Ana SayfaHaberlerDünyadanDRC’nin Goma kentinde Ebola’dan...

DRC’nin Goma kentinde Ebola’dan üçüncü ölüm: Komşu ülke Ruanda sınırını kapattı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DRC) 2 milyon nüfuslu kenti Goma’da Ebola’dan ölenlerin sayısı üçe yükseldi. Komşu ülke Ruanda geçen yıl binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola salgının tekrar başlaması endişesiyle ülkeyle arasındaki sınırını ‘tek taraflı bir kararla’ kapattı.

hakkında DRC’nin Goma kentinde Ebola’dan ucuncu olum Komsu ulke Ruanda sinirini DRCnin
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bir sağlık çalışanı köyünde Ebola virüsü tespit edilen bir kadınla temas kurmuş bir vatandaşa aşı yapıyor – 18 Ağustos 2018
(Fotoğraf: Reuters)

2013-2016 yıllarında Batı Afrika’da yaşanan Ebola salgınında 11 bin 310 kişi ölmüştü. İlk olarak 1976’da ortaya çıkan hastalık nedeniyle toplam 12 bin 800 kişi öldü.

Al Jazeera’da yer alan habere göre DRC dün, Goma’da, Ebola nedeniyle ölen bir kadının bir yaşındaki kızının bugün hayatını kaybettiğini böylece kentte hastalıktan ölenlerin sayısının üçe yükseldiğini duyurdu.

İki milyon insanın yaşadığı Goma’nın bağlı olduğu Kuzey Kivu eyaletinin Ebola müdahale koordinatörü Aruna Abedi “Çocuklarda ölüm oranı daha yüksek olabiliyor” dedi.

Abedi, dün bulaşıcı Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybeden bir adamın semptomların görüldüğü sırada ailesiyle bir kaç gün geçirdiğini belirtti.

Geçen ay Goma’da Ebola’dan hayatını kaybeden ilk hastanın teyit edilmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarihinde beşinci kez ‘kamu sağlığında uluslararası ölçütte endişe yaratan acil durum’ ilan etmişti.

DRC’ye sınırı olan Ruanda’da ilgili bakan Olivier Nduhungirehe “Ebola salgını nedeniyle hükümetimiz DRC sınırını kapattı” açıklamasını yaptı. DRC hükümeti kararın Ruanda tarafından ‘tek taraflı olarak’ DSÖ tavsiyelerine aykırı şekilde alındığını belirtti ve Rwanda’dan ayrılmakta olan DRC vatandaşları dışında sınırın kapatıldığını teyit etti.

DSÖ seyahat kısıtlamalarının doğru olmayacağı tavsiyesinde bulunmuş ancak yayılma riskinin ‘çok yüksek’ olduğunu belirtmişti.

Haziran ayında Uganda’da biri çocuk üç DRC vatandaşında Ebola virüsü tespit edilmiş, çocuğun hayatını kaybetmesinin ardından iki DRC vatandaşı ülkelerine geri gönderildikten sonra Uganda ülkede artık virüsün olmadığını açıklamıştı.

Goma, Ebola için aylardır hazırlanıyordu. Şehirde el yıkama istasyonları kurulmuş, motor-taksi sürücülerinin kaskları paylaşmaması için uyarı yapılmış, üç bin sağlık çalışanı aşılanmış ve şubat ayında bir tedavi merkezi kurulmuştu. Fakat farklı milis gruplarıyla süren çatışmalarda bir çok sağlık çalışanı ve sağlık tesisi hedef alınmıştı.

Sağlık bakanı geçen hafta istifa etmişti

Ülkenin sağlık bakanı ise DRC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi’nin krize müdahale için farklı disiplinlerden doğrudan kendine bağlı bir ekip kurması üzerine istifa etmişti. DRC Sağlık Bakanı Oly Ilunga Kalenga Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ebola salgınınını doğrudan kendi yönetiminize alma kararınız sonucu görevimden istifa ediyorum. Tüm savaşlarda olduğu gibi – çünkü bu da bir savaş – birden fazla karar verme merkezi olması karışıklığa neden olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Ebola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bini aşkın can aldı

DSÖ Başkanı: Dünyanın ebolayı dikkate alma zamanı geldi

9 Soruda Ebola salgını

Türkiye’de ebola alarmı devam ediyor: İki kişide hastalık şüphesi


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

42 vuruşta Bernard Pras ve harika ötesi anamorfik resim çalışmaları

Fransız sanatçı Bernard Pras yaptığı anamorfik çalışmalarıyla tam anlamıyla herkesi kendine...

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

Google’in 2014 trendleri, ilk 10’lar

Google, 2014 yılının trendlerini açıkladı. Arama devi Google 2014'ün trend olan konularını...

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

Tartışı-Yorum

Ortadoğu`nun Panaroma Denemesi – Tartışı-Yorum

Tartışı-Yorum / Yakup EmrahŞüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir. Örneğin İnsan Hakları Bildirgesi...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...

Oruç nedir?

Oruç, insanın bedenini kontrol etmek, disiplin ve denetim altına almak, ruhsal yapısını güçlendirmek için yaptığı bir ibadettir. Oruç ibadeti belirli zamanlarda yeme, içme, cinsellikve eğlenmekten mahrum bırakma gibi; istekleri/duyguları  terk ederek, zihinsel/ruhsal yapıya...