi pek çok malzemeye ihtiyaç duyulur. Bunun dışında muhakkak kafa lambası da doğaya kampa çıkmadan önce yanınıza alacak olduğunuz ekipmandır. Çadırınızın içerisinde konforlu ve güvenli bir şekilde uyumak için uyku tulumu büyük önem taşıyan bir malzemedir.

Bununla birlikte malzemeleri satın alırken hafif özellikli olmaları taşıma kolaylığı açısından size rahatlık sağlar. Dört mevsim koşullarına uygun olan kamp çadırları sağlam olmaları ile birlikte diğer çadırlara göre biraz pahalıdır. Bununla birlikte 5 mevsim olarak satılan çadırlar ekstrem yerlerde ve yüksek irtifalarda kullanılan dağcılık çadırları olarak biliniyor. Dağcılık yaparken tehlikeli canlılar açısından da emniyetli olan yerler tercih edilmelidir.

Doğa Kampı İçin Güvenli Ekipmanlar

Doğada kamp yapacak olanların satın alması gereken ilk ekipmanlardan birisi kamp çadırıdır. Kamp çadırları farklı sınıflara ayrılır. Bu çadırlar tek kişilik iki kişilik üç kişilik ya da 4 kişilik olarak satışa sunulmuştur. Kamp çadırını seçerken hafif bir çadır seçmeniz doğa yürüyüşünde size ağırlık yapmaz. Bununla birlikte soğuktan koruyan ve konforlu bir uyku tulumu da en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Uyku tulumunun üzerinden farklı sıcak tutma özellikleri vardır. Bu sıcaklık dereceleri uyku tulumunun etiketlerinde yazar. Özellikle ekstrem bölgelerde kamp yapacak olan kişiler sıcaklık derecesi yüksek olan uyku tulumlarını tercih etmelidir. 

Nereye Kamp Kurulmalı? 

Doğada kamp yaparken güvenlik ve konfor açısından kamp çadırının kurulacak olduğu yerin bazı özellikleri sahip olması gereklidir. Çadırı kuracak olduğunuz arazi eğimli ve engebeli olmamalıdır. Çadır alanının düz bir alan olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca tehlikeli canlılar bakımından onların bulunmayacağı yerlerde kamp yapılmalıdır.

Çadırın zemininde çadırı delebilecek ya da sizi rahatsız edecek çıkıntının ya da ağaç köklerinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle şeyler varsa bunları kabaca temizleyebilirsiniz. Çadırınızı kurarken kuru dere yataklarına ya da eğimli arazilere kurmamaya önem göstermeniz gereklidir. Bununla birlikte doğada kamp yaparken su ihtiyacınızı karşılamak amacıyla içme suyuna çok uzak olmayan yerlerde kamp yapılmalıdır. https://survive.istanbul/category/tehlikeli-canlilar/ sitesini ziyaret ederek daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Frida Kahlo’nun ölümünden 60 yıl sonra ortaya çıkan özel eşyaları

Frida Kahlo, mücadeleci ruhu, feminist dünya görüşü, portreleri ve aşklarıyla yirminci...

Daha önce hiç görmediğiniz 27 tarihi fotoğraf

Tarihin derinliklerinden çıkan fotoğraflar bazı zamanlar tarih kitaplarından bile daha değerli...

Ünlülerin daha önce görmediğiniz 32 fotoğrafı

    Bu içerikte, daha önce görmediğinizi düşündüğümüz, tarihin tozlu sayfalarından çıkarılmış 33...

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.     7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı.   Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...

İsmail Beşikçi: Ahmet Ümit’in yeni kitabı Elveda Güzel Vatanım’da İttihatçılar…

15 Haziran 1926’da, Mustafa Kemal’e karşı gerçekleşen İzmir suikast teşebbüsü, eski İttihatçılara yönelik bir politikanın yaşama geçmesini gündeme getirir. Eski ittihatçılar, izlenmekte, tutuklanmakta, kaçırılmakta, yok edilmektedir. İstanbul’da bu politika...