Dolar/TL’de geri çekilmeler sınırlı kalıyor

0


İstanbul seçiminin ardından 5,71 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru, son dönemin en önemli belirsizliği olan S-400 konusunda Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamaları sonrasında yeniden 5,83 seviyesine yükseldi.

ABD’nin olası yaptırımlarına karşılık verileceğini ve S-400’lerden vazgeçilmeyeceğini açıklayan Çavuşoğlu’nun konuşması sonrası piyasalarda yeniden yaptırım riski fiyatlanmaya başladı ve TL’nin seçim sonrası yükselişi bu nedenle sınırlı kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu Japonya’da bir araya gelerek S-400 meselesini konuşmaları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki açıklamasında Trump ile bir uzlaşıya varılabileceğini belirtmiş ve ancak S-400 alımından vazgeçilmeyeceğinin de altını çizmişti.

Yurt dışı basında ABD’nin geri adım atmayacağı ve yaptırım uygulayabileceğine dair haberlerin de olması TL varlıkların yeniden düşüş yaşamasına neden oluyor.

Yeni işlem gününe 5,80 seviyesinde başlayan USD/TRY kuru hafif yükselişle 5,83 seviyesine çıkarken EUR/TRY de 6,6445’e yükseldi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here