Ana SayfaHaberlerBilimDuhok’ta Uluslararası Kürdoloji Konferansı...

Duhok’ta Uluslararası Kürdoloji Konferansı düzenlendi

Duhok’ta Internasyonal Kürdoloji Konferansı düzenlendi

Duhok’ta bulunan Newroz Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Internasyonal Kürdoloji Konferansı geçtiğimiz günlerde yapılmış oldu. Konferansta katılımcılar dil, teoloji, tarih, politika, edebiyat, kültür, medya ve toplumsal yaşam şeklinde değişik alanlarla ilgili hazırladıkları sunumlarını paylaştı.

hakkında Duhok’ta Uluslararasi Kurdoloji Konferansi duzenlendi Duhokta

Mustafa Varlıklı

DUHOK – Kürdistan Federal Bölgesi’nin Duhok kentinde bulunan Newroz Üniversitesi’nde 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Kürdoloji üstüne geniş katılımlı internasyonal bir konuşma düzenlendi. Üniversitenin, “Newroz Üniversitesi Kürdoloji düşüncesi ve kıymetini canlandırıyor” sloganıyla ev sahipliğini yapmış olduğu konuşma, alanında uzman birçok akademisyenin katılımıyla gerçekleşti.

Son dönemde Kürtlerle ilgili araştırmaların sayısı arttıkça, Kürt araştırmaları konferanslarında da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bu kapsamdaki konferansların sonuncusu, “2. Internasyonal Kürdoloji (Kurdnasî) Konferansı” olarak Duhok kentinde bulunan Newroz Üniversitesi’nde düzenlendi. İki gün devam eden etkinlikte katılımcılar, dil, teoloji, tarih, politika, edebiyat, kültür, medya ve toplumsal yaşam başta olmak suretiyle değişik alanlarla ilgili hazırladıkları sunumlarını dinleyicilerle paylaştı.

hakkında 1557298038 858 Duhok’ta Uluslararasi Kurdoloji Konferansi duzenlendi Duhokta

.

BİRÇOK KONUDA BİLDİRİLER SUNULDU

Kürdistan Hükümeti’ne bağlı Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı himayesinde gerçekleşen konferansa, dünyanın 12 ülkesinde Kürt edebiyatı, folkloru ve zamanı mevzularında emek verme icra eden 45 akademisyen katıldı. Katılımcılar içinde ek olarak Kuveyt Devleti’nin Kürdistan Başkonsolosu, Kürdistan Hükümeti Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı, Newroz Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Newroz Üniversitesi Rektörü Dr. Ezzat Findî Yehya, Zaxo Üniversitesi Dil ve Kürt Araştırmaları Dekanı Prof. Abdulwehab Berwarî ile Newroz Üniversitesi Dil Kısmı Dekanı Dr. Îzzeddîn Muhammed de katıldı.

Mesela, Amsterdam Üniversitesi’nden Dr. Michiel Leezenberg, “Love and saxuality in Ehmedê Xani’s Mem û Zîn” (Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn’inde Aşk ve Cinsellik) emek vermesi ile konferansa katılırken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Betül Çoban ise “Îdeolojî û partîzanî di romanên Kurdî yên Sovyeta berê de / 1915-1993) (Eski Sovyet Kürt Romanlarında İdeoloji ve Partizanlık / 1915-1993) sunumu ile konferansta yer aldı. Dr. Hiseyn Osman da, “Xwendineka femînîstî bo gotinên mezinan” (Atasözlerinin Feminist Bir Okuması) bildirisini sunarken, Dr. Khalil Îsmaîl Mihemed “Cografyayî Kurdistan” (Kürdistan Coğrafyası) başlıklı çalışmasını aktardı.

Amsterdam Üniversitesi’nden Dr. Michiel Leezenberg, Fransızca Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Enstitüsü’nün Kürdoloji Kısmı’nden Kürt yazar, eleştirmen ve araştırmacı Dr. İbrahim Seydo Aydoğan ile Middlesex Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Janroj Yılmaz Keleş konferansta ana katılımcılar olarak yer aldı.

hakkında 1557298038 923 Duhok’ta Uluslararasi Kurdoloji Konferansi duzenlendi Duhokta

.

DR. KELEŞ: ELEŞTİREL BİLGİ ÜRETİMİNE KATKI SUNULUYOR

İngiltere, Almanya ve Kürdistan’da Kürtler üstüne araştırmalar icra eden ve konferansın ana katılımcılarından olan Dr. Janroj Yılmaz Keleş’e gore, bu tür araştırmalar ve konferanslar dünyanın değişik ülke ve üniversitelerinde Kürt araştırmaları alanında çalışan akademisyenlerin informasyon birikimlerini paylaşmasına, ortak ulusal ve internasyonal araştırma ve yayınların yapılmasına mühim katkıda bulunuyor. “Bu araştırmalar ve konferansların eleştirel bir informasyon üretimine katkı sunduğuna” dikkat çeken Dr. Keleş, böylesi faaliyetlerin Kürt ve Kürdistan mevzusunun hem Kürdistan’daki üniversitelerde hem de yabancı ülkelerdeki üniversitelerde ders programlarına dahil edilmesinin yolunu açtığını altını çizdi. Dr. Keleş konferansta ek olarak, “Stateless Nation and media: From subordination to transnational broadcasting” (Devletsiz Millet ve Medya: Bağlılıktan Ulusötesi Yayıncılığa) başlıklı çalışmasını sundu.

ÜÇÜNCÜ KONFERANS LONDRA’DA YAPILACAK

Internasyonal Kürdoloji Konferansı dizisinin ilki geçen yıl Kasım ayında Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi’nde düzenlenmişti. İkincisi bu yıl Duhok’daki Newroz Ünivesitesi’nde meydana getirilen konferansın üçüncüsü de, Londra’daki Middlesex Üniversitesi’nde devam edecek. Londra’dan sonrasında Chicago’daki Northeastern Illions Üniversitesi’nde yapılacak konferansla, Kürdoloji araştırmaları faaliyetlerinin sürdürülmesi planlanıyor.

 

 

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

20 Yazarın Dilinden Unutulmaya Yüz Tutmuş 20 Kelime

“Bazı kelimeler çok güzel… Tüm hikâye bunun ayırdına varmamızla başladı. Tüm...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...

TUZAKLARDA BUGÜN….

Yakın zamanda, ülke gündemine oturan "profilime neden bakıyorsun?" başlığı ile hashtag ile dolandırıcılar X uygulaması ile  birçok platform kullanıcısını mağdur etti