8.5 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021

Duhok’ta Uluslararası Kürdoloji Konferansı düzenlendi
[ad_1]

Duhok’ta Internasyonal Kürdoloji Konferansı düzenlendi

Duhok’ta bulunan Newroz Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Internasyonal Kürdoloji Konferansı geçtiğimiz günlerde yapılmış oldu. Konferansta katılımcılar dil, teoloji, tarih, politika, edebiyat, kültür, medya ve toplumsal yaşam şeklinde değişik alanlarla ilgili hazırladıkları sunumlarını paylaştı.


Mustafa Varlıklı

DUHOK – Kürdistan Federal Bölgesi’nin Duhok kentinde bulunan Newroz Üniversitesi’nde 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Kürdoloji üstüne geniş katılımlı internasyonal bir konuşma düzenlendi. Üniversitenin, “Newroz Üniversitesi Kürdoloji düşüncesi ve kıymetini canlandırıyor” sloganıyla ev sahipliğini yapmış olduğu konuşma, alanında uzman birçok akademisyenin katılımıyla gerçekleşti.

Son dönemde Kürtlerle ilgili araştırmaların sayısı arttıkça, Kürt araştırmaları konferanslarında da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bu kapsamdaki konferansların sonuncusu, “2. Internasyonal Kürdoloji (Kurdnasî) Konferansı” olarak Duhok kentinde bulunan Newroz Üniversitesi’nde düzenlendi. İki gün devam eden etkinlikte katılımcılar, dil, teoloji, tarih, politika, edebiyat, kültür, medya ve toplumsal yaşam başta olmak suretiyle değişik alanlarla ilgili hazırladıkları sunumlarını dinleyicilerle paylaştı.

.

BİRÇOK KONUDA BİLDİRİLER SUNULDU

Kürdistan Hükümeti’ne bağlı Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı himayesinde gerçekleşen konferansa, dünyanın 12 ülkesinde Kürt edebiyatı, folkloru ve zamanı mevzularında emek verme icra eden 45 akademisyen katıldı. Katılımcılar içinde ek olarak Kuveyt Devleti’nin Kürdistan Başkonsolosu, Kürdistan Hükümeti Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı, Newroz Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Newroz Üniversitesi Rektörü Dr. Ezzat Findî Yehya, Zaxo Üniversitesi Dil ve Kürt Araştırmaları Dekanı Prof. Abdulwehab Berwarî ile Newroz Üniversitesi Dil Kısmı Dekanı Dr. Îzzeddîn Muhammed de katıldı.

Mesela, Amsterdam Üniversitesi’nden Dr. Michiel Leezenberg, “Love and saxuality in Ehmedê Xani’s Mem û Zîn” (Ehmedê Xanî’nin Mem û Zîn’inde Aşk ve Cinsellik) emek vermesi ile konferansa katılırken, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Betül Çoban ise “Îdeolojî û partîzanî di romanên Kurdî yên Sovyeta berê de / 1915-1993) (Eski Sovyet Kürt Romanlarında İdeoloji ve Partizanlık / 1915-1993) sunumu ile konferansta yer aldı. Dr. Hiseyn Osman da, “Xwendineka femînîstî bo gotinên mezinan” (Atasözlerinin Feminist Bir Okuması) bildirisini sunarken, Dr. Khalil Îsmaîl Mihemed “Cografyayî Kurdistan” (Kürdistan Coğrafyası) başlıklı çalışmasını aktardı.

Amsterdam Üniversitesi’nden Dr. Michiel Leezenberg, Fransızca Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Enstitüsü’nün Kürdoloji Kısmı’nden Kürt yazar, eleştirmen ve araştırmacı Dr. İbrahim Seydo Aydoğan ile Middlesex Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Janroj Yılmaz Keleş konferansta ana katılımcılar olarak yer aldı.

.

DR. KELEŞ: ELEŞTİREL BİLGİ ÜRETİMİNE KATKI SUNULUYOR

İngiltere, Almanya ve Kürdistan’da Kürtler üstüne araştırmalar icra eden ve konferansın ana katılımcılarından olan Dr. Janroj Yılmaz Keleş’e gore, bu tür araştırmalar ve konferanslar dünyanın değişik ülke ve üniversitelerinde Kürt araştırmaları alanında çalışan akademisyenlerin informasyon birikimlerini paylaşmasına, ortak ulusal ve internasyonal araştırma ve yayınların yapılmasına mühim katkıda bulunuyor. “Bu araştırmalar ve konferansların eleştirel bir informasyon üretimine katkı sunduğuna” dikkat çeken Dr. Keleş, böylesi faaliyetlerin Kürt ve Kürdistan mevzusunun hem Kürdistan’daki üniversitelerde hem de yabancı ülkelerdeki üniversitelerde ders programlarına dahil edilmesinin yolunu açtığını altını çizdi. Dr. Keleş konferansta ek olarak, “Stateless Nation and media: From subordination to transnational broadcasting” (Devletsiz Millet ve Medya: Bağlılıktan Ulusötesi Yayıncılığa) başlıklı çalışmasını sundu.

ÜÇÜNCÜ KONFERANS LONDRA’DA YAPILACAK

Internasyonal Kürdoloji Konferansı dizisinin ilki geçen yıl Kasım ayında Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi’nde düzenlenmişti. İkincisi bu yıl Duhok’daki Newroz Ünivesitesi’nde meydana getirilen konferansın üçüncüsü de, Londra’daki Middlesex Üniversitesi’nde devam edecek. Londra’dan sonrasında Chicago’daki Northeastern Illions Üniversitesi’nde yapılacak konferansla, Kürdoloji araştırmaları faaliyetlerinin sürdürülmesi planlanıyor.
 

 

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler