12.9 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 27, 2021

Dünya, 2050’de sıtmadan arınmış olabilir; yılda ekstra 2 milyar dolarlık fon gerek
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 41 bilim insanına hazırlattığı rapora göre dünya 2050 yılında sıtmadan ‘kurtulabilir’. Sıtmayla mücadele için yılda 4.3 milyar dolar (24.7 milyar lira) harcanıyor; ‘sıfır vaka’ hedefine ulaşmak için ise yılda ekstra 2 milyar dolarlık (11.5 milyar lira) fon gerekiyor.

Fotoğraf: Reuters

Her yıl 200 milyonu aşkın vakanın kaydedildiğine dikkat çeken bilim insanları raporda, “Sıtmasız bir yaşam hayal değil; ulaşılabilecek bir hedef” dendi.

Anofel sivri sineğinin ısırması sonucunda kana karışan parazitin neden olduğu bulaşıcı hastalık nedeniyle yılda çoğunluğu çocuk 435 bin kişinin öldüğüne dikkat çekilen raporda, 2000’den beri vaka sayısında yüzde 36, ölenlerin sayısında yüzde 60 düşüş yaşandığının altı çizildi. Rapora göre sıtma görülen ülke sayısı 106’dan 86’ya düştü.
Raporu kaleme alan isimlerden Dr Winnie Mpanju-Shumbusho, sıtmanın özellikle Afrika ülkelerinde çok sayıda can aldığına değindi: “Yılda ekstra 2 milyar dolar ayırmak zor görünebilir. Ancak kazanımları düşünüldüğünde bu fonu hastalıkla mücadeleye aktarmaya değer.”

Raporun hazırlanmasına destek veren bir başka isim Richard Feachem ise “Yıllarca sıtmasız bir dünyanın olamayacağını düşündük. Ancak üç yıldır yaptığımız çalışmalar, elimizdeki veriler bizden sonra kuşağın bu hedefe ulaşabileceğine işaret ediyor” diye konuştu.

Raporda, gerekli fonun sağlanması halinde başta gen teknolojisi olmak üzere teknolojinin daha etkin şekilde kullanılması ve hastalıkla mücadelede yeni yolların bulunmasıyla ‘2050 hedefi’ne ulaşılabileceği vurgulandı. Gen teknolojisiyle hastalığı bulaştıran sivri sineklerin üremesinin engellenebileceği veya parazite karşı dirençli hale getirilebileceği belirtildi.

Rapor, tıp dergisi Lancet’te yayınlandı.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,296BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler