13.9 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

DSÖ: “COVID-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algı olduğundan endişe duyuyoruz”
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de bir basın toplantısı düzenleyerek “Aşılardaki ilerleme hepimizi rahatlatıyor ve artık tünelin sonunda ışığı görmeye başlayabiliriz. Bununla birlikte, DSÖ, COVID-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algı olduğundan endişe duyuyor” dedi.

Ghebreyesus, pandeminin hâlâ uzun bir yolu olduğunu ancak vatandaşlar ve hükümetler tarafından alınan kararların kısa vadede gidişatı belirlediğini ve pandeminin nihayetinde sona ereceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bir yılın zor geçtiğini ve insanların yorgun olduğunu biliyoruz, ancak kapasitede veya kapasitesinin üzerinde çalışan hastanelerde bu muhtemelen daha zor. Gerçek şu ki, şu anda birçok yerde, hastaneler, yoğun bakım üniteleri ve sağlık çalışanları üzerinde muazzam bir baskı oluşturan COVID-19 virüsünün çok yüksek oranda bulaşmasına tanık oluyoruz.”

DSÖ’nün acil durum uzmanı Mike Ryan da Cuma günü yaptığı açıklamada aşıların yaygınlaşmasıyla başlayan rahatsızlığa karşı, COVID-19’a karşı mücadelenin büyük bir parçası olsalar da aşıların salgını kendi başlarına sonlandırmayacağını belirterek “Aşılar sıfır COVID’de eşit değildir” dedi.
Belirli ülkelere atıfta bulunmadan konuşan Ryan, “Bazı ülkeler için çok önemli bir andayız. Bazı ülkelerin çöküş noktasında olan sağlık sistemleri var” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün baş bilim insanı Soumya Swaminathan, 2021’in ilk çeyreğinde, sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü insanlar da dahil olmak üzere en yüksek risk altındaki nüfusun yüzde 20’sini aşılamak için bir ilk planla birlikte, yarım milyar aşı dozunun COVAX programı tarafından dağıtılabileceğini umduğunu söyledi.

Baş bilim insanı Swaminathan basın toplantısında, “Hedef, 2021 sonuna kadar en az 2 milyar doz elde etmek ve bu da COVAX’ın parçası olan ülkelerin nüfusunun yüzde 20’sini aşılamak için yeterli olacak” dedi.

COVAX, GAVI aşılar birliği, WHO ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) tarafından ortaklaşa yönetiliyor. (BB)

Kaynak: Reuters

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/dso-covid-19-salgininin-sona-erdigine-dair-artan-bir-algi-oldugundan-endise-duyuyoruz/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler