Doris Day hayatını kaybetti

0


Beyaz perdenin altın çağının yıldızlarından Doris Day, 97 yaşlarında hayata veda etti. Meşhur oyuncunun adını taşıyan vakıftan meydana getirilen açıklamaya nazaran Day, zatürree sebebiyle yaşamını yitirdi.

Doris Day, “Calamity Jane” filmiyle dünyaca tanıtmıştı. 1956 senesinde Alfred Hitchcock’un “Oldukca Şey Bilen Adam – The Man Who Knew Too Much” filmimizde söylediği “Que Sera Sera” adlı şarkıdaki yorumuyla hafızalarında yer etmişti.

Doris Day, 3 Nisan 1922 tarihinde Cincinnati, Ohio, ABD’de hayata merhaba dedi. Tam adı Doris Mary Ann Von Kappelhoff olan sanatçı, 1939 senesinde Les Brown adlı bir grupta şarkı söyleyerek sahneye adım attı. Hemen sonra bu gruptan ayrılarak Doris Day adını kullanarak müzikhol ve büyük orkestralarla solo olarak kariyerine devam etti.

1948 senesinde beyazperde oyunculuğuna başladı. Birçok güldürü filmlerinde Rock Hudson’un yada Cary Grant’ın partneri olarak rol aldı. 1952 senesinde “The Winnng Team” filmimizde sonradan 33. Kaliforonya Valisi ve 40. ABD Birleşik Devletler Başkanı olacak olan Ronald Reagan ile birlikte rol aldı.

1953 senesinde büyük “Calamity Jane” filmimizde başrolde oynadı. 1959 senesinde “Pillow Talk / Yastık söyleşi” filmimizde Rock Hudson ile beraber rol aldı.

1960 senesinde “Please Don’t Eat the Dases / Sevgili Kocam” filmimizde David Niven ile beraber oynadı. Doris Day bilhassa de 1956 senesinde Alfred Hitchcock’un “The Man Who Knew Too Much” filmimizde söylediği “Que Sera Sera” adlı şarkıdaki unutulmaz yorumu ile dünya beyazperde izleyicilerinin hafızalarında yer etti. 1965 senesinde “Do Not Disturb” filmimizde ve 1966 senesinde “The Glass Bottom Boat / Şirin Hafye” filmimizde Rod Taylor ile başroldeydi.

Kaliforniya’daki “Doris Day Animal League”i yönetmeye başladı. Doris Day’e 2004 senesinde ABD Başkanı George W. Bush tarafınca Özgürlük Madalyası verildi.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here