Dolar Türk Bankalarının Gece Satışıyla Düştü, Sabah Yine Hareketli

0


Gece yarısı olan bitenin ne işe yaradığını Bloomberg ekran abonelerine geçti.

Bloomberg ekran haberine nazaran olayın özeti şöyleydi:

“Asya merkezli F/X traderlarına nazaran Asya seansında dolar/TL düşüşü, Türk bankacılarının bankalararası platform üstünden piyasaya girip anahtar seviyelerden spot dolar satışı ile gerçekleşti.

Satış etkinin maksimum olması için kurda likiditenin minimum olduğu noktada gerçekleşti.

Dolar/TL spot düşüşü 6,15’e yakın tekliflerin karşılanmasıyla hızlandı.

Dolar/TL % 2,2’ye yakın düşüşle 6,0542’ye kadar geriledi.

İşlemlere ilişkin bilgiler, mevzuya yakın sadece izahat yetkisi olmayan F/X traderlarından geldi.”

Bu müdahaleye karşın sabah saatlerinde TSİ 9.00 sularında dolar TL gene 6,13’e gelmişti. Dünün 6,20’li seviyelerine nazaran bakıldığında bu sayı bile % 1 civarında bir gerileme anlamına geliyor fakat Türk piyasalarının kapalı olduğu sırada başarılan 6,05 seviyesinde de tutunulamadığının işareti.

Dün internasyonal Bloomberg sitesinde TCMB’nın açıklamış olduğu tedbirlerin niçin işe yaramadığı ve yaramayacağı tezini işleyen bir haber yayınlanmıştı. Bloomberg’in  haberinin başlık ve spotu şöyleydi: “Why Turkey’s Bid to Prop Up the Lira Won’t Work-Investors have little confidence that the government will let the central bank control inflation.” Kısaca “Türkiye’nin lirayı yükseltme girişimi niye netice vermez- Yatırımcılar hükümetin merkez bankasının enflasyonla savaşım etmesine izin vereceğine pek azca itimat duyuyor”

Bloomberg haberine nazaran TCMB’nin bir haftalık repo ihalesini bir süreliğine durdurma sonucu bir “arka kapı” faiz yükseltmesiydi. Bu teknik daha ilkin seçimin derhal öncesindeki kur paniği sırası ve sonrası nisan ayında da uygulanmıştı. O sırada bir süre etkili olmuş sadece sonrasında tesirini bir miktar kaybetmişti. Bloomberg haberine nazaran o sırada yatırımcılar buna hazırlıksız yakalanmıştı. Oysa bu sefer habere nazaran traderlar bu şekilde bir harekete hazırlıklıydılar ve borçlarını ona nazaran ayarlamışlardı. O nedenle de TL’nin dolara karşı kıymet kazanması bu tedbirlere karşı dün öğle sonrası bir tek % 0,8 ile sınırı olan kalmıştı.

Habere, daha doğrusu haberdeki yoruma nazaran TCMB’nin TL’yi sıkıştırma sonucu ülkenin siyasal karmaşasından başı dönmüş finansal sisteme itimat kazandırmakta işe yaramayacaktı. Haber “kaçınılmaz olarak Türk parası sonuçta kaybeden olacak ve yatırımcılar açısından Türkiye çekiciliğini birazcık daha kaybedecek” yorumuyla devam ediyordu. Sık sık “haber” diyoruz fakat bu Bloomberg’in “Opinion” sayfasında kısaca bir yorum olarak gösterildi dün sıcağı sıcağına… Yorumcu  Marcus Ashworth. Son dönemde yabancı fon yöneticileri ve medya yorumcularının türk piyasalarına karşı belli bir önyargı ile yaklaştıkları söylenebilir. Buna karşın dün TCMB önlemleri açıklandığında hususi olarak muhalif bir tutum içinde yer almış olduğu söylenemeyecek Türk iktisatçılar da benzer eleştiriler getirmişlerdi.

Iktisat yönetiminin TCMB ve kamu bankalar eliyle yapmış olduğu müdahalelerin mi yoksa bu tür yorumların mı haklı çıkacağı günün ileri saatlerinde ve gelecek haftanın ilk günlerinde gözükecek. Fakat kamu bankalarının döviz satmasının aslına bakarsak TCMB rezervlerinden yapıldığına ilişkin yorumlar ve bu yorumlara bu zamana kadar TCMB’nin net bir yanıt veremeyişi bu satışların tesirini azalttığı kati. Geçenlerde kamu bankalarının bigün içinde 400 milyon dolar sattığı söylentisi piyasalarda dolaşmış sadece bu bir habere mevzu olmamıştı. Sonrasında evvelsi gün gene Bloomberg bu kez Türk kamu bankalarının bigün içinde tam 1 milyar dolar sattıkları iddialarını haberleştirmişti. Dün gece Asya piyasaları TL açısından dar piyasalar olduğundan kamu bankalarının oldukca büyük miktarlar sattığı düşünülmese de kullanılabilir rezervlerle daha ne kadar bu yöntemin sürdürülebileceği piyasalarda konuşulan başlıca mevzu olmaya başladı.

Her ne kadar dün gece yaşanmış olan dolar satışları, toplumsal medyada “Türk bankaları Japon ev hanımlarını dövdü” türünden esprilere mevzu olsa da hepimiz soluğunu tutmuş bugün ileriki saatlerde dolar/TL’nin iyi mi hareket edeceğini takip ediyor olacak.

İLGİLİ HABERLira için Lira için “kusursuz fırtına”

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here