Ana SayfaHaberlerSağlıkDSÖ: “COVID-19 salgınının sona...

DSÖ: “COVID-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algı olduğundan endişe duyuyoruz”

hakkında DSO COVID 19 salgininin sona erdigine dair artan bir algi oldugundan algı

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de bir basın toplantısı düzenleyerek “Aşılardaki ilerleme hepimizi rahatlatıyor ve artık tünelin sonunda ışığı görmeye başlayabiliriz. Bununla birlikte, DSÖ, COVID-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algı olduğundan endişe duyuyor” dedi.

Ghebreyesus, pandeminin hâlâ uzun bir yolu olduğunu ancak vatandaşlar ve hükümetler tarafından alınan kararların kısa vadede gidişatı belirlediğini ve pandeminin nihayetinde sona ereceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bir yılın zor geçtiğini ve insanların yorgun olduğunu biliyoruz, ancak kapasitede veya kapasitesinin üzerinde çalışan hastanelerde bu muhtemelen daha zor. Gerçek şu ki, şu anda birçok yerde, hastaneler, yoğun bakım üniteleri ve sağlık çalışanları üzerinde muazzam bir baskı oluşturan COVID-19 virüsünün çok yüksek oranda bulaşmasına tanık oluyoruz.”

DSÖ’nün acil durum uzmanı Mike Ryan da Cuma günü yaptığı açıklamada aşıların yaygınlaşmasıyla başlayan rahatsızlığa karşı, COVID-19’a karşı mücadelenin büyük bir parçası olsalar da aşıların salgını kendi başlarına sonlandırmayacağını belirterek “Aşılar sıfır COVID’de eşit değildir” dedi.

Belirli ülkelere atıfta bulunmadan konuşan Ryan, “Bazı ülkeler için çok önemli bir andayız. Bazı ülkelerin çöküş noktasında olan sağlık sistemleri var” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün baş bilim insanı Soumya Swaminathan, 2021’in ilk çeyreğinde, sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü insanlar da dahil olmak üzere en yüksek risk altındaki nüfusun yüzde 20’sini aşılamak için bir ilk planla birlikte, yarım milyar aşı dozunun COVAX programı tarafından dağıtılabileceğini umduğunu söyledi.

Baş bilim insanı Swaminathan basın toplantısında, “Hedef, 2021 sonuna kadar en az 2 milyar doz elde etmek ve bu da COVAX’ın parçası olan ülkelerin nüfusunun yüzde 20’sini aşılamak için yeterli olacak” dedi.

COVAX, GAVI aşılar birliği, WHO ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) tarafından ortaklaşa yönetiliyor. (BB)

Kaynak: Reuters

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/dso-covid-19-salgininin-sona-erdigine-dair-artan-bir-algi-oldugundan-endise-duyuyoruz/

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kadın cinsel organı hakkında bilmediğiniz 10 şey

İnsan vücudu hakkında bilmediğimiz ve bilim dünyasının da henüz keşfetmediği birçok...

Yüksek Lisans eğitiminde en çok tercih edilen 13 ülke ve kabul şartları

Yıllardır çalışıp didindiniz ve nihayet ülkemizde “kapı gibi” diye tabir edilen...

Türkiye siyasal hayatında kapatılan Kürt partileri

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarının tutuklanmasıyla...

Tumblr’ın seçimiyle 2014’ün en iyi 19 Gif’i

Her yıl en çok beğenilen Gif'leri belirleyen Tumblr, 2014 yılının en...

Tartışı-Yorum

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

İşini hakkıyla yapmak seküler bir namus yeminidir

Barış Ünlü’nün bugün davası vardı, Ankara Adliyesinde, DTCF’nin tam karşısı; çok farklı dönemlerin mimari anlayışını yansıtmakla beraber her ikisi de olabildiğince “çatık kaşlı”. Sosyoloji bölümünün eski dersliği, 433 diye...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...