9.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Dow Jones 800 puan düştü, piyasalarda resesyon paniği

Kapak grafiği:  ABD getiri eğrisinin ters-yüz olması

 

Türkiye Bayram sonrası ilk iş gününe global türbülansın ortasına dalarak başlayacak. Asya kotasyonlarında dolar/TL 5.60’a yükselerek, tüm Yerküre’yi saran finansal paniğin bize de bulaşabileceğini anımsatıyor. Çarşamba seansında 800 puan ya da %3’ten  biraz fazla değer yitiren DJ30 Endeksi resesyon kaygısını yansıtıyor. Bu kaygının 3 nedeni var. İlkin, Alman ekonomisi 2Ç2019’da Ç/Ç %0.1 daraldı ve Çin’de açıklanan Temmuz sanayi üretimi ve perakende satış verileri ekonomide patinajın sürdüğünü gösterdi. ABD’de ise getiri eğrisinin ters-yüz olması, yani kısa vadeli faizlerin 10 ve 30 yıllık faizlerin üstüne çıkması resesyonun kaçınılmaz olduğu algısını perçinledi.

 

Getiri eğrisi geçmişte ekonomik konjünktürde dönüş noktalarının en güvenilir öncü göstergelerinden biriydi, fakat Fed ve AMB parasal genişleme döneminde (QE) eski gücünü yitirmiş olabilir. Yine de bono-tahvil pazarında çok kaygı verici bir resesyon fiyatlaması yapıldığı kesin. Bu sabah Asya’da ABD 30 yıllık DİBS’in getirisi %2’in altına gerileyerek tarihi rekorunu kırdı.

 

Satış dalgası tüm riskli varlıkları etkiliyor. Brent petrol dün %3 değer kaybederken, resesyonun talebi azaltacağı düşüncesi kadar ABD stoklarının yükselmesi de etkili oldu.

 

Bu sabah Asya’da tüm borsalar kırmızıda. Nikkei TSİ 5:50’de %1.45 değer yitirirken, Japonya dışı MSCI  Asya-Pasifik Endeksi %0.9 geriliyor.  Dolar/yen yeniden 106’ın altına düştü, yani yen değer kazanarak riskten kaçışı teyit etti.  Çin borsaları ve para birimi yuan da satıştan payını alıyor.

 

Türkiye’nin dahil olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) grubu global durgunluk yanında Hong Kong’da şiddeti yükselen protestolar ve 3cü gününe giren Arjantin krizinden dolayı da satıcılı. Dün Arjantin borsası Merval %2.44, para birimi peso ise dolara karşı %7 değer yitirdi. MSCI GOP Hisse Endeksi de %0.56 düştü.

 

Trump da yatırımcıların moralini bozmaya devam ediyor. Dün attığı tweetle Fed’in derhal faiz indirmesini isterken, Başkan Powell’ı da “hiç bir şeyden habersizlikle” suçladı. Global rezerv para doların efendilerinin basın önünde kapışması para politikasının yönü hususunda büyük belirsizlik yaratıyor.

 

Panik bir süre daha devam edebilir. JP Morgan uzmanı  Jan Loeys Fed’in artık ABD ekonomisini toparlama gücünü yitirdiğini öne sürdü. Resesyon bekliyor. 2021 yılında tüm dünya için gösterge olan ABD 10 yıllık DİBS’de getisinin sıfırlanacağı kehanetinde de  bulundu.

 

Allianz Varlık Yönetimi Grubu Baş Ekonomi Danışmanı ve finans düşünürü olarak çok yakından takip edilen Muhammed el-Arian da piyasaların çıpasını yitirdiğini, Fed’in finansal oynaklığı bastıracak enstrümanı kalmadığını söyledi. Tek çözümün büyüme dostu yapısal politikalara dönüş olduğunu vurgulayan düşünür, hükümetlerin bu yolda adım atmasını da beklemiyor.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler