Ana SayfaHaberlerEkonomiDöviz kuru CAATSA’yı atlattı,...

Döviz kuru CAATSA’yı atlattı, TCMB açıklamasını bekliyor

Dostumuz Trump, gitmeden önce Başkan Erdoğan’a son kıyağını yaptı. Trump, Kongre’den çıkacak, CAATSA yaptırımlarını da içeren Savunma Bütçesi’ni beklemeden çok hafif yaptırımlar ilan etti.  Bu sabah 7.85-86 arasında seyreden dolar/TL CAATSA’yı kolay atlattı. Şimdi TCMB’nin 2021  TCMB Para ve Kur Politikası metni, sonra ise 24 Aralıktaki TCMB Faiz Kararı var.  Yatırımcılar TCMB’den 2021 boyunca parasal sıkılaştırma yapmaya hazır olduğunu duymak istiyor.  Henüz anketler yayınlanmadı, ama 24 Aralık’ta da 150-200 baz puan faiz artırım beklentisi var. Dövizin yönünü bu iki tarih belirler.

 

Gizem Öztok Altınsaç

 

TUSIAD Başekonomistliği’ne atanan BloombergHT yazarı ve akademisyen-ekonomist Gizem Öztok Altınsaç bu iki tarihten beklentilerini şöyle özetledi:

“2021’e girerken, daha önceki dönemlerde bir miktar prestijini kaybetmiş her yılın Aralık ayında açıklanan “Para ve Kur Politikası” metnini TCMB 16 Aralık’ta sunacak. Piyasanın da yakından beklediği bir doküman. Normal şartlar altında bu tarz dokumanlar piyasaya bir sonraki yıla dair, politika yapıcı gözünden bir ışık tutmalı, rehberlik sağlamalı. Geçtiğimiz yakın dönemde bu tarz iletişimler teknik açıdan eksik kalmaktaydı ve önemini de yitirmişti.

Şimdi ise değişen süreçte TCMB’nin elinde yeni bir şans var. Piyasanın da keza bu dokumandan beklentisi mevcut. Niye? Çünkü içeriğinde 2021’e dair TCMB’nin duruşu, politika seti, rezerv politikası gibi konularda daha kapsamlı paylaşımların olması beklenmekte.

Sadece para politikasında değil, tüm iktisadi politikalarda çok fazla sürpriz yaşadığımız bir dönem geçirdik. Geldiğimiz aşamada piyasanın en çok ihtiyacı olan konu: sürprizsiz “öngörülebilir” politikalar. 2021 Para ve Kur politikası metninin de bu amaca yönelik olmasına ihtiyaç var.

Ardından 24 Aralık TCMB toplantısını izleyeceğiz. Piyasada oluşan faiz artışı beklentisi 100-200 baz puan arasında. En mühim konu şuan %14 olan enflasyonu %15-16 bandından çevirebilecek miyiz sorusu. Özellikle 2021 ilk çeyrekte yükselen bir enflasyon hesaplıyoruz. Hem kur geçişkenliği devam ediyor, hem arz yanlı fiyat baskıları söz konusu, hem de mevsimsel kuraklık olarak adlandırsak da gıda tarafında fiyat artışlarını görmemiz muhtemel.

Dolayısıyla talebin baskılanacak olması enflasyonu aşağı çevirmeye yetmeyebilir. Belli bir dönem finansal istikrarı da gözeterek, enflasyona mücadeleye ara vermeden devam etmemiz şart. Reel kesim bilançoları açısından düşünürsek, kurdaki bir tur daha değer kaybının, hali hazırda var olan bilanço tahribatına (kur zararı), daha da fazlasını ekleyeceğini de hesaplamalıyız. Özetle, geldiğimiz nokta sadece fiyat istikrarı konusu değil. Finansal istikrar için de bu adımı atmamız gerekmekte”.

 

QNB Finansbank

 

QNB Finansbank ise CAATSA kararı ardından mali piyasalarda görüntüyü değerlendirdi:

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 375 düzeyinde, global tarafta  kısmi kar satışları var. TL varlıklarda ise daha temkinli seyir  izleyen kur ve faizin yanında tarihi zirve tazeleyen endeks söz  konusu. Jeopolitik riskler ile beraber endekste yükseliş hız  kesebilir, 1400 direnci önemli.

BIST 100 Endeksi yükselen trendde hareketine devam ederken, yeni  zirve test etti. Bu sabah Asya borsaları hafif eskide, ABD endeks  kontratları ise yatay işlem görüyor. Endeksin ise yataya yakın bir  başlangıç yapmasını bekliyoruz.. Endekste genel olumlu görünüm  korunuyor ancak yaptırımlar nedeniyle gün içerisinde gelebilecek olası  kâr satışlarına karşı temkinli olunmalı. 1380 ve 1355 destekler, 1400  ise direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Endekste kısa vadeli  görünüm olumlu olduğundan  mevcut trade pozisyonları bu aşamada  korunabilir.

ABD tahvil faizlerinde düşüş risk iştahında yaşanan azalma  kaynaklı, ülke CDS risk priminde de sınırlı da olsa yükseliş var. Dolayısıyla eurobond piyasasında kısmi kar satışları yaşanması  muhtemel. TL tahvil faizlerinde ise artan repo faizleri ve PPK faiz  kararına dair beklentiler ile beraber yüksek seviyelerin korunacağını  tahmin ediyoruz.

AB ile İngiltere arasında görüşmeler sürerken, FOMC öncesinde EUR/USD için 1,2180 ve GBP/USD için de 1,3480 takip edilecek direnç  seviyeleri. İçeride ise dolar kurunda 7,80 seviyesi üzerinde 8,00  direnç olarak geçerli, gün içi oynaklık sürmekle beraber uzun soluklu  bir hareketlenme yok. Euro kurunda ise 9,50 desteği üzerinde 9,65  direnci takip edilecektir.

Petrol fiyatlarında arz endişelerinin azalması ve risk iştahı  düşüşü ile Brent petrol 50 dolar varil seviyesi altında. Altın ons  fiyatlarında 1820-1850 bandı korunmakta, gümüşün 24,20 direncini  zorladığını görüyoruz. Gram TL bazında altın fiyatlarında ise 465  civarı denge arayışı var, 457 destek ve 472 de direnç konumunda.

 

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm 1340 üzerinde olumlu

Gösterge tahvil faizinde %15,00 destek seviyesi olarak takip  edilebilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda  hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken  fonları tercih edebilir.

 

BloombergHT,  Foreks, ParaAnaliz

 

ABD, Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını açıkladı

 

Tahvil faizleri Fed’i gözlüyor

 

Borsa’da bu hafta ne olacak? 3 Aracı kurum cevapladı

 

Vakıf Yatırım’dan Haftalık Eurobond Analiz Raporu

 

 

hakkında Doviz kuru CAATSAyi atlatti TCMB aciklamasini bekliyor atlattı


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Arkeolojik kazıda buldukları 800 yıllık tohumu ektiler ve sonuç

Arkeolojik kazılarda ne bulunmadı ki bugüne kadar? Tarak, ayna, çanak, çömlek,...

Daha önce hiç görmediğiniz 11 ilginç kütüphane

Kitap okumak toplumlarda yerleşmesi zor bir alışkanlıktır. Gelişmekte olan toplumlar kitap...

Mardin’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer

Anadolu’da birçok kültüre ev sahipliği yapan Mardin, yedi bin yıllık...

44 Madde ile Deniz Gezmiş kimdir, neyin nesidir!

Bir dönem, orkestra şefi gibi idare ettiği kitleleri peşinden sürükledi. Henüz...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.  7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Taraflı insan, taraflı medya

“Her insan kendi içerisinde ayrı birer kainattır”, yazıp-konuştuğu şeyleri kendi fikir dünyasının renkleriyle boyar. Aristo’nun bu felsefik söylemini, laboratuvar çıktıları ile vermenin daha anlaşılır ve kalıcı olacağı kanaatindeyim. Son...

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...