Ana SayfaHaberlerEkonomiDolar/TL yaptırımları fiyatlıyor, yükseliş...

Dolar/TL yaptırımları fiyatlıyor, yükseliş potansiyeli var

[ad_1]

Doların uluslararası piyasalardaki zayıf seyrine rağmen TL, ABD’nin kısa süre içinde Türkiye’ye dar kapsamlı da olsa yaptırım başlatacağı haberinin ardından %1’e yakın kayıpla 7,92’yi aştıktan sonra güne 7,90 seviyesinden başladı.

Her an açıklanabileceği bildirilen yaptırımlara Türkiye tarafından verilecek yanıt ve ABD’den gelmesi olası ileriye dönük mesajlar izlenecek. Ayrıca AB liderler zirvesi sonrası açıklamalar da takip edilecek.

Reuters’da yer alan habere göre aralarında ABD’li yetkililerin de bulunduğu kaynaklar ABD’nin kısa süre içinde Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle yaptırım uygulayacağını bildirdi. her an açıklanabileceğini ifade ettiği yaptırımlar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SSB Başkanı İsmail Demir’i kapsarken, bazı analistlerin belirttikleri çok daha ağır ekonomik yaptırım olasılıklarına kıyasla dar çerçeveli kalıyor.

Diğer taraftan Türkiye’nin Akdeniz’de doğalgaz aramasından dolayı yaptırım uygulanmasını ele alan Avrupa Birliği liderleri, dün akşam çalışma yemeğinde Türkiye’ye, sondajdan sorumlu kişi veye kurumlara uygulanacak şekilde yaptırım başlatılması için hazırlık yapılması üzerinde mutabık kaldılar. Ancak liderler yaptırımları daha önce belirttikleri gibi bu ay değil, Mart’ta başlamasında uzlaşmış görünüyorlar. Zirve sonrası açıklama henüz yapılmadı.

Bir bankanın Hazine işlemcisi, ABD ve AB’nin eş zamanlı olarak yaptırım açıklamasını “olumsuz” olarak nitelerken, kısa vadede yaptırımların Türkiye ekonomisine doğrudan bir etkisi olmayacağına dikkat çekerek, “Yaptırım gündemini aslında biraz detaylı değerlendirmek gerekiyor… Yaptırımlar burada kalacaksa önümüzdeki dönem fiyatlama pozitife bile evrilebilir. Ancak söylemlerden mevcut yaptırım sürecinin önümüzdeki dönemde belirginleşecebileceğini bunun da TL üzerinde orta vadeli bir bir risk unsuru olarak kalacabileceğini anlıyoruz. AB ve ABD’den önümüzdeki dönemde uzlaşma yönünde mi yoksa daha fazla yaptırım geleceği yönünde mi mesaj verilecek TL üzerinde belirleyici olacak.” dedi.

Dün Türk piyasalarının kapanışında 7.86’lı seviyelerde bulunan  dün gece yayımlanan haberin ardından işlem hacmi düşük olan piyasada %1’e yakın değer kaybıyla 7.9290’a kadar yükseldi.

Dolar/TL saat 09.00 itibarıyla 7.8970/7.9060  9.5835/9.6320, sepet bazında TL 8.7487/8.7491 seviyesindeydi.

 =USD Kasım ayı ortasından bu yana %2’nin üzerinde gerilerken, aynı tarih aralığında TL dolar karşısında %3’e yakın değer yitirdi.

Bugün izlenecek veriler arasında 10.00’da açıklanacak olan ödemeler dengesi verisi yer alıyor. Yurt dışında ise 16.30’da Kasım ayı ABD üretici fiyatları, 18.00’de Aralık ayı Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Cari işlemler açığının Ekim’de ihracattaki güçlü seyirle 62 milyon dolar ile oldukça düşük seviyelere gerilemesi ancak ilk dokuz ayda verilen yüksek açıkla birlikte 2020’nin tamamında açığın 35 milyar doları bulması bekleniyor Tahminler 550 milyon dolar fazla ile 600 milyon dolar açık bandında yer alıyor.

 

Kaynak: investing.com[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

9 maddeyle İspanya’da bir sosyalist ütopya: Marinaleda kasabası

Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; "sosyalist ütopya" olarak nitelendirilen İspanyol kasabası...

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğe sigara, alerjik maddeler, mide asitleri ve soğuk algınlığı...

Daha önce hiç görmediğiniz 11 ilginç kütüphane

Kitap okumak toplumlarda yerleşmesi zor bir alışkanlıktır. Gelişmekte olan toplumlar kitap...

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Tartışı-Yorum

Yarasa

İtiraf ediyorum ben bir kuklayım! Konuşan, tüketen, üreten, düşünen ama daima uyuyan bir kukla.                                                                  ...

Yeni bir yaşam alanı: Yeşil Bina

Deniz Aysel Aldemir Yeşil bina deyince aklınıza yeşil renkli, etrafı bitkilerle kaplı yalnızca görsel nedenlerden ötürü bu ismi almış yapılar gelebilir. Aslında çağrıştırdığının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan bu yapılar; doğayla uyumlu, sürdürülebilir, ekolojik, çevre dostu gibi isimlerle son günlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Kavram olarak gündelik...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e benzetmesi üzerine bir yazı kaleme alan Diken yazarı Murat Sevinç, "Memleketin asıl sorunu, milyonlarca insana ‘şarjör’ diyen zihniyet....