Döviz Kurunun Seçim Sonuçlarına İlk Tepkisi: Dolar Düştü, TL Değerlendi

0


İstanbul seçimi öncesi dolar/TL birçok iniş çıkışla yaşamış ancak seçim gecesine 5,80’in üzerinde girmişti. Muhalif aday İmamoğlu’nun bu kez arayı daha da açarak kazandığının belli olmasından sonra dövizin ilk hareketleri düşüş yönünde oldu. Dolar/TL, seçim sonrası haftaya yeniden 5,73 seviyelerine çekilerek başladı. 

Resmi olmayan sonuçlara göre, Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı seçildi. Ekrem İmamoğlu 4 milyon 698 bin 782, Binali Yıldırım ise 3 milyon 921 bin 201 seçmenin oyunu aldı. İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 54,03, Yıldırım’ın oy oranı yüzde 45,09 olarak gerçekleşti. Açılan sandık verilerine göre, iki aday arasındaki oy farkı 777 bin 581 oldu.

Bu sonuca kurun cevabı TL’nin değerlenmesi yönünde oldu. Kur cephesinde seçim sonrası hafta TL’nin yüzde 1’in üzerinde değer artışıyla başladı.

Gece saat 00:17 itibariyle dolar/TL yüzde 1,6 düşüşle 5,7265 seviyelerine kadar indi. Euro/TL de yüzde 1,5 düşüşle 6.5148 seviyelerini gördü.

Fakat TL bu kazançlarının bir kısmını sabah saatlerinde geri verdi. Dolar kuru saat 06:35 itibariyle 5.7730 seviyesinde yer aldı. Daha sonra TL yeniden değer kazandı ve dolar/TL kuru 5,73 seviyelerine indi. Sabah saat 8.30 sularında kur 5,73-74 arası gidip gelmeye başladı.

 

ULUSLARARASI TRADER’LAR NE DİYOR?

Döviz trader’larının belli başlı korkusu böyle bir sonucun arkasından yeniden bir erken seçimin gelmesiydi. Ancak hem aradaki farkın çok yüksek olmasının yeni bir seçimin iktidar tarafından göze alınmayacağı düşüncesi hem de seçim sonrası MHP lideri Bahçeli’nin bunu teyid eden demeci o endişeyi ortadan kaldırdı.

Uluslararası ekonomi analistleri Bloomberght’deki yorumlarında dövizin hareketini şöyle yorumladı:

Tokyo’da Mizuho Bank Ltd. gelişen piyasa Döviz traderı Hironori Sannami, Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “İktidar partisinin seçim sonucunu kabul etmesi, önceki seçimden bu yana süren belirsizliğin sona ermesinden dolayı, piyasa tarafından memnunlukla karşılandı,” dedi ve “Yatırımcıların genel anlamda yüksek faizli gelişen piyasa varlıklarını satın almaları ile birlikte, Türk Lirası ayrıca bu genel havadan da faydalanacak” değerlendirmeinde bulundu.”

Fakat bütün analistler bu kadar iyimser değil.

Brown Brothers Harriman & Co. döviz strateji küresel başkanı Win Thin, “Siyaset, muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul belediye başkanlığı seçimini kazanmasının ardından sahnenin merkezine oturdu,” dedi ve “İmamoğlu önceki seçimde az olan farkı yaklaşık 800,000 oya çıkardı ve bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde zorluklar olabileceğini işaret ediyor. İlk tepki TL alımı şeklindeydi, ancak siyasi gerilimin artabileceğini düşünüyoruz ve buna bağlı olarak bu son ralli konusunda şüphemiz var” dedi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here