Dolar/TL Yükselişini Sürdürüyor: 5,77

0


Dolar dün akşam saatlerinde hızlanmış ve 5,70’i geçmiş günü 5,73 civarında (5,7342) le kapatmıştı. Bugün ise sabah yükselişine devam etti. Sabah saat 8.45 sularında 5,7460 civarında seyretmeye başladı. Karşılıklı alış satışlarla gün içinde 5,73-5,75 aralığında gidip gelen dolar/TL’de büyük bir savaşım sürmeye başladı. Bir ara 5,74,30’lara inen dolar, sabahın ilk saatlerinde bir türlü dün meydana gelen 1,73 seviyesine bile dönmedi. Sabah 9.00 sularında ise dolar uzun pozisyon alanlar, 5,7497 ile fiilen 5,75 seviyesini aşma çabasına giriştiler. Başarı göstermiş da oldular ve saat daha 09.30 olmadan dolar/TL 5,77’yi aştı.

2 senelik gösterge faizin seviyesinde de bu kez dolara paralel bir yükseliş var. Gösterge faizin seviyesi % 22’yi aştı.Borsa da dünü % 1 gerilemeyle 96,073’ten kapatmıştı.

Dün Reuters Ajansı’nda Ali Kucukgocmen imzasıyla piyasaya çıkan haberin başlığı “Turkish lira hit by dwindling FX reserves, confidence” idi; kısaca, “Türk Lirası Azalan Itimat ve Azalan Döviz Rezerleri Tarafınca Vuruldu.” Özetle daha dün TL’nin adeta çapraz ateşte kalmış olduğu ima edilirken, ABD ile olan S-400 geriliminin altı da çiziliyordu.

Bugün, TCMB yerlilerin tuttuğu döviz tevdiat hesaplarının dün açıklamış olduğu rakamını düzeltti. Dün bu rakamın 181,13 milyar dolara düştüğünü açıklayan TCMB bugün doğru rakamın 181,88 milyar bulunduğunu deklare etti.

Dün açıklanan rakamlarda TCMB’nin net rezervlerinin ise 5 nisan haftasında, bundan önceki haftanın 29,72 milyar dolarından 27,94 milyar dolara düşmüş olduğu haberi erişince TL % 1,2 kıymet kaybetmişti.

Piyasalardaki gerginliğin sebebi S-400 füzeleri mevzusunda ABD ile yaşanmış olan gerginlik, bilhassa İstanbul seçim sonuçlarının belirsiz kalışı ve o mevzuda yaşanmış olan çeşitli iddiaların getirmiş olduğu güvensizlik, bu ortamda Berat Albayrak’ın ihtiyaç duyulan hazırladığı “ekonomik düzeltim” sunumunun kafi ilgiyi çekemeyişi olarak özetleniyor.

Berat Albayrak G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için gittiği Washington’daydı, birçok internasyonal fon ile yapmış olduğu görüşmelerin yanında JP Morgan‘ın düzenlemiş olduğu yatırımcı toplantısında, “Yapısal Dönüşüm Adımları” paketi ve yeni dönem iktisat politikalarını anlattığı haberi düştü. Hafta başlangıcında (14-16 nisan) da gene ABD’de mühim görüşmeleri olacağı bildiriliyor. Fakat son aşama ehemmiyet taşıyan bu ziyaret esnasında iki ülke arasındaki gerginliğin en üst noktaya varmış olması da doları yükselten siyasal risklerden sayılıyor.
Oysa seçim sonrası hafta, siyasal normalleşme beklentilerinin de etkisiyle uzun süredir ilk kez Türk vatandaşları TL’ye ilgi göstermişlerdi. İşlemciler geçen hafta bireysellerin uzun bir aradan sonrasında ilk kez TL talebi bulunduğunu belirtmişlerdi.

Geçen hafta bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 109.25 milyar dolarlık zamanı zirveden 121 milyon dolar azalışla 109.13 milyar dolara geriledi. Kurumlarınki ise 678 milyon dolar azalışla 71.99 milyar dolara düşmüştü.

Ne var ki bu durum hem S-400 hem de seçimler mevzusunda belirsizlik ve gerginliğin artışıyla tersine döndü.

Böylece TL gelişen ülke paraları içinde da 20 mart-12 nisan tarihleri içinde en oldukca kıymet kaybeden gelişen ülke parası oldu:

 

TSI 11.45 benzer biçimde birazcık sakinleyip 5,80’den geri dönmüş durumdaki dolar kuru şöyleydi

 

İLGİLİ HABERDövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalarDövizin gündemi:  IMF-Dünya Bankası toplantılardan yağan bombalar

İLGİLİ HABERTL S-400’ün menzilindeTL S-400’ün menzilinde

İLGİLİ HABERBireysel yatırımcı 6 ay sonra ilk kez TL'ye talep gösterdiBireysel yatırımcı 6 ay sonrasında ilk kez TL’ye talep gösterdiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here