Dolar/TL, Faiz İndirim Söylentilerine Rağmen 5,60’ın Altına İndi

0


İlk saatlerde hemen 5,5983’ü test etti; fakat hemen arkasından yeniden 5,60’ın üzerine tırmandı. Saat 11.00 sularında ise bir kez daha 5,59’u gören dolar kuru 5,59-5-60 arasında gidip geliyor. Bu rakamın sadece birkaç “tik”lik bir farka tekabül etmesine rağmen piyasa açısından psikolojik önemi fazla.

Dolar kuru dün açıklanan Haziran ayı enflasyon verisinin olumlu etkisiyle 5,63’ten 5,60’a çekilmişti ardından yeniden 5,65’lere çıkan kur daha sonra bu sabah hızla 5,60’a ve hâttâ altına gerilemişti.

TL’nin değerlenmesi yut dışındaki trader’ların da yeniden TL üzerinde uzun pozisyon almalarına neden oluyor.

Enflasyonun % 10 civarına doğru gerileme ihtimali kimi ekonomist ve yabancı kuruluşlar tarafından da dillendirilmeye başlandı.

İLGİLİ HABERCüneyt Akman Yorumladı: Enflasyon Tek Haneye İnecek mi? İnecekse Ne Zaman İnecek?Cüneyt Akman Yorumladı: Enflasyon Tek Haneye İnecek mi? İnecekse Ne Zaman İnecek?

İLGİLİ HABERJP Morgan:  Enflasyon Ekim’de tek haneye inecekJP Morgan:  Enflasyon Ekim’de tek haneye inecek

Böyle bir eğilim TCMB’nin % 24’lük politika faizinin çok yüksek kalmasına neden olduğundan TCMB’nin para politikasına “sıkı” bir görünüm veriyor ve bu da dolar kurunu aşağı çeken bir başka unsur oluyor.

Aşağıdaki Bloomberg grafiğinde TCMB’nin % 24’lük politika faizi ile Haziran ayındaki % 15,72’lik yıllık TÜFE oranı arasındaki farka dikkat çekiliyor.

Bu gibi gelişmeler sonucu Temmuz PPK’da Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceği kanısı giderek yaygınlaşıyor. Bloomberg’e konuşan Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim Haziran ayı enflasyon rakamının Merkez Bankası’nın Temmuz ayında gevşeme döngüsüne başlaması için zemin hazırladığını söyledi. Bu ay bankanın 100 baz puanlık indirim yapabileceğini öngören Slim faiz indirimi konusunda diğer kurumlardan daha temkinli olduklarını belirterek “piyasalardaki türbülans, Mart seçimlerindeki siyasi çalkantı ve S400 gelişmeleriyle bu sene toplamda 200 baz puanlık indirim olabilir diyor.

Yine Bloomberg haberine göre Mideast Ekonomisti Ziad Daoud de yüksek reel faiz, zayıf ekonomik büyüme, TL’deki stabilizasyon ve seçim gündeminin sona ermesinin faiz indirim döngüsünün bu ay başlamasına zemin hazırladığı kanısında.

Yine Bloomberg’in aşağıdaki grafiğinde görüldüğü üzere ekonomistlerin TCMB faiz indirimi hakkındaki beklentileri i bu yılın 3. Ç’de gerçekleşecek diyor.

Elbette bütün bu gevşemenin gerisinde ABD ile S-400 geriliminin azalması ve seçim ekonomisinin artık duracağı gibi makul beklentiler var. Öte yandan Osaka’daki Erdoğan-Trump görüşmesine rağmen Pentagon’dan henüz S-400’ler hakkında bir yumuşama sinyali gelmiş değil.

İLGİLİ HABERAnkara’dan S-400’e “Barış Konuşlanması” Formülü, Pentagon’dan İİse Çatlak Ses: Değişen Bir Şey Yok!Ankara’dan S-400’e “Barış Konuşlanması” Formülü, Pentagon’dan İİse Çatlak Ses: Değişen Bir Şey Yok!CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here